Az interjúban Prof. Dr. Lázár György dékán, Prof. Dr. Molnár Tamás tudományos dékánhelyettes és Dr. Maléth József tudományos ügyekért felelős dékáni megbízott nyilatkozik.
A HVG idei felsőoktatási rangsorában a szegedi orvoskar a magyarországi karok közül a 3. helyet szerezte az ELTE TTK és a Semmelweis Egyetem orvoskara mögött és ez azt is jelenti, hogy az SZAOK az SZTE legjobb kara. Erről is kérdeztük vezetőinket.
Lázár György: Egy kari vezető ennél szebb karácsonyi ajándékot nem igazán kaphat. Ez megerősít bennünket abban, hogy jó úton haladunk; mind hallgatói, mind az oktatói kiválóságban az ország legjobbjai közé tartozunk.
A Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Karra jelentkezők száma az elmúlt években lényegében nem változott, továbbra is nagyon népszerű a szegedi orvoskar. Ezt jól jelzi, hogy továbbra is mi vagyunk a Semmelweis Egyetem után a második legmagasabb pontszámmal bekerült hallgatók Alma Matere. Az a ponthatár különbség, ami eddig megvolt a Semmelweis Egyetem és a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Karra jelentkezők között, ez kicsit olvadni látszik, ami mindenféleképp azt jelzi, hogy Szegedre is nagyon rátermett, nagyon elkötelezett hallgatók jelentkeztek, ami nagy öröm, hiszen sokkal könnyebb és eredményesebb okos, motivált hallgatókat tanítani.
Ennek megfelelően a hallgatói létszámunk természetesen teljes, jelenleg 235 fő iratkozott be a magyar nyelvű képzésre. 213 fő az angol nyelvű képzésre, ami azt jelenti, hogy az angol nyelvű képzésünk is töretlenül népszerű. A német nyelvű képzésünk létszáma ismét emelkedik, amiért nyilvánvalóan nagyon sok mindent tettek karunk képviselői, kiemelném a beiskolázásért felelős kollégámat Prof. Dr. Dux Mária dékán helyettes asszonyt és csapatát. Ennek köszönhetően a német nyelvű képzésre 97 fő jelentkezett. Ehhez kapcsolódik az is, hogy a MAB elfogadta német nyelvű képzésünk klinikai kiterjesztését és a német orvostanhallgatók idén már a 4. éves tanulmányaikat is megkezdhették Szegeden. Két év múlva már a németnyelvű évfolyamon végzett hallgatókat avathatunk orvossá.
Az oktatás mellett egy Kar megítélésében a tudományos teljesítmény is kiemelt szerepet játszik. Hogyan járul hozzá a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar a tudományos kutatásokhoz, és milyen támogatást biztosít a kutatók számára?
Lázár György: A Kar kiemelt prioritása a tudományos kutatások támogatása és a nemzetközi szinten is jelentős kutatási eredmények elérésének elősegítése. Ennek érdekében a Kar saját bevételéből is jelentős anyagi forrást biztosít a tudományos munka feltételeinek javítására és a kutatói humán erőforrás támogatására. A Kar pályázati portfóliója célzottan segíti mind a klinikai, mind az alapkutatásokat, illetve az idei évtől a külön pályázati lehetőséget biztosít célzottan a fiatal kutatóknak is a posztdoktori pályázat formájában. Emellett a támogatjuk a különböző tudományágak közötti szinergiákat is, amit például a HUN-REN Szegedi Biológia Kutatóközponttal közös kollaborációs pályázat támogat. A mobilitási pályázatok minden évben számos kolléga részvételét támogatják nemzetközi konferenciákon, illetve segítik elő új módszerek elsajátítását. A nemzetközi együttműködések révén hallgatóink és kutatóink gyakran külföldi partnerekkel is kooperálhatnak, ami tovább erősíti tudományos eredményeink nemzetközi láthatóságát. A legfontosabb célunk, hogy a kutatók számára optimális feltételeket teremtsünk az innovatív és áttörést hozó kutatásokhoz.
Az eddigi eredményink is magukért beszélnek, az elmúlt 5 évben jelentősen növelni tudtuk a Kar minőségi publikációinak (D1, Q1 közlemények), citációk számát és ezzel az egyetem össz tudományos teljesítményének 40%-át adjuk, ezzel is erősítve az SZTE Kiválóságát.
Milyen szerepet vállal a Kar a fiatal kutatói utánpótlás nevelésben? Milyen támogatásokat nyújtanak számukra?
Molnár Tamás: A kutatói utánpótlás nevelése és a fiatal kutatók megtartása központi helyet foglal el a Kar stratégiájában. Ennek részeként ösztöndíjprogramot kínálunk PhD hallgatóinknak, amelyek célja a tehetséges hallgatóink támogatása a doktori képzés alatt, mind pénzügyi, mind szakmai mentorálas szempontjából. Különösen fontos számunkra, hogy már a képzés elejétől bevonjuk őket a kutatási projektekbe, így a gyakorlatban is alkalmazhatják az elméleti tudásukat. A hallgatóknak lehetőségük van a Kar különböző kutatócsoportjaihoz csatlakozni, ahol az innovatív kutatási módszerek mellett egyre bővülő nemzetközi kapcsolatrendszert építhetnek. Az PhD hallgatók számára megpályázható SZTE SZAOK Szent-Györgyi Albert Kiegészítő PhD Ösztöndíj Pályázatunkat már a második évben hirdetjük meg. A tavalyi évben 26 hallgatót támogattunk, melyre több mint 22 millió fordítottunk.
Az idei évben először meghirdetett posztdoktori kutatási pályázat milyen céllal jött létre?
Molnár Tamás: Az idei évben új elemként megjelent a posztdoktori kutatási pályázat is a portfóliónkban. Ezzel a pályázati formával a legtehetségesebb fiatal kutatóinknak szeretnénk anyagi segítséget nyújtani az önálló kutatási pálya megkezdéséhez. Úgy gondoljuk, erre nagy szükség van, mivel az idei évben az NKFIH által nem került meghirdetésre a korábban PD OTKA-ként futó pályázati forma, ami beszűkíti a fiatal kutatók lehetőségeit. Ennek áthidalására hirdette meg a Kar a posztdoktori kutatási pályázatunkat azzal a céllal, hogy lehetőséget biztosítsunk fiatal kutatóinknak, hogy tovább mélyülhessenek kutatási témáikban, és független kutatóként kezdhessék meg munkájukat.
Milyen erőfeszítéseket tesz a Kar a kutatási infrastruktúra fejlesztése céljából?
Maléth József: A Kar számos módon igyekszik javítani a rendelkezésre álló kutatási infrastruktúrát. Saját erőforrásból számos folyóirat előfizetését biztosítja a karon dolgozó oktatók és kutatók munkájának segítése céljából, melyre jelentős, 100 millió forint összeget különítünk el minden évben. Az előfizetett folyóiratok és adatbázisok listáját minden évben igyekszünk aktualizálni, hogy kutatóink számára a legkurrensebb és legkiemelkedőbb publikációkhoz biztosítsuk a hozzáférést. A teljesség igénye nélkül néhány példát említve Karunk biztosítja a hozzáférést a New England Journal of Medicine folyóirathoz, a Journal of the American College of Cardiology, a Cell Press, vagy a Science kiadó számos folyóiratához. Szintén Karunk biztosítja a hozzáférést olyan adatbázisokhoz, mint a Lipincott Wolters Kluwer Health Library, illetve a BMJ adatbázisa. Emellett a Kar minden évben meghirdeti a Kisműszer Beszerzési Pályázatot, ami a kutatási infrastruktúra javítását segíti elő kis-és közepes értékű eszközök beszerzésének támogatásával. Ez a pályázati forma évente 10-20 műszer beszerzését teszi lehetővé 2018 óta, szintén jelentős 50-60 millió forintos éves ráfordítással. A beszerzett eszközök jellemzően új metodikák meghonosítását teszik lehetővé, vagy a kutatócsoportok munkájának hatékonyságát növelik. A Karon folyó alap-, és klinikai kutatások hasznosulását a Transzlációs Medicina Csoport megalapításával is szeretnénk erősíteni, mely szintén jelentős infrastruktúra fejlesztésnek tekinthető. Reményeink szerint a csoport mind az alapkutatók, mind a klinikai kutatások szempontjából hasznosan segíti majd a munkát.
Milyen jövőbeli tervei vannak a Karnak a tudományos kutatások támogatására és fejlesztésére?
Lázár György: A jövőben is folytatni kívánjuk kutatóink támogatását új infrastruktúra fejlesztések révén, valamint további nemzetközi együttműködések kialakításával. Különös figyelmet fordítunk a fiatal kutatók bevonására, mentorálására, és a nemzetközi mobilitás elősegítésére. Terveink között szerepel a kutatási területek szélesítése is, különös tekintettel a mesterséges intelligenciára, a digitális orvostudományra és a biotechnológiára. Támogatni tervezzük az innovatív elképzeléseket és az olyan kutatásokat, melyek szellemi tulajdon létrehozását célozzák, ennek lehetőségeit jelenleg vizsgáljuk. Szeretnénk, ha kutatóink a legújabb technológiákat alkalmazva világszínvonalú eredményeket érhetnének el, amelyek hozzájárulnak az egészségügyi ellátás fejlődéséhez.
Forrás: https://www.med.u-szeged.hu/hirek/2024-december/dekani-tudomanyos?objectParentFolderId=24501