Betegeinknek >> Profilok >> Nyelőcsősebészet

Nyelőcsősebészet

Az SZTE Sebészeti Klinikán hazánkban az elsők között a 60-as években indult a modern nyelőcső sebészet. Ezen tevékenységünk azóta is nagy hangsúlyt kap a többi általános sebészeti profil között.


A nyelőcső jóindulatú illetve funkcionális betegségeinek sebészeti kezelésében a legmodernebb, ún. minimálisan invaziv eljárásokat alkalmazzuk. Ezen új műtéti típusokat hazánkban elsőként, illetve az elsők között vezettük be. A műtéti eljárások lényege, hogy a hagyományos műtéteket a hasüreg illetve a mellüreg megnyitása nélkül, ún. laparoscopos illetve thoracoscopos módszerrel végezzük. A technika alkalmazása jelentősen csökkenti a műtéti megterhelést, lerövidíti a kórházi tartózkodást, illetve a beteg felépülési idejét. Minimálisan invaziv műtétekkel tudjuk kezelni a különböző elhelyezkedésű nyelőcső diverticulumokat (gurdélyokat), valamint a reflux megbetegedéseket, és az achalasiát (nyelőcső spasmust) is.


Másik nagy beteganyagot érintő tevékenységünk a nyelőcső rosszindulatú daganatainak kezelése. Ezen betegcsoportnál a daganat helyzetétől, lokális kiterjedésétől függően végzünk resectios műtéteket. A tápcsatorna folytonosságát gyomor- vagy vastagbél- pótlással kivitelezzük. Az incurabilis folyamatok esetén, palliatív beavatkozásként, endoscopos intubatioval állítjuk helyre a beteg nyelésképességét. A cardia (gyomorszáj) táji rosszindulatú folyamatok esetén szintén a resectios műtéteket alkalmazzuk.

A régió vezető sebészeti intézeteként feladatunk a különböző sürgősségi nyelőcsőbetegségek (perforációk, korroziv sérülések, stb.) ellátása is.


Heti rendszerességgel tartott ambuláns rendelésünkön betegeink utánkövetését illetve új betegek kivizsgálását végezzük el. Endoscopos laboratóriumunkban a legkülönbözőbb ambuláns nyelőcső beavatkozásokat végezzük, mint nyelőcső-, gyomor-tükrözés, biopszia vétel, corrosiv és pepticus stricturák tágítása, valamint nyelőcső intubáció.

Hírek

Egy alapos, számos területre kiterjedő önértékelési folyamat és az akkreditációs bizottság helyszíni látogatásai után nyolc évre megkapta az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar az Orvosképzési Világszövetség (WFME) akkreditációját. Prof. Dr. Lázár György dékán szerint ez a siker a kar oktatói, hallgatói és munkatársai kemény munkájának gyümölcse. A licenc megkönnyíti a hallgatók számára, hogy más országokban folytathassák tanulmányaikat vagy vállaljanak munkát.

Emlékét tisztelettel megőrizzük!


In memoriam Prof. Dr. Baradnay Gyula

Miskolc, 1931. november 3. - Szeged, 2023. december 18.


A Magyar Szervátültetettek Szövetsége Dr. Szederkényi Editnek, az SZTE Sebészeti Klinika Transzplantációs Centrum vezetőjének a szegedi, illetve a hazai veseátültetési programban végzett elkötelezett munkájáért a Szervátültetettek Szolgálatáért díjat adományozta. Gratulálunk!

Magas színvonalú munkájáért Magyar Érdemrend lovagkereszt polgári tagozat kitüntetést vehetett át Dr. Petri András sebész, az SZTE SZAOK professor emeritusa és Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Sebészeti Klinikájának igazgatóhelyettese. Gratulálunk!

Interjú Prof. Dr. Lázár György dékánnal – Tráser László készítette az interjút, melyben szó esik az Egészségtudományi Képzési Tömbről és az SZAOK elmúlt tanévéről.

Forrás: med.u-szeged.hu/hangfelvételek