A Sebészeti klinikán 1982 óta foglalkozunk profilszerűen májsebészettel.
Az osztály működése kiterjed a máj elsődleges jó- és rosszindulatú gócos betegségeire éppúgy, mint a máj áttétes daganatainak sebészi kezelésére.
Különösen nagy tapasztalatokkal rendelkezünk a jóindulatú gócos májbetegségek műtéteiben, valamint a májtályogok komplex kezelésében.
Az osztály olyan belgyógyászati-hepatológiai, onkológiai, radiológiai diagnosztikus és terápiás háttérrel rendelkezik, amely a máj daganatos betegséginek komplex kezelését lehetővé teszi.
Az utóbbi években Klinikánkon a modern sebészeti eszközök beszerzésének, bevezetésének köszönhetően megemelkedett a májrezekciók száma, 2022 évben közel 100 májrezekciós műtétet végeztünk. Egyre több laparoscópos rezekciót végzünk, s törekszünk lehetőség szerint a minimál invazív eljárások számát növelni műtéteink, beavatkozásaink során.
Elsődleges, másodlagos májdaganatos betegeinknek rendszeres Onkoteam megbeszélés keretein belül igyekszünk a legjobb ellátást biztosítani.
Az osztály hátterében májsebészeti profil ambulancia működik:
Rendelési idő:
Hétfő: 8-14 óra
Rendel: Dr. Hőhn József PhD egyetemi adjunktus, profil- és osztályvezető
Dr. Géczi Tibor szakorvos
Rendelés helye: Sebészeti Klinika magasföldszint 6-os ambulancia (+3662/341-935)
Szerda: 8-14 óra
Rendel: Dr. Hőhn József PhD egyetemi adjunktus, profil- és osztályvezető
Dr. Géczi Tibor szakorvos
Dr. Libor László szakorvos
Rendelés helye: Sebészeti Klinika magasföldszint 4-es ambulancia (+3662/545-455)
Szaktanácsadó: Prof. Dr. Petri András egyetemi tanár
Elérhetőség: 06 62 545455,
e-mail:
Műtét előtti tudnivalók: Daganatos betegségek esetében szükségessé válhat májfunkció előzetes felmérése, a műtéti teherbíró képesség feltérképezése, és a megmaradó májszövet elegendő funkciójának megállapítása céljából. Előfordulhat kétlépcsős májműtét, funkciónövelés céljából, esetleg intervenciós radiológiai beavatkozás során radiológus kolléga segítségével hozhatunk létre maradék májszövet növekedést a műtét elvégezhetősége érdekében.
Nagyobb májműtétek esetén szükség lehet intenzív osztályos háttérre, mely nem minden esetben jelenti azt, hogy a beteg intenzív osztályra is kerül, de a hátteret mindenképpen biztosítani kell.
Ezen esetekben a műtét esetlegesen halasztásra is kerülhet, ha nincs meg az intenzíves háttér, a betegek biztonsága érdekében.
Műtét alatti tudnivalók: A beavatkozás során – különösen kiterjesztett májműtét-csonkolás esetén – a fokozottabb vérzés jelenthet kockázatot. Ez szükségessé teheti a műtét alatt a transzfúzió (vérkészítmény) adását is.
Műtét utáni tudnivalók: Jelentős mértékű utóvérzés újabb műtéti feltárást tehet szükségessé, hogy annak forrását biztonsággal elláthassuk.
A csonkolt májállomány felszínéről epeszivárgás indulhat meg, amely az esetek túlnyomó részében néhány napon belül megszűnik. Jelentősebb mennyiségű, napi 4-500 ml-t meghaladó epeürülés újabb műtétet tehet szükségessé, melynek során a szivárgó epeutat elvarrjuk.
Epeszivárgás következtében kialakult epegyülem, nagyobb vérömleny, vagy elhalt májszövet felülfertőződése esetén a rekesz alatt vagy a máj környezetében tályog alakulhat ki. Ennek elsődleges megoldása ultrahang vezérelt punkcióval történik, de ha a lebocsátás nem jár sikerrel, újabb műtétre is sor kerülhet.
Mivel a máj a rekesz alatt helyezkedik el, a műtétet követően különböző tüdőszövődmények is kialakulhatnak, mint a mellűri folyadékgyülem vagy a tüdőgyulladás, esetleg a rekesz sérülése. Bizonyos esetekben a gyomor-bélrendszer átmeneti hűdése, azaz mozgási zavarai is jelentkezhetnek. Ez utóbbiak gyógyszeres terápiával könnyen rendezhetők.
A májcsonkolást követő legsúlyosabb szövődmény a májelégtelenség kialakulása. Ez általában előrehaladott májzsugor (cirrhosis) esetében lép fel, ha a tumor miatti kiterjesztett csonkolás után a visszamaradt májállomány mennyisége nem elegendő a legszükségesebb funkciók ellátására. Mindehhez sokszor veseelégtelenség is társul. A májelégtelenség kezelése intenzív osztályon, gyógyszeres terápiával történik, ám az esetek egy részében a folyamat halálos kimenetelű. Nagy májcsonkolások után az átmeneti májfunkciós zavar csaknem természetes.