GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00080

.

A projekt címe: Növények extra tápanyag ellátását szolgáló rendszer

kutatás fejlesztése

Projekt azonosító száma: GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00080

A (fő)kedvezményezett neve: TS Labor Korlátolt Felelősségű Társaság

Konzorciumi partnerek:

Pannónia Medicina Zrt.

A szerződött támogatás összege: 606 072 015 Ft

A támogatás mértéke (%-ban): 68,27%

Konzorciumi partnerek és a támogatási összeg megosztása:

Konzorciumi tag neve

Megítélt támogatás (Ft)

Önerő (Ft)

Összesen (Ft)

TS Labor Korlátolt

Felelősségű Társaság

334 934 050 Ft

229 430 450 Ft

564 364 500 Ft

Pannónia Medicina Zrt.

77 797 000 Ft

52 267 000 Ft

130 064 000 Ft

193 340 965 Ft

193 340 965 Ft

A projekt megvalósítás időszaka: 2022.03.23. - 2025.03.23.

Projektmenedzser: Alattyányi István

Pénzügyi vezető: Szekeresné Zalka Edina

Szakmai vezető: Prof. Dr. Kónya Zoltán

A projekt tartalmának bemutatása:

Jelen projekt célja egy olyan új, komplex technológiai eljárás kifejlesztése, amely nanotechnológia segítségével maximalizálja a növények tápanyag ellátását a hidropóniás rendszerben történő termesztés és a liofilizációs eljárás során.

A növénytermesztés technológiai fejlődésének egyik legdinamikusabb ágazata a talajmentes növénytermesztési módszerek csoportja. Ez olyan megoldások összességét jelenti, amelyek megkerülik a termőföld használatát növénytermesztés során, mint például a hidropónia, ahol a növények gyökerei speciális tápoldatba merülve veszik fel a szükséges tápanyagokat. A hidropóniás növénytermesztés segítségével lehetőség nyílik számos élelmiszer, takarmány-, és gyógynövényfaj vertikális termesztésére, ráadásul a precízen kontrollált termesztési körülményeknek köszönhetően a növények hasznosítható beltartalma is javíthatóvá válik, ezzel a termékek minőségét a hagyományos termőföldes módszerek felé helyezve.

A gyakorlatban azonban a hidropóniás eljárások nem optimalizáltak; a rendszerek fizikai, kémiai és biológiai paramétereinek beállítása egy összetett kihívás. A tápoldatok alapvető tulajdonságainak beállítása, mint az összetétel, kémhatás és hőmérséklet sok esetben nehézségekbe ütközik. A növények gyökérzetének tápanyagfelvevő képessége függ a kémhatástól és a hőmérséklettől, ugyanakkor ezek a paraméterek a tápanyagok oldhatóságát is erőteljesen befolyásolják, így a rendszerek kialakítása kompromisszumos megoldásokat igényel.

A nanorészecske kolloidokkal történő hidropóniás tápanyagleadása a növények részére egy újszerű lehetőséget kínál a növénytermesztés optimalizálására, hiszen a részecskék megfelelő felületi stabilizálásának segítségével olyan rendszereket alakíthatunk ki, melyek paraméterei az adott növény igényeihez alakíthatók anélkül, hogy az esszenciális elemek komplex képződésével, illetve csapadékképződésével kellene számolni.

A tápoldat-kolloidok fejlesztése mellett célunk a hidropóniás rendszerek növénytámogató ültetőközegeinek fejlesztése, hiszen az ezek kialakítására használt nagyfelületű anyagok szintén nagy jelentőséggel bírnak. A szubsztátok porozitása, szemcsemérete és hidrofobicitása mind befolyásolni képesek a hidropóniás folyamatok hatékonyságát, ezért kutatási tevékenységünk során sor kerül olyan hordozók kialakítására, amelyek segítségével a leghatékonyabban használhatjuk fel a nanorészecske-kolloid alapú tápoldatokat.

A munkafolyamat eredménye egy olyan újszerű, automatizált és sokoldalú hidropóniás rendszer, amely a jelenleg használt klasszikus tápoldatos megvalósításoknál jóval hatékonyabban alakítható a növények értéknövelő termesztési igényeihez. A hidropóniás módon termesztett növények tartósítása szintén jelentős kihívás. Olyan speciális tartósítási eljárásra van szükség, amely megőrzi a hidropónia segítségével javított beltartalmat is. Az ilyen feladatok ellátására egyre nagyobb teret hódít a fagyasztva szárítás (liofilizálás), amely nagy hatékonysággal képes a növények víztartalmát lecsökkenteni, a szárazanyag tartalmukat nagymértékben megkímélve.

Célunk olyan növényspecifikus liofilizálási protokollok fejlesztése, amelyek nyomás és hőmérséklet körülményei alkalmazkodnak a növények antioxidáns vegyületeihez (C-vitamin, glutation, D-vitamin, flavonoidok, stb.), ezzel a hidropóniás termékek felhasználáskori minőségét maximalizálva. A projektünk eredményeként tűztük ki, hogy a 3 mikrozöld felhasználásával készült megnövelt antioxidáns, C- és D-vitamin tartalommal bíró táplálékkiegészítő kapszula kidolgozása valósuljon meg.

Az Egyetem neve:
Rövidített megnevezése: SZTE
Székhelye: Szeged, Dugonics tér 13.
Postacíme: 6720 Szeged, Dugonics tér 13.
Központi telefonszáma: (62) 544-000

C_evszammal

Az egyetem megnevezése külföldi kapcsolataiban:
latinul:
Universitas Scientiarum Szegediensis