GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00067

.

A pályázati projekt címe: Robotizált in-vitro fertilizációs (IVF) embrionális tenyésztési rendszer fejlesztése

A projekt azonosító száma: GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00067

A (fő)kedvezményezett neve: "KROMAT" Műszerforgalmazó Kft.

Konzorciumi partnerek:

A szerződött támogatás összege: 891 760 000 Ft

A támogatás intenzitása (%): 63,95 %

Konzorciumi partnerek és a támogatási összeg megosztása:

Konzorciumi partner neve

Megítélt

támogatás (Ft)

Önerő

(Ft)

Összesen

(Ft)

"KROMAT"
Műszerforgalmazó Kft.

642 300 000 Ft

502 700 000 Ft

1 145 000 000 Ft

249 460 000 Ft

249 460 000 Ft

Összesen

891 760 000 Ft

502 700 000 Ft

1 394 460 000 Ft

A projekt megvalósítás időszaka: 2022.07.01. - 2025.03.25.

Projektmenedzser: Papp Csaba

Pénzügyi vezető: Zsiros János

Szakmai vezető: Dr. Széll Márta

A projekt tartalmának bemutatása:

Korunkban drasztikusan nő az asszisztált reprodukciós beavatkozások száma. Az agráriparban, a magas értékű haszon-, és versenyállatok tenyésztésénél gyakorlatilag egyeduralkodó az IVF procedúra, amelynek gazdasági, genetikai és állategészségügyi okai vannak. Emellett a társadalom és az egyén számára is beláthatatlan problémát okozó, egyre fiatalabb és nagyobb számú párt érintő meddőség miatt a humán IFV aránya is jelentősen növekszik. A jelenleg alkalmazott IVF technológiák során a fejlődő embrió olyan környezeti, kémiai és élettani hatásoknak van kitéve, amelyek károsan befolyásolják egészséges fejlődését és így a sikeres beágyazódás kialakulását. A nem kívánt hatások eredményeként a sikeres embrionális implantáció kialakulásának viszonylag csekély, mintegy 30%-os a valószínűsége. Ez a nagyfokú eredménytelenség növeli a sikertelen IVF beavatkozások számát, amely óriási gazdasági kiesést, többletköltséget és rizikót jelent. Jelenleg az IVF technológia fejlődésével kielégítően nyomon követhető a fejlődő embrió morfológiai és biokémiai változása, azonban ritka az a megoldás, amely dinamikusan beavatkozik az embrionális tenyésztés menetébe. A projekt során kifejleszteni kívánt, elsősorban állattenyésztési célra szánt berendezés, egy olyan embrionális tenyésztésre alkalmas rendszer, amely biztosítja az optimális körülményeket az embrió egészséges fejlődéséhez a beültetés előtt, így növelve a sikeres beágyazódások arányát. Az automatizálható rendszer alkalmas lesz a petesejt és spermium szelekciójára és a megtermékenyített embrió fejlődésének monitorozására és nyomon követésére, valamint a tenyésztési körülmények aktív szabályozására.

Az Egyetem neve:
Rövidített megnevezése: SZTE
Székhelye: Szeged, Dugonics tér 13.
Postacíme: 6720 Szeged, Dugonics tér 13.
Központi telefonszáma: (62) 544-000

C_evszammal

Az egyetem megnevezése külföldi kapcsolataiban:
latinul:
Universitas Scientiarum Szegediensis