GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00083

.

A projekt címe: Termény és fermentációs takarmányozási technológia kutatás-fejlesztése

A projekt azonosító száma: GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00083

A (fő)kedvezményezett neve: "Csorvási Gazdák" Mezőgazdasági Termelő és Értékesítő Zártkörűen Működő Részvénytársaság

Konzorciumi partnerek: Szegedi Tudományegyetem

 

A szerződött támogatás összege: 731 797 935 Ft

 

A támogatás mértéke (%-ban): 69,92%

 

Konzorciumi partnerek és a támogatási összeg megosztása:

Konzorciumi tag neve

Megítélt támogatás (Ft)

Önerő (Ft)

Összesen (Ft)

 

"Csorvási Gazdák"

Mezőgazdasági Termelő és

Értékesítő Zártkörűen

Működő Részvénytársaság

475 766 160 Ft

314 752 440 Ft

790 518 600 Ft

Szegedi Tudományegyetem

256 031 775 Ft

0 Ft

256 031 775 Ft

 

A projekt megvalósítás időszaka: 2022.04.01 - 2025.06.30.

 

Projektmenedzser: Csetreki Rita

 

Pénzügyi vezető: Szabolics Enikő

 

Szakmai vezető: Prof. Dr. Vágvölgyi Csaba

 

 

A projekt tartalmának bemutatása:

Az anyakocatartás minőségi és mennyiségi faktorait, így az alomszám növekedésének ütemét számos környezeti faktor befolyásolhatja. Az egyik ilyen „korai minőségi faktor” az egy anyakocára jutó minél több (maximált) szaporulat elérése, amely az anyakoca megfelelő tartásával és takarmányozásával javítható. A nagy tenyészkoca előállító országok – Dánia, Hollandia – a sertésfajok fialási számának maximalizálására törekednek, ez azonban az állat szervezetének erőteljes igénybevétele miatt a fialási körök számának, és az állattartó telepek gazdaságos működésének csökkenését eredményezi.

A 21. században az állatok tenyész- és haszonértékét növelő célirányos fejlesztési tevékenységek számos ágazatot érintenek.

A projekt célja az anyakocák genetikai adottságaiban rejlő további lehetőségek kiaknázása az anyakocák takarmányozásán keresztül. Az ún. kocaforgó az anyakocák vemhességi időszakának ismétlődése, amely időszakok alatt az állatok szervezetében lényeges változások történnek. Az anyakocák testsúlygyarapodása a vemhesség miatti súlygyarapodásra és az életfenntartó táplálékanyag – életkor és vemhesség miatt – növekvő bevitelére vezethető vissza. A nehezen emészthető növényi eredetű fehérjeláncokból lényegesen nagyobb mennyiség kerül be az állatok szervezetébe, mint azt az adott életszakaszban az emésztőrendszert érintő rendellenességek nélkül fel tudna dolgozni. Az egymást követő vemhességi időszakok az anyakocák szervezetét jelentősen megviselik, emiatt idővel az állatot a termelésből ki kell vonni (kocaselejtezés).

A jelen projekt célja a dán hypor hibrid sertés genetikai adottságaiban rejlő malacfialási képesség jelentős, 25%-os mértékű – egy további fialási kört megában foglaló – növelése a kockák vemhesség és szoptatás ideje alatti táplálási koncepciójának, etetési rendjének megváltoztatásával és egy három elemből álló takarmány termékcsalád kifejlesztésével. Az új vemhességi és szoptatási táp célja az új összetevőkön és fermentált alapanyagokon keresztül az anyakoca élettani paramétereinek javítása, a jelenleg még nem létező, a regenerálódési életszakaszra vonatkozó takarmánynak pedig a következő vemhességi ciklusra történő élettani felkészítés, a súlyingadozás miatt fellépő inzulinrezisztencia megakadályozásával. Az emésztést segítő fermentált fehérjéknek az állatok szervezetébe történő bejuttatása alapjaiban változtatja meg a sertések takarmányozását, jelentősen javítva a bevitt táplálék hasznosulását, emiatt szükségessé válik a vemhességi ciklus alatti hagyományos etetési rend átalakítása is.

A kutatás-fejlesztési projektet a Csorvási Gazdák Zrt. a Szegedi Tudományegyetemmel, valósítja meg, széleskörű laboratóriumi vizsgálatokkal, telepi ellenőrzött mérésekkel és etetési kísérletekkel. A fejlesztés eredményeként az állatokban rejlő genetikai adottságok kiaknázásán keresztül javulni fog a sertéstenyésztő telepek versenyképessége. Hasonló komplex, tudományosan alátámasztott fejlesztés jelenleg nem folyik a világon. Az új termékcsalád ára a jelenlegi termékek árához képest mindössze 4-5%-kal lesz magasabb a fermentált alapanyagoknak és gyógynövény hatóanyagok költsége ellenére, azonban a jelenlegi 2,4-es kocaforgó értékét növelni fogja.

Hazánkban jelenleg 164 ezer sertés anyakocát tartanak az állattartók, ahol az egy további fialási körre jutó új kismalac többletértéke és az anyakoca időarányos selejtezési költségének csökkenése együttesen kb. 150 ezer Ft összegű többlethaszna jelentős versenyképesség növelő hatással bír majd.

Fejlesztésünk célcsoportja a sertéstartó telepek például az Agro-Kell Termelő Kft., az Aranykalász Gazdák Kft.

A főbb már most azonosítható nemzetközi vevők a Purina, Nutrena, Masterfeeds, Cargill. lehetnek.

A projekt megtérülése 4 éven belül biztosított.

Versenytárs technológiának tekinthető a folyékony fermentált takarmány alkalmazása, amellyel kapcsolatosan a Borotai Sertéshús Zrt. folytat kísérleteket, de ezeknek nem célja, nem fókusza a sertéskocák fialási teljesítményének javítása.

Az Egyetem neve:
Szegedi Tudományegyetem
Rövidített megnevezése: SZTE
Székhelye: Szeged, Dugonics tér 13.
Postacíme: 6720 Szeged, Dugonics tér 13.
Központi telefonszáma: (62) 544-000

C_evszammal

Az egyetem megnevezése külföldi kapcsolataiban:
latinul:
Universitas Scientiarum Szegediensis
angolul:
University of Szeged
németül:
Universität Szeged
franciául:
Université de Szeged

Az Egyetem fenntartója:

Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány