Rekreációs aktivitás: a jó minőségű élet megteremtésének lehetősége
– Meg kell izzadni az egészségért! Egy héten háromszor-négyszer, alkalmanként legalább 30 percig úgy kellene sportolnia minden felnőttnek, hogy életkortól függően 130–170-es legyen a pulzusszáma – az ilyen típusú és intenzitású mozgást tartjuk „kemény” rekreációnak. Míg például a torna, a tánc, a kocogás, a kerékpározás, a kertészkedés a rekreáció„puha” formája. Mindig az életkor és az illető munkájának jellege dönti el, hogy számára milyen rekreációs forma jelenti a kikapcsolódást, feltöltődést. Hiszen ennek az életmódkultúrának csak egy szelete a fizikai, leginkább sporthoz köthető rekreáció – magyarázza Gáldi Gábor. Az ELTE nyugalmazott tanára sportszociológusként kutatója e témának, de egyetemi docensként oktatja is a Szegedi Tudományegyetem rekreációszervező és egészségfejlesztő szakos hallgatóit a minőségi élet tudományára.
Pénzarányok és önkéntesek
Közismert a mindennapi sportra buzdító szlogen: „a láb mindig kéznél van”. Sporttámogatásra a hazai költségvetés 0,3 százaléka megy, az uniós átlag csak 0,2. Ám míg a környező országokban a sportköltségvetés 70 százaléka a szabadidősportot, 30 a versenysportot szolgálja, addig nálunk fordított ez az arány. Erre a hibára hívja fel a figyelmet a sportszociológus, akinek tervei szerint a rekreáció szakos hallgatók többféle akciója és önkéntes munkája változást hozhat – legalábbis Szegeden.
Napjainkban szabadidejének több mint felét a tévé előtt tölti a magyar felnőttek többsége. A 15–84 év közötti felnőtt lakosság 70 százaléka nem sportol, évente egyszer sem – a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2000. évi, életmódot vizsgáló időmérlege szerint. Az adatsort Gáldi Gábor szintén szociológus végzettségű feleségével, Gáldiné dr. Gál Andreával együtt elemezte. Megállapították, hogy az elmúlt évtizedekben nőtt a szabadidő, ellenben a fizikai rekreációra fordított percmennyiség csökkent. Ez kétszeres deficitet jelent.
– Az évezred elején a férfiak és a nők sportaktivitása között 10 százalék különbséget tapasztaltunk az erősebbnek mondott nem javára. A diplomások között viszont a nők 56, míg a férfiaknak csak 52 százaléka mozgott, de nem rendszeresen. A nagyvárosok lakosságának 40, a kistelepüléseken élőknek 20–22 százaléka szentel időt a sportnak – keresett összefüggést a számok között Gáldi Gábor. A sportszociológus problémának látja, hogy a magyaroknak mindössze 10 százaléka hódol egynél több sportágnak. És ami még fontos: a szabadidejükben sportoló felnőttek társadalmilag is aktívabb, egészségesebb életet élnek. A sport prevenció is, vagyis a rekreáció gazdasági haszna kimutatható.
Újszászi Ilona
Forrás: Délmagyar.hu