NN-price-109_9588-scaled-1

2024. október 30.

A hazai tudományos élet csúcseseményét, a szegedi mRNS konferenciát a 2022-es Novo Nordisk Prize kitüntetettjei, azaz Karikó Katalin, Drew Weissman, Ugur Şahin és Özlem Türeci, a Szegedi Tudományegyetemmel közösen szervezi. Cikkünkből kiderül, hogy miért óriási jelentőségű a dán alapítvány.


Vakságot, végtagvesztést előztek meg, életet mentettek már száz éve is

A Novo Nordisk története egy évszázadot ölel fel, és két kis dán céggel, a Nordisk Insulinlaboratoriummal és a Novo Terapeutisk Laboratoriummal kezdődött. Miután 1921-ben értesült az inzulin felfedezéséről, a dán Nobel-díjas August Krogh és felesége, Marie unszolására, Kanadába utazott, hogy engedélyt kérjen a kutatóktól ennek az életmentő gyógyszernek a dániai előállítására. August hazatérése után Marie meggyőzte Hans Christian Hagedorn tudóst is, hogy csatlakozzon férjéhez és August Kongstedhez a Løvens Kemiske Fabrikból. 1923 márciusában már az így készült gyógyszerrel az első betegeket inzulinnal kezelték, ami évszázados innovációt indított el a súlyos krónikus betegségben szenvedők fehérjealapú kezelésében. Ha valakit, aki krónikus cukorbetegségben szenved, nem ápolják megfelelően, vagy egyáltalán nem kezelik, fennáll a veszélye az életveszélyes szövődmények kialakulásának. Cukorbetegség esetén ez amputációhoz és látásvesztéshez vezethet, és egyes esetekben a szövődmények végzetesek is lehetnek. A diabétesz gyakran a kiszolgáltatott közösségeket és az alacsony jövedelmű országokat sújtja a leginkább. Az orvosi ellátás költségei hatalmas terhet róhatnak az betegekre, családjaikra, sőt egész társadalmakra.

nn

„Hosszú távú törekvésünk, hogy megfizethető cukorbetegség-ellátáshoz biztosítsunk hozzáférést a veszélyeztetett betegek számára minden országban, különösen az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő gyermekek számára, akik a világ egyes részein ellátás és gyógyszer nélkül a biztos halállal szembesülnek. A krónikus betegségek megelőzésére is befektetünk. Célunk, hogy 2045-ig több mint 100 millió ember ne kapjon 2-es típusú cukorbetegséget.” – olvasható az alapítvány honlapján.

Novo Nordisk Prize

A Novo Nordisk-díj mindig olyan aktív tudóst vagy tudósokat ismer el, aki vagy akik kiemelkedő nemzetközi hozzájárulást nyújtott vagy nyújtottak az orvostudomány fejlődéséhez az emberek életének javára. A Novo Nordisk Prize célja az orvosbiológiai kutatások további támogatása Európában. A díj 5 millió DKK (kb. 660 000 EUR), és egy 4,5 millió DKK (kb. 594 000 EUR) kutatási támogatásból és egy 0,5 millió DKK (kb. 66 000 EUR) személyi jutalomból áll. Az alapítvány további 0,5 millió DKK-t biztosít a kedvezményezett kutatási területein belüli nemzetközi szimpózium megrendezésére.

Az Alapítvány szívesen fogadja egyéni kutatók és kutatóintézetek, köztük tudományos és ipari intézmények, valamint kutatásfinanszírozási ügynökségek jelöléseit. A Novo Nordisk Díjbizottság általi értékeléshez a jelölést elektronikusan kell benyújtani. A jelölési és felülvizsgálati folyamatok bizalmasak. A jelölteknek olyan tudományos kiválóságról kell tanúbizonyságot tenniük, amely jelentős felfedezéshez vagy áttöréshez vezetett az emberi egészség és betegségek megértésében, a betegségek megelőzésében, diagnosztizálásában és/vagy kezelésében. A jelölteknek aktív pozícióval és aktív kutatási programmal kell rendelkezniük egy állami, non-profit kutatóintézetnél és/vagy egy európai országban székhellyel rendelkező vállalatnál. A jelölteknek inspiráló vezetőként és példaképként kell szolgálniuk a fiatal tudósok számára. A jelöltek bármilyen nemzetiségűek lehetnek. A jelölők és (egyéni vagy intézményi) jelölések száma nem korlátozott.

A Díj hivatalos kihirdetése után a díjazott a munkahelyén, az Alapítvány támogatásával előadást tart. Az Alapítvány együttműködő partnerei és a díjazott vendégei meghívást kapnak az áprilisi díjátadóra, ahol a díjazott 15-20 percben bemutatja kutatásait. A díjátadót ünnepséget minden évben Koppenhágában, Dániában tartják meg.

Az eredetileg 50 000 DKK értékű díjat először 1963. február 16-án adták át. Azóta az odaítélt összeg fokozatosan nőtt. A díjat 1963-tól 1989-ig Novo-díjnak hívták, amikor is Novo Nordisk-díjra nevezték át. 2020-ig a díjat dán hozzájárulásért ítélték oda. 2020-ban úgy döntöttek, hogy megváltoztatják a díj földrajzi hatályát, és 2021-től a díjat európai hozzájárulásként ítélik oda.

Kariko_Dijak-167

Fotó: Sahin-Tóth István


Hogy kerül Szegedre az mRNS konferencia?

Mit az korábban megírtuk, a Novo Nordisk Alapítvány támogatja azt a nemzetközi mRNS konferenciát, amelyet a Szegedi Tudományegyetemen rendeznek meg 2024. november 7-én és 8-án. Az alapítvány díját 2022-ben nyerte el az SZTE professzora, Karikó Katalin és három kutatótársa, Drew Weissman, Özlem Türeci és Uğur Şahin.

nn_prize

A Novo Nordisk Alapítvány korábban főleg az északi országok – Norvégia, Svédország, Finnország, Dánia – kutatóit támogatta. Néhány évvel ezelőtt kezdett nyitni a világ többi tája felé – mondta el Karikó Katalin az SZTE rektori hivatalában rendezett, 2024. szeptember 12-i sajtótájékoztatón. Arra is kitért, hogy hogyan esett a választás Szegedre a konferencia helyszínéül. – Utánunk, 2023-ban angol kutatók kapták a díjat, az ő konferenciájukat Londonban tartották. Ezen felbuzdulva a Novo Nordisk Alapítvány realizálta, hogy sokkal jobb, ha nem mindent Dániában rendeznek, hanem ott, ahol a kutató anyaintézete található. Azért esett a választás az SZTE-re, mert a szegedi egyetem professzoraként kaptam meg a díjat – magyarázta a világhírű tudós, a konferenciát bejelentő sajtótájékoztatón.

A Novo Nordisk fő profilja továbbra is a gyógyítás, az életminőség javítása. Ennek megfelelően fő tevékenységeik közé tartozik az úgynevezett Innovatív injekciós tollak készítése és fejlesztése. Ezek az ezközök a mérnöki csúcsteljesítménynek köszönhetően lehetővé teszik a páciensek számára a legegyszerűbb gyógyszeradagolást.

A globális egészségügyi vállalat kilenc országban gyárt (Algéria, Brazília, Kína, Dánia, Franciaország, Irán, Japán, Oroszország és az Amerikai Egyesült Államok). Öt országban üzemeltet kutatási és fejlesztési központot (Kínában, Dániában, Indiában, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban). Több, mint 69 000 alkalmazottal dolgozik a világ minden részén, így Magyarországon is. Termékeik elérhetők 170 országban.

A Novo Nordisk Alapítvány és a Novo Nordisk Prize az „mRNA Conference Szeged” program nyitó napján, 2024. november 7-én bemutatkozik a szimpózium közönségének.

https://mrnaconferenceszeged.hu/program

 Lévai Ferenc

Fotó: Sahin-Tóth István, Novo Nordisk

Az „mRNA Conference Szeged” programról írtuk:

„A barátaim velem vannak” – megnyílt Sahin-Tóth István fotókiállítása Karikó Katalin díjairól

Karikó Katalin inspiráló tanácsokat ad az SZTE Innovációs Napján

A real eye-opener: Coursera’s free course on mRNA

Érdemes elvégezni, ahaélményt nyújt a Coursera mRNS-ről szóló ingyenes kurzusa

Groundbreaking mRNA research at the University of Szeged: New research center to drive future mRNA innovations

Úttörő mRNS-kutatások a Szegedi Tudományegyetemen – Új kutatóközpont épül a jövő mRNS-innovációinak

New advances in mRNA research spark hope – one year after Katalin Karikó’s Nobel Prize win

Felpörgött, új reményeket kelt az mRNS-kutatás – Egy évvel Karikó Katalinék Nobel-díja után

Just One Month to Go: Top-Tier Summit of the Scientific Scene Featuring Katalin Karikó at the University of Szeged

Pontosan egy hónap múlva kezdődik a hazai tudományos élet csúcseseménye, a Karikó Katalin nevével fémjelzett mRNS konferencia az SZTE-n

Ordinary days in the extraordinary life of a Nobel laureate: Katalin Karikó talks about a park bench in Philadelphia and mRNA researchers

Egy Nobel-díjas hétköznapjai – Karikó Katalin egy philadelphiai parki padról és az mRNS kutatóiról

 University of Szeged to host two-day conference on the ‘Swiss Army knife’ of medical science

Az orvostudományi fejlesztések svájci bicskájáról rendeznek kétnapos konferenciát az SZTE-n

Top Researchers from Around the World will Present at the November 2024 mRNA Conference at the University of Szeged

A világ vezető mRNS kutatói tartanak előadást a Szegedi Tudományegyetemen a 2024. novemberi nemzetközi konferencián