Tisztelgésül a szintetikus mRNS-alapú technológia szabadalmaztatójáról, Karikó Katalinról nevezték el a Pennsylvaniai Egyetem Perelman Orvosi Iskola új ösztöndíját. A vakcinakutatás és fejlesztés területén dolgozó kutatók számára alapított „Karikó ösztöndíjat” kinek adná a névadó? Ezt is megkérdeztük az SZTE világhírű alumnájától.
Az mRNS úttörői előtt tiszteleg a Pennsylvaniai Egyetem (Penn) Perelman Orvosi Iskolája. A philadelphiai intézmény 2021. július 29-én sajtóközleményben jelentette be a „Katalin Karikó Fellowship Fund in Vaccine Development” és a „Roberts Family Professorship” születését. Előbbi a pályakezdő tudósokat segíti, míg utóbbi a senior kutató munkásságát elismerő cím és anyagi támogatás. Mindkét díj alapja a Penn rendszeres támogatója, az „Aileen és Brian Roberts Alapítvány” adománya. Amerikában az egyetemi kutatómunka ösztönzésének ez az egyik modellje.
KÍVÁNCSI ADOMÁNYOZÓK
A bécsi egyetemen kurzust már megjelöltek az mRNS „anyjáról”, de ösztöndíjat először neveztek el Karikó Katalinról. A szegedi József Attila Tudományegyetemen diplomázó és doktoráló kutató 24 évig dolgozott a philadelphiai Pennsylvaniai Egyetemen.
A „Karikó ösztöndíjat" a Penn Immunológiai Intézet vakcinakutatással foglalkozó ifjú tudósa nyerheti el. A fiatal kutató egy éves fizetésének megfelelő összegű támogatás célja, hogy a fertőző betegségek elleni oltóanyagok létrehozására ösztönözzön. Így a Pennsylvania Egyetemet mint az mRNS-alapú és más, modern megközelítésű vakcina-fejlesztés bázisát erősítse és népszerűsítse.
Az adományozók – Aileen és Brian Roberts – szerint a Penn régóta a kutatás és a technológiai fejlesztések élvonalába tartozik. Az mRNS alapú vakcinák felfedezése óriási eredmény, ami az intézmény és Philadelphia városának hírnevét is öregbíti. A Penn életet megváltoztató kutatásait támogató Roberts család tagjai is kíváncsiak, hogyan dolgozik a tudósok és orvosok következő generációja azon, hogy felgyorsítsa a jövőt jelentő modern terápiák kifejlesztését.
A NÉVADÓ IS SZURKOL
Hamarosan megszületik a döntés, ki nyeri el először a Penn kutatói közül a „Katalin Karikó Fellowship Fund in Vaccine Development” támogatást.
A névadótól, Karikó Katalintól, a szegedi József Attila Tudományegyetem biológia szakján diplomázott és doktorált, majd a Szegedi Biológiai Központban kutatóvá vált, a közelmúltban az új típusú koronavírus elleni küzdelemben kulcsszerepű vakcina-fejlesztést kutatásaival megalapozó tudóstól megkérdeztük: a szíve szerint kinek szánná először a róla elnevezett ösztöndíjat.
– Nagyon szurkolok, hogy Pardi Norbertnek adják az első „Karikó ösztöndíjat". De félek, más szempontok dominálnak majd – fogalmazott Karikó Katalin.
A két tudóst a kisújszállási gyökerek, a szegedi egyetemi tanulmányok és az SZBK-beli kutatómunka emléke mellett az is összeköti, hogy 2011 és 2013 között együtt dolgoztak a Pennsylvaniai Egyetemen, majd az mRNS-kutatásokban döntő szerepet játszó Penn-beli laboratóriumát Pardi Norbertnek adta át Karikó Katalin.
Az mRNS-ben rejlő lehetőségekről a Karikó-Pardi páros folyamatosan konzultál, mint mester és tanítvány.
ÚJ CÍM A PROFESSZORNAK
A Karikó-Weissmann páros rendíthetetlen elkötelezettsége és kutatói szenvedélye, tudományos felfedezése inspirálta a világot.
„A Roberts Family Professorship” címet elsőként Drew Weissman nyerte el. A címhez tartozó anyagi elismerés lehetővé teszi, hogy a neves kutató többé már ne kényszerüljön arra, hogy az elnyert pályázati pénzekből kelljen fedeznie a saját fizetését is.
A Penn-t adományaival támogató „Aileen és Brian Roberts Alapítvány” hangsúlyossá tette, hogy Karikó Katalin és Drew Weissman együttműködése olyan felfedezéseket alapozott meg, amelyek új utakat nyitnak a vakcinaalapú kezeléseknek és gyógymódoknak.
A két kutató partnersége és Penn-beli alapozó kutatása teremtette meg a történelmi jelentőségű Covid-19 betegség elleni mRNS-oltóanyagok kifejlesztését. Ezeket a vakcinákat világszerte alkalmazzák az új típusú koronavírus elleni küzdelemben.
A Roberts család támogatásával a fertőző betegségek és a rák elleni küzdelmet segítő ambiciózus kutatási program indul. A Penn munkatársai – többek között Weissman és Pardi, valamint a kutatók körüli team – a koronavírusok szélesebb körét megcélzó, illetve a szegényebb országok számára is elérhető oltóanyag fejlesztésén dolgozik. Az mRNS-paltformot az influenza, a genitális herpesz, a HIV és a malária ellen is be szeretnék vetni.
A Pennsylvaniai Egyetem és az azt anyagilag segítő magánalapítvány az új címmel a Penn vakcina-kutató professzora, míg az ösztöndíjalappal a BioNTech alelnöke előtt mint az mRNS úttörője előtt tiszteleg.
SZTEinfo – Újszászi Ilona
Forrás, Fotók: Penn News Release
Korábban írtuk:
Az mRNS technológia alkalmazásáért dolgozik Pardi Norbert, az SZTE-től a Penn-ig
Alma materébe, a Szegedi Tudományegyetemre látogatott Karikó Katalin, a világhírű biokémikus
Karikó Katalin személyes tárgyakat adományozott a szegedi egyetemnek
„Anyai” tanácsok ifjú tudósoknak a világhíres női kutatótól, Karikó Katalintól
24 snitt Karikó Katalin, az „új női ikon” egy munkahetének filmjéből
Jácintok üzenet – Karikó Katalin a női siker titkáról
A rangos amerikai Rosenstiel-díjat is elnyerte Karikó Katalin
„A nő, aki megmentheti a világot” – a francia BFMTV filmet készített Karikó Katalinról
Katalin Karikó, SZTE Alumna Receives Honorary Doctoral Degree from the University of Szeged
Az SZTE díszdoktori címet adományoz dr. Karikó Katalinnak, az egyetem öregdiákjának
A koronavírus elleni legígéretesebb vakcinafejlesztés megalapozója Karikó Katalin, az SZTE alumnusa