Minta azonosításának és elfogadásának követelményei

A mintának egyértelműen azonosíthatónak kell lennie. Minimum két azonosító szerepeljen jól olvashatóan a csöveken!


Kézzel kitöltött kérőlapot kérjük, jól olvashatóan, lehetőleg nyomtatott betűkkel kitölteni!


A csöveken levő címkén szerepeljen a beteg neve mellett a TAJ száma vagy születési dátuma.


Ha a mintavételi cső felülragasztott, azaz a csövön két különböző beteg adatai szerepelnek, akkor a következő megjegyzés kerül a leletre:

„A csövön két etikett címke van különböző betegadatokkal, új mintát kérünk új rendeléssel.”


Az előre feliratozott, de fel nem használt csöveket csak akkor tudjuk elfogadni, ha a nem releváns beteg adatokat egyértelműen, áthúzással jelzik. Ellenkező esetben a „felülragasztott mintavételi cső”-nél leírtak szerint járunk el.


A vérvételt megelőzően minden esetben ellenőrizni kell a beteg biztosítási státuszát, magyar biztosítás esetén a TAJ szám érvényességét, mivel a beutalás időpontjához képest eltelt idő alatt egy biztosítási státusz érvénytelenné válhat. A beutaló érvényességét, a beutaló tartalmi megfelelőségét.


A fizetős betegekre vonatkozó mintaküldés szabályait szintén a fent említett tájékoztató (valamennyi külső vérvételt végző szervezeti egység számára kiadott, 2017.09.01-től érvényes) tartalmazza.

 

Külön jelzés nélkül a beutaló érvényessége a beutaló kiállításától számított 90. naptári nap! (217/1997. (XII. 1.) Korm. Rendelet a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról).


Amennyiben a beutaló orvos hosszabb érvényességi időt tart szükségesnek, és ezt ráírja (aláírással és pecséttel igazolva) a beutalóra, úgy a megadott időpontig elfogadható a beutaló. A beutaló érvényességét csak a beutaló orvos határozhatja meg, más orvos a beutalót nem írhatja felül.


Lejárt beutaló esetén a vizsgálat nem végezhető el, így a levett minta kárba vész, ilyen esetben tehát kérjük a mintavétel mellőzését!