Bemutatkozás


A Laboratóriumi Medicina Intézet (korábbi nevén Klinikai Kémia Intézet) a Szegedi Tudományegyetem, Általános Orvostudományi Kar, Szent-Györgyi Albert Klinikai Központhoz tartozó klinikai szervezeti egység, amely laboratóriumi diagnosztikai, oktató és tudományos-kutató munkát végez. Az Intézet két laboratóriumi telephelyen működik, és két önálló mintavételi telephellyel rendelkezik.


A Laboratóriumi Medicina Intézet feladata a Szegedi Tudományegyetem klinikáinak, Szeged város csatolt egészségügyi intézményeinek, valamint a dél-kelet magyarországi régió járó- és fekvőbeteg ellátást végző orvosainak diagnosztikus, állapot ellenőrző, valamint terápiás munkájukban megbízható, gyorsan elérhető laboratóriumi vizsgálati eredményekkel, napi 24 órában való ellátása, az eredmények interpretációjának, további vizsgálatok célirányos rendelésének konzultatív tevékenységgel történő segítése. A laboratórium a testfolyadékok (vér, plazma, szérum, vizelet, pleura- vagy ascitesfolyadék és egyéb anyagok) vizsgálatát alapvetően az alábbi területeken végzi: klinikai kémia, hematológia, hemosztazeológia, immunkémia, toxikológia, terápiás gyógyszerszint monitorozás, vizeletvizsgálat és süllyedés, kromatográfia, immunológia (autoimmun, allergia és elektroforézis vizsgálatok), áramlási citometria, molekuláris genetika. Az Intézetben végzett laboratóriumi vizsgálatokat a csatolt szolgáltatási jegyzék tartalmazza.


Az Intézet feladata továbbá a laboratóriumi diagnosztikai elméleti és gyakorlati ismeretek oktatása orvos, gyógyszerész, egészségügyi főiskolai hallgatók graduális képzésében, valamint szakorvos, szakgyógyszerész és klinikai biokémikus posztgraduális képzés illetve folyamatos továbbképzés keretében. Diákkörös és PhD hallgatók laboratóriumi diagnosztikai tárgyú tanulmányainak, illetve kutatásainak biztosítása, valamint laboratóriumi asszisztensek, diagnosztikai analitikusok és technológusok szakirányú képzése ill. továbbképzése.


Új laboratóriumi műszerek, eszközök, eljárások és reagensek kipróbálása, beállítása, véleményezése, aktív részvétel a laboratóriumi diagnosztika fejlesztésében. Közreműködés a kliniko-farmakológiai kutatásokhoz és tanulmányokhoz szükséges laboratóriumi vizsgálatok elvégzésében. Egyetemen belüli kutatóműhelyekkel való együttműködések erősítése, hazai és nemzetközi pályázatok keretében tudományos kutatások végzése és a kutatás eredményeinek terjesztése hazai és külföldi folyóiratokban, bel-és külföldi tudományos kongresszusokon, és egyéb tudományos fórumokon a labordiagnosztika területén.