Hírek

2025 tavaszán újra megszervezzük a radiológus rezidensek kompetencia vizsgáját. A kompetencia vizsga a 22/2022 BM rendelet megjelnését követően a rezidens képzésbe lépők számára a szakvizsgáig kötelezően teljesítendő vizsga. A vizsga sikeres teljesítése önálló munkavégzésre nyújt lehetőséget és kiváló visszajelzés a rezidenseknek a szakvizsgára való felkészüléshez.

scaphoid

eBook

Elkészült az eBook for Undergraduate Education in Radiology magyar fordítása. A 28 fejezet itt érhető el. Köszönjük a munkát a fordításban résztvevőknek!

A magyar verzió "rebranding"-ja folyik, az új formátum várhatóan 2026 tavaszán kerül fel az ESR honlapjára.

Új fejezetek kerültek fel a magyarra fordított ESR eBook-ból a honlapunkra. Itt érhető el az anyag: https://u-szeged.hu/szakk/gradualis-oktatas/oktatasi-anyagok/ebook-for-undergraduate-240210.

eBook

Az SZTE Radiológiai Klinika "Differenciáldiagnosztikai Nehézségek a Radiológiában 2024: Neuroradiológiai sürgősségek" címmel 2024 november 30-án (szombaton) tudományos összejövetelt szervez. Jelentkezését várjuk! Bővebben itt olvashat róla.

Idén is megszervezzük az MR tanfolyamot Szegeden. A korábbiaknak megfelelően radiológusoknak és radiográfusoknak részben átfedő tanfolyam lesz. A tananyag lefedi a technikai feltételektól kezdve egészen a radiológia subspecialitásaig a teljes spektrumot.

Időpont: 2024.11.11-14

A részletek itt találhatók.

SIGNA_Pioneer_is_a_new_510k_pending_3.0T_MRI_system_with_novel_productivity_enhancements_like_MAGiC

A mammográfiás szűrés életet menthet, de a vizsgálatokra évről évre kevesebben jelentkeznek. Októberben, a mellrák elleni küzdelem hónapjában az SZTE Radiológiai Klinikája meghosszabbított rendeléseken várja azokat a nőket, akik szeretnék elvégeztetni a szűrővizsgálatot. Ez 45 és 65 éves kor között kifejezetten ajánlott.

Részletek:

https://u-szeged.hu/sztehirek/2024-szeptember/elmult-45-eves-vegyen-reszt-mammografias-szuresen?objectParentFolderId=19355

pexels_anntarazevich_5483017

Betegtájékoztató MR vizsgálatokhoz

Ez a tájékoztató az Ön MR vizsgálatával kapcsolatos információkat tartalmazza. Kérjük figyelmesen olvassa el az MR vizsgálat menetével, az Ön teendőivel és az esetleges szövődményekkel kapcsolatos információkat is. Ha bármilyen egyéb kérdése lenne, kérjük, forduljon a vizsgáló operátorhoz vagy a vizsgálatot vezető orvoshoz. Az MR vizsgálatok előjegyzési sorrendben történnek, előfordulhat azonban, hogy súlyosabb állapotú betegek sürgős vizsgálata vagy egy Ön előtt lévő beteg vizsgálatának elhúzódása miatt az Ön vizsgálata a megadott időpontnál később kezdődik, ezért megértését kérjük! Jelentősen segíti a vizsgálat eredményességét, ha Ön a várakozás ideje alatt tájékozódik a vizsgálatról és felkészül a következőkben leírtaknak megfelelően.

 

ÁLTALÁNOS TUDNIVALÓK: Az MR-vizsgálat a modern képalkotó diagnosztika egyik korszerű eljárása. Ennek során erős mágneses térben a vizsgált szervekről, illetve a test adott részeiről felvételeket készítünk különböző síkokban. A módszer a kóros elváltozásokat nagy pontossággal képes kimutatni. Az eljárás ionizáló sugárterheléssel nem jár. Mai ismereteink szerint még ismételt vizsgálatok sem veszélyeztetik a vizsgált személyt, jelentős káros hatása a vizsgálatnak tehát nincs.

 

VIZSGÁLAT ELŐTTI TEENDŐK: Tekintettel arra, hogy a mérések mágneses térben rádiófrekvenciás hullámokkal történnek, azoknál a betegeknél, akiknek pacemakert (szívritmus szabályozót) ültettek be, a vizsgálat nem végezhető el vagy csak a radiológus és kardiológus szakorvos közös döntése alapján, megfelelő előkészületek esetén). Azok az eszközök, amelyek mágnesezhető anyagot (vas, acél) tartalmaznak, a mágneses térben a helyükről elmozdulhatnak, súlyos, akár életveszélyes sérülést okozva vagy értékelhetetlen vizsgálatot eredményezve. Ilyen eszközök pl.: csípő- vagy egyéb ízületi protézis, szög, csavar, fémbillentyű, ideg- vagy érsebészeti érszorító stb.) Amennyiben az Ön testében ilyen vagy hasonló eszközök elő- fordulnak, feltétlenül jelezze a vizsgálatot irányító orvosnak, illetve a vizsgálatot végző operátornak! A testén viselt fémtárgyakat (hallókészülék, óra, lánc, fémcsat, testékszer, műfogsor stb.) le kell vennie, zsebeit (fémpénz, kulcs, toll, bankkártya, telefon stb.) ki kell ürítenie és a vetkőzőben lévő értékmegőrző szekrényben kell elhelyeznie. Elektromos árammal működő vagy mágneses részeket tartalmazó tárgyak az erős mágneses térben tönkremehetnek, ezekért felelősséget vállalni nem tudunk! Ha az Ön arcán valamilyen fémtartalmú szépítőszer, (csillámporos szemhéjfesték, púder, tartós make-up stb.) van, azt feltétlenül távolítsa el még a vizsgálóhelyiségbe való bemenetel előtt, mert azok is értékelhetetlenné teszik a vizsgálatot. Azokat a gyógyszereket, amelyeket rendszeresen szednie kell, vizsgálat napján is be kell vennie. Vizsgálat előtti napokban bőven (2-3 liter) fogyasszon folyadékot. Amennyiben délben vagy az esti órákban kerül vizsgálatra, még a vizsgálat napján is bőven fogyasszon folyadékot. A vizsgálat előtt 2 órával már ne egyen, de folyadékot (vizet) fogyasszon! Amennyiben a vizsgálat során Ön intravénás kontrasztanyagot kap, úgy a vizsgálatot követő 2-3 napon is bőven fogyasszon folyadékot!

 

A VIZSGÁLAT MENETE: A vizsgálat ideje 15-40 perc. A vizsgálat fekvő helyzetben történik, fájdalommal nem jár. Egyetlen hátránya, hogy a páciensnek egy viszonylag szűk térben kell feküdnie, ami egyesekben bezártság érzetet kelthet. A vizsgálat alatt különös gépzörejek hallhatók. A zaj csökkentésére füldugót adunk, melyet a fülének felfele-hátrafele húzásával tud megfelelően a hallójáratba illeszteni.

Ha fél vagy szorongást érez, mikrofonon keresztül beszélhet az asszisztenssel. A vizsgáló helyiség TV-kamerával is fel van szerelve, így a vizsgálatot végző személyzet jól látja Önt. Hangszórón keresztül tudnak egymással beszélni és egy nővérhívó pumpa segítségével bármikor be tudja őt hívni. Vizsgálat előtt két órával ne egyen! Vizsgálat közben nem szabad mozogni, az operátor által beállított testhelyzetben kell feküdni. A mellkasi és hasi vizsgálatoknál a légzést vissza kell tartani, erre a vizsgálatot végző operátortól hangszórón keresztül kap utasítást. Az egyes részmérések 2-7 perc alatt készülnek el.

 

LEHETSÉGES VESZÉLYEK, SZÖVŐDMÉNYEK ÉS AZOK ELKERÜLÉSE, ELHÁRÍTÁSA: Amikor egy szerv működéséről, vagy a szervben lévő elváltozásról pontosabb képet kell kapnunk, intravénásan paramágneses kontrasztanyag adása szükséges, amit szakmai ajánlások írnak elő. Ezt legtöbbször a karvénán keresztül juttatjuk a szervezetbe.
Kontrasztanyag túlérzékenység (allergia) ritkán fordul elő. Tünetei: az arc, ajak, nyelv, torok duzzanata, köhögés, viszketés, orrfolyás, tüsszögés, csalánkiütés, nehézlégzés, fulladásérzés. Amennyiben ezek a tünetek vagy egyebek a kontrasztanyag adása után előfordulnak, azonnal tájékoztassa a vizsgálatot végző operátort. Felhívjuk a figyelmét, hogy ezek a tünetek 24 órán belül, később is előfordulhatnak, ilyenkor, kérjük, jelentkezzen a kezelőorvosánál vagy az ügyeleten! Az allergia enyhe, ritkán súlyos lehet. Nagyon ritkán kerül sor ún. anafilaxiás (túlérzékenységi) sokkos állapot kialakulására, melynek elhárítására intézetünk felszerelt és felkészült, a szükséges klinikai háttér biztosított. Abban az esetben, ha Ön veseelégtelenségben szenved, veséje elégtelenül működik, a paramagnetikus kontrasztanyagok a vese, de akár a szervezet egészét érintő hegesedést okozhatnak (NSF - Nefrogén Szisztémás Fibrózis). Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, kérjük, figyelmesen olvassa el a túloldalon a kérdőívet és pontosan válaszoljon a kérdésekre. Amennyiben egynél több rizikótényezője van, a veseműködésre vonatkozó laborvizsgálat eredményének ismerete azért fontos, hogy az esetleges vesekárosodásokat elkerülhessük.

Terhesség és szoptatás ideje alatt MR-vizsgálatról vagy MR kontrasztanyag intravénás adásáról a kezelőorvosa és a vizsgálatot végző radiológus feltétlenül konzultáljon! Bár a vonatkozó irányelvek szerint nem feltétlenül szükséges, amennyiben Ön szoptat, javasoljuk, hogy a kontrasztanyag adását követően egy napig ne szoptasson, a tejet fejje le, de ne adja gyermekének! Amennyiben további kérdése van, forduljon a vizsgálatot végző asszisztenshez, vagy a vizsgálatot irányító szakorvoshoz!

Köszönjük együttműködését, jobbulást kívánunk!

Készítő