Hírek

2025 tavaszán újra megszervezzük a radiológus rezidensek kompetencia vizsgáját. A kompetencia vizsga a 22/2022 BM rendelet megjelnését követően a rezidens képzésbe lépők számára a szakvizsgáig kötelezően teljesítendő vizsga. A vizsga sikeres teljesítése önálló munkavégzésre nyújt lehetőséget és kiváló visszajelzés a rezidenseknek a szakvizsgára való felkészüléshez.

scaphoid

eBook

Elkészült az eBook for Undergraduate Education in Radiology magyar fordítása. A 28 fejezet itt érhető el. Köszönjük a munkát a fordításban résztvevőknek!

A magyar verzió "rebranding"-ja folyik, az új formátum várhatóan 2026 tavaszán kerül fel az ESR honlapjára.

Új fejezetek kerültek fel a magyarra fordított ESR eBook-ból a honlapunkra. Itt érhető el az anyag: https://u-szeged.hu/szakk/gradualis-oktatas/oktatasi-anyagok/ebook-for-undergraduate-240210.

eBook

Az SZTE Radiológiai Klinika "Differenciáldiagnosztikai Nehézségek a Radiológiában 2024: Neuroradiológiai sürgősségek" címmel 2024 november 30-án (szombaton) tudományos összejövetelt szervez. Jelentkezését várjuk! Bővebben itt olvashat róla.

Idén is megszervezzük az MR tanfolyamot Szegeden. A korábbiaknak megfelelően radiológusoknak és radiográfusoknak részben átfedő tanfolyam lesz. A tananyag lefedi a technikai feltételektól kezdve egészen a radiológia subspecialitásaig a teljes spektrumot.

Időpont: 2024.11.11-14

A részletek itt találhatók.

SIGNA_Pioneer_is_a_new_510k_pending_3.0T_MRI_system_with_novel_productivity_enhancements_like_MAGiC

A mammográfiás szűrés életet menthet, de a vizsgálatokra évről évre kevesebben jelentkeznek. Októberben, a mellrák elleni küzdelem hónapjában az SZTE Radiológiai Klinikája meghosszabbított rendeléseken várja azokat a nőket, akik szeretnék elvégeztetni a szűrővizsgálatot. Ez 45 és 65 éves kor között kifejezetten ajánlott.

Részletek:

https://u-szeged.hu/sztehirek/2024-szeptember/elmult-45-eves-vegyen-reszt-mammografias-szuresen?objectParentFolderId=19355

pexels_anntarazevich_5483017

Betegtájékoztató CT vizsgálatokhoz

Önt kezelőorvosa a panaszai illetve a betegsége pontos tisztázására, valamint a megfelelő kezelés megválasztása követése érdekében CT vizsgálatra küldte. A kezében tartott tájékoztató az Ön vizsgálatával kapcsolatos információkat és kérdéseket, valamint az ön beleegyező nyilatkozatát tartalmazza. Kérjük figyelmesen olvassa el az alábbi információkat, és ha bármilyen kérdése lenne, kérjük forduljon a vizsgáló operátorhoz vagy a vizsgálatot felügyelő orvoshoz. A CT vizsgálatok előjegyzési sorrendben történnek, azonban előfordulhat, hogy súlyosabb állapotú betegek sürgős vizsgálata vagy az Ön előtt lévő beteg vizsgálatának elhúzódása miatt az Ön vizsgálata a megadott időpontnál később kezdődik, ezért megértésüket kérjük! Jelentősen segíti a vizsgálat eredményeségét, ha a várakozás ideje alatt tájékozódik a vizsgálatról és felkészül a következőkben leírtaknak megfelelően.

Általános tudnivalók: A CT vizsgálat korszerű képalkotó diagnosztikai vizsgáló módszer. A vizsgálat során a vizsgálni kívánt területen röntgensugár halad át, melyet érzékelő segítségével számítógép dolgoz fel. Ennek eredményeként a testről keresztmetszeti képet kapunk. Amikor egy szerv működéséről vagy a szervben lévő elváltozások jellegéről pontosabb képet szeretnénk kapni, intravénás kontrasztanyag adása szükséges.

A vizsgálat előkészítése: A vizsgálat előtt nem kell teljesen levetkőzni, de a fémtárgyakat (nyaklánc, fülbevaló, csat, kivehető fogsor stb.) kérjük levenni, mert műterméket okoznak, ezzel akár értékelhetetlenné is tehetik a vizsgálatot. A vizsgálat előtt 4 órával ne egyen, de kérjük, hogy vizet bőven fogyasszon! Rendszeresen szedett gyógyszereit vizsgálat előtt vízzel vegye be. A has és kismedencei vizsgálatoknál a vizsgálat előtt kb. 1-1,5 óra alatt 1,5 l vizet vagy hígított kontrasztanyagot kell meginnia. Erre azért van szükség, hogy a beleket környezetüktől el lehessen különíteni, illetve a bélfal elváltozásai vizsgálhatók legyenek. A végbél / vastagbél vizsgálatokhoz szükség lehet a bél feltöltésére (beöntésre). Ilyen vizsgálatok esetén – előkészülettel együtt – a vizsgálat teljes ideje 1,5 óra is lehet.

A vizsgálat menete: A CT vizsgálat során egy vizsgálóasztalra kell felfeküdni, ami majd lassan egy gyűrűszerű vizsgálóberendezésbe csúszik. A nyílás elég tág, így a legtöbb páciensnél nem okoz kellemetlenséget vagy bezártság érzést. Vizsgálat közben nem szabad mozogni. Egy méréssorozat 5-30 másodperc alatt készül el. A mellkas és hasi vizsgálatoknál erre az időre légzését vissza kell tartani, erre a vizsgálatot végző operátortól hangszórón keresztül kap utasítást. A vizsgálat teljes ideje általában 5-20 perc. A vizsgálat fájdalommentes, csupán a kontrasztanyag beadása járhat melegség érzéssel. A kontrasztanyagos vizsgálatot követően 20 percet még a váróban kell töltenie, hogy az esetlegesen fellépő kontrasztanyag okozta mellékhatásokat felismerjük és amennyiben szükséges, a megfelelő gyógyszeres kezelést megkezdhessük.

Lehetséges veszélyek, szövődmények és azok elkerülése, elhárítása: A CT vizsgálat alapvetően egy alacsony kockázatú, rutin eljárás, azonban ritka esetben a vénásan beadott kontrasztanyag szövődményekkel járhat. Rendszeresen szedett gyógyszerei között cukorbetegségben alkalmazott bizonyos gyógyszerek esetén jód tartalmú kontrasztanyag adása kerülendő, csak életet veszélyeztető állapot esetén adható. Kontrasztanyagos vizsgálat előtt és azt követően két napig ezek az antidiabetikus gyógyszerek nem szedhetők. Ezeket a készítményeket a beleegyező nyilatkozatban (következő oldal) soroljuk fel. Kérjük ellenőrizze! Kérjük, hogy a gyógyszer felfüggesztésének módját kezelőorvosával beszélje meg. Normál veseműködés mellett a kontrasztanyag a vesét nem károsítja, de fontos, hogy kontrasztanyag adása előtti és utáni napokban bőven fogyasszon folyadékot! Bizonyos pajzsmirigy rendellenességek, illetve az arra szedett gyógyszerek esetén is csak megfelelő indikáció mellett adható be jódos kontrasztanyag. Kérjük bármilyen pajzsmirigy betegség meglétét is minden esetben jelezze a vizsgálat előtt!

Az intravénás kontrasztanyag adása legtöbbször az alkar vénáin keresztül történik egy pumpa segítségével. Közben a testében rövid ideig melegséget, forróságot érezhet, Ritkább esetben fémes szájíz, esetleg hányinger, hányás jelentkezhet. Helyi szövődményként a kontrasztanyag kijuthat az érpályából, feszítő, csípő érzést okozva. Amennyiben ilyen előfordul, kérjük jelezze! Ez egyébként végleges károsodást nem okoz, napokon belül nyom nélkül gyógyul. Ilyenkor a végtag borogatása javasolt.

A vénába adott kontraszt anyag túlérzékenység (allergia): A kontrasztanyag olyan jód tartalmú vegyület, amely az erek ábrázolására és a szervek, szövetek vérkeringésének vizsgálatára alkalmas. A kontrasztanyaggal, mint bármely gyógyszerrel szemben túlérzékenység fordulhat elő. A túlérzékenység nem magára a jódra, hanem a jód és vele összekapcsolt molekula együttesére jelentkezhet. Kontrasztanyag túlérzékenység (allergia) ritkán fordul elő. Tünetei: az arc, ajkak, nyelv, torok duzzanata, köhögés, viszketés, orrfolyás, tüsszögés, csalánkiütés, nehézlégzés, fulladásérzés. Amennyiben ezek a tünetek vagy egyebek a kontrasztanyag adása után előfordulnak, azonnal tájékoztassa a vizsgálatot végző operátort. Felhívjuk a figyelmét, hogy ezek a tünetek 24 órán belül, később is előfordulhatnak, ilyenkor kérjük, jelentkezzen a kezelőorvosánál vagy az ügyeleten! Az allergia enyhe, de ritkán súlyos is lehet. Nagyon ritkán alakul ki az úgynevezett anafilaxiás (túlérzékenységi) sokkos állapot, melynek elhárítására Intézetünk felszerelt és felkészült, a szükséges klinikai háttér biztosított. Kontrasztanyag adását követően bőven fogyasszon folyadékot a kontrasztanyag mielőbbi kiürülése érdekében, ha egyébként betegség miatt nem kell folyadékmegszorítást alkalmaznia. Hasi, kismedencei CT-vizsgálathoz más típusú kontrasztanyag ivására is szükség van, a belek jobb megítélése és elkülönítése céljából. Ez a kontrasztanyag laza székletet és hasmenést okozhat. Kérjük számoljon ezzel!

Terhességben csak súlyos betegség gyanúja esetén végezhető CT-vizsgálat, mivel a hasat érő röntgensugárzás a magzatot károsíthatja. Bár az irányelvek szerint nem feltétlenül szükséges, amennyiben Ön szoptat, javasoljuk, hogy a kontrasztanyag adását követően egy napig ne szoptasson, a tejet fejje le, de ne adja gyermekének!

Amennyiben további kérdése van, forduljon a vizsgálatot végző asszisztenshez vagy a vizsgálatot irányító szakorvoshoz! Köszönjük együttműködését, jobbulást kívánunk!

Készítő