Betegeinknek >> Betegségismertető

Végbéldaganat

Igen tisztelt Betegünk!


A kivizsgálás alapján Önnél rosszindulatú végbéldaganatot találtunk. Végbélnek a végbélnyílástól 16 cm magasságig terjedő bélszakaszt tekintjük. A daganat kezelésében csak a sebészi eltávolítás nyújt reális reményt a gyógyulásra. Műtét előtti / utáni sugár- és kemoterápiás kezeléssel a daganatot meg lehet kisebbíteni, de véglegesen meggyógyítani biztosan nem. Amennyiben a daganatot nem távolítjuk el, ismétlődő, erősödő vérzések, a daganat növekedése, esetleg bélelzáródás következhet be, valamint más szervekben áttétképződés.


Műtéti eljárások


A műtétet általános érzéstelenítésben, azaz altatásban végezzük. Erről az altatóorvos külön felvilágosítja. A műtét lényege a daganat eltávolítása. Az elhelyezkedéstől és kiterjedéstől függően a következő lehetőségek állnak rendelkezésünkre.


1. Korai ill. kis kiterjedésű daganatok esetén, melyek a végbélnyílás közelében helyezkednek el, a daganatot a végbélen keresztül eltávolíthatjuk. A daganat helyén keletkezett sebet felszívódó fonalakkal varrjuk össze


2. A leggyakrabban a hasüreget megnyitva a daganatos végbélszakaszt a felette elhelyezkedő sigmabél egy részével együtt távolítjuk el. Eltávolítjuk ezen kívül a daganat környezetében lévő nyirokcsomókat is, melyekben áttétes sejtek lehetnek. Amennyiben lehetséges, törekszünk a megmaradt egészséges bélvégek kézi varratokkal vagy varrógéppel történő egyesítésére (rectum resectio). Szerencsés esetben bél kihelyezésre még ideiglenesen sem kerül sor. Ha a daganat mélyen helyezkedik el, azaz néhány centiméterre megközelíti a záróizomzatot, vagy Ön a műtét előtt sugár- ill. kemoterápiás kezelést kapott, akkor az elkészített bélvarratok sérülékenyebbek, átmeneti tehermentesítésére lehet szükség. Ilyenkor néhány hétre a vékonybélen vagy a vastagbél felsőbb szakaszán a hasfalra bélelőemelést (sztóma) készítünk, hogy a varratainkat a bélgáz és széklet károsító hatásától, a feszüléstől megvédjük. 6-8 hét után, ha kontroll röntgenvizsgálattal a varratsor épnek bizonyul, a sztómát második kis műtéttel bezárjuk. Ettől kezdve a széklet ismét természetes úton távozik.E műtétek nyitott és laparoszkópos úton is biztonsággal elvégezhetők. Bizonyos esetekben (korábbi hasi műtétek, hasüregi összenövések, nagy daganat, kövérség) a laparoszkópos műtét nem végezhető el. Laparoszkópos műtét során a hasüreget széndioxid gázzal fújjuk fel, daganatos bélszakasz környezetéből történő felszabadítása, átvágása, vérellátásának lekötése és a bélvarrat elkészítése 4-5 apró bőrmetszésen keresztül bevezetett hosszú műszer segítségével történik a hasüregben. A daganatos bélszakasz eltávolításához néhány centiméteres metszés szükséges, melyet általában a szeméremcsont felett haránt irányban ejtünk. Vastagbélműtéteink során a preparálásnál a biztonságos Ligasure eszközt használjuk.


3. A végbélnyíláshoz közel elhelyezkedő ill. nagy, záróizomzatra is terjedő daganatok esetén a végbélzáró-izomzatot nem tudjuk megtartani. Ilyenkor hasi és gáti metszésből távolítjuk el a végbelet és végleges bélkihelyezés (sztóma) készítése szükséges (rectum exstirpatio). E műtét után a végbélnyílás helyén a továbbiakban egy heg marad. A sztóma kezelését a betegek gyorsan megtanulják, abból a külvilág gyakorlatilag semmit észre nem vesz és nem zavarja a hétköznapi életében. Diétás és egyéb utasítások betartásával a székletürítést ritmikussá lehet tenni. Számos típusú modern sztómazsák elérhető, melyek nagy biztonsággal használhatók, ezek vényre történő felírása, valamint a beteg folyamatos ellátása biztosított és támogatott. Szakképzett sztómaterápiás nővéreink segítenek a bentfekvés alatt a sztóma gondozásának elsajátításában ill. a későbbiekben esetleg felmerülő problémák megoldásában. A teljes végbél eltávolítás műtétének hasi szakasza is végezhető laparoszkópos úton.


4. Ha a daganat már nem távolítható el és szűkületet okoz a végbélen, akkor általában sztóma készül a széklet ürítésének biztosítására a daganat feletti bélszakaszon, megelőzendő a teljes bélelzáródást.


A végbéldaganatok műtétei előtt szükséges a vastagbél széklettől való megtisztítása annak érdekében, hogy csökkentsük a lehetséges szövődmények számát. Ennek érdekében a műtétet megelőző napon béltisztítást végzünk. A béltisztításhoz 2-3 liter ún. átmosó folyadékot kell elfogyasztani, amely hashajtó hatású. A trombózis, embólia megelőzésére minden esetben tombózisgátló injekciót és a baktérium fertőzések megelőzésére antibiotikum profilaxis gyógyszert adunk. A fent részletezett műtétek kb. 1-3 óra időtartamúak, amennyiben a műtét alatt jelentős szövődmény nem lép fel. A műtét után a beteg többnyire visszakerül a kórtermébe, vagy előzetes megbeszélés alapján az intenzív osztályra. A műtét végén csöve(ke)t hagyunk a hasüregben és/vagy a gát felől kivezetve, melyek célja a hasüregben összegyűlt vér-savó levezetése. Ezek néhány nap után eltávolíthatók, amikor az ürülő váladék mennyisége lecsökkent. Előfordulhat, hogy az orrán keresztül gyomorszonda kerül levezetésre, ez azt a célt szolgálja, hogy megelőzzük a műtét utáni kellemetlen hányást. A hólyagjába katétert helyezünk a vizelet ürülését megkönnyítendő. Műtét után rendszeresen kap fájdalomcsillapítót, részben kaphatja gerincérzéstelenítés formájában vagy injekciós/tablettás formában. A táplálkozás visszaállítása folyadék fogyasztással kezdődik, melyet pépes koszt és könnyű vegyes étrend követ, fontos a laza széklet biztosítása. A megfelelő folyadék és tápanyagbevitelről néhány napig infúzióval gondoskodunk. Szövődménymentes esetben laparoszkópos műtét után 4-5., nyitott műtét után általában 6-7. napon távozik a beteg a klinikáról. Varratszedés ált. a 7-10. napon történik.


Szövődmények


A műtéti szövődmények viszonylag ritkák és alapvetően attól függnek, hogy a betegség korai vagy előrehaladott stádiumában kerültek-e felismerésre.
Legsúlyosabb szövődménye a bélvarrat elégtelensége, amely a széklet szivárgásához, hashártyagyulladáshoz vezet. Előfordulhat, hogy Önt ekkor sürgősséggel újra meg kell operálni. Lehetséges a belek műtét utáni renyhesége, továbbá máj-, vesekárosodás. A belek között összenövések keletkezhetnek, melyek később bélelzáródáshoz okozhatnak. Ritkán előfordul a vizelet elvezető cső-, húgycső-, valamint a húgyhólyag sérülése. Emellett, mint minden műtét nyomán vérrögösödés (trombózis, embólia), tüdőgyulladás, sebfertőzés, vizeletfertőzés előfordulhat. Hosszabb távon megváltozhatnak a székelési szokások, előfordulhat hasmenés, ritkábban székrekedés. Lehetségesek visszamaradó zavaró székelési ingerek és annak érzete, hogy székelés után a végbél nem ürült ki teljesen. Ritkán jelentkezhetnek széklettartási nehézségek is, főleg híg széklet esetén. Átmeneti vizelési nehézségek viszonylag gyakran előfordulnak. Férfiak esetében merevedési zavarok léphetnek fel. Amennyiben a daganatot időben fedeztük fel és teljes egészében sikerült eltávolítani, az Ön hosszú távú gyógyulási kilátásai jók, azonban rendszeres ellenőrzésre szorul a műtét után is.

Hírek


A Szegedi Tudományegyetem országos szinten kiemelkedő szerepet tölt be az innovatív orvosi módszerek alkalmazásában, különösen a daganatos betegségek kezelésében. Az itt alkalmazott technológiák és eljárások közül kiemelkedik az elektrokemoterápia és az utóbbi időben más onkointervenciós eljárások, amelyek forradalmi lehetőségeket kínálnak a betegek számára. A rákterápia új irányairól és lehetőségeiről Prof. Dr. Lázár Györggyel, az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar dékánjával, a Sebészeti Klinika tanszékvezető egyetemi tanárával, valamint Prof. Dr. Oláh Judittal, az SZTE Onkoterápiás Klinika tanszékvezető egyetemi tanárával beszélgettünk.

Az interjúban Prof. Dr. Lázár György dékán, Prof. Dr. Molnár Tamás tudományos dékánhelyettes és Dr. Maléth József tudományos ügyekért felelős dékáni megbízott nyilatkozik.

Egy alapos, számos területre kiterjedő önértékelési folyamat és az akkreditációs bizottság helyszíni látogatásai után nyolc évre megkapta az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar az Orvosképzési Világszövetség (WFME) akkreditációját. Prof. Dr. Lázár György dékán szerint ez a siker a kar oktatói, hallgatói és munkatársai kemény munkájának gyümölcse. A licenc megkönnyíti a hallgatók számára, hogy más országokban folytathassák tanulmányaikat vagy vállaljanak munkát.

Emlékét tisztelettel megőrizzük!


In memoriam Prof. Dr. Baradnay Gyula

Miskolc, 1931. november 3. - Szeged, 2023. december 18.


A Magyar Szervátültetettek Szövetsége Dr. Szederkényi Editnek, az SZTE Sebészeti Klinika Transzplantációs Centrum vezetőjének a szegedi, illetve a hazai veseátültetési programban végzett elkötelezett munkájáért a Szervátültetettek Szolgálatáért díjat adományozta. Gratulálunk!

Készítő