Betegeinknek >> Betegségismertető

Hasfali sérv

Hasfali sérv miatt végzett műtétek


Igen tisztelt Betegünk!
A beavatkozáshoz, amelyet Önön tervezünk, szükséges a beleegyezése. Ahhoz, hogy Ön dönteni tudjon, az alábbi ismertetéssel szeretnénk segítségére lenni a betegségéről, valamint a beavatkozás módjáról, jelentőségéről, következményeiről és a szóba jöhető szövődményekről.


A betegség


Az elvégzett vizsgálatok alapján Önnek hasfali sérve van.
A hasfali sérvek lehetnek veleszületettek és szerzettek. Veleszületett a gyermekek köldöksérve, s szerzettek a többi hasfali sérvféleségek, amelyek oka lehet fizikai megterhelés, elhízás, sérülés vagy korábbi műtéti beavatkozás.
Ezekben a sérvekben a sérvkapun keresztül hasüregi képletek kerülhetnek a sérvtömlőbe, ami a hasfal körülírt elődomborodását okozza.
A betegség veszélyei és a kezelés lehetőségei
A hasfali sérv legsúlyosabb szövődménye a sérvkizáródás, amikor a sérvkapu a sérvtartalmat erősen leszorítja, így bélelzáródás, bélfal elhalása, hashártyagyulladás, bélbénulás jöhet létre. Ezek életveszélyt jelentenek. Látszólag ártatlan hasfali sérvek egyéb, súlyosabb hasüregi megbetegedések kísérői is lehetnek. A sérvet a szövődmények bekövetkezése előtt tanácsos operálni. Az magától soha meg nem szűnik, idővel egyre nagyobb lesz. A sérvkötők, haskötők segédeszközök, a betegséget nem gyógyítják.


A műtét


A műtét általában csak altatásban végezhető el, gerincvelői vagy helyi érzéstelenítés csak igen ritkán alkalmazható. A műtét során a sérv helyének megfelelő metszésből történik a sérvtartalom, sérvtömlő és a sérvkapu feltárása. Ezután következik a sérvtartalom visszahelyezése a hasüregbe, a sérvtömlő eltávolítása és a sérvkapu zárása. A sérvkapu nagyságától függően, zárása történhet varratokkal vagy beültetett műanyaghálókkal. Ha a műtét kizáródott sérv miatt történt és a kizáródott szervrészletek elhaltak, azok eltávolítása szükséges. Ha az elhalás beleken következett be, új összeköttetés készítésével történik az emésztőcsatorna folytonosságának helyreállítása, igen ritkán szükségessé válhat a bél hasfalra történő kihelyezése is. A műtét időtartama a műtét során talált elváltozásoktól függ, előre meg-határozhatatlan.


Műtét utáni időszak


Választott időpontban végzett, szövődménymentes műtétek után nem szükséges különleges műtét utáni megfigyelés és kezelés, legfeljebb fájdalomcsillapítás, így műtét utáni őrző részlegen vagy intenzív osztályon történő elhelyezés indokolatlan. A műtét során a sebbe behelyezett műanyagcsövek, a hozzájuk csatlakoztatott szívó palackok vagy váladékgyűjtő zacskók kezelése egyszerű, így nem igényel állandó felügyeletet. Ha a műtét kizárt sérv miatt történt és hasi szervek részleges eltávolítására is sor került, a műtét után őrző részlegen vagy intenzív osztályon történhet az elhelyezés, ahol a folyamatos megfigyelés, őrzés biztosított.
A műtét során behelyezett műanyagcsövek akkor kerülnek eltávolításra, amikor már seb-váladékot nem vezetnek, a varratszedés zavartalan sebgyógyulás után a műtét utáni 7. napon megtörténhet, de ha a sebgyógyulás zavart, később. Az intézetből történő eltávozás a varratszedés után többnyire lehetséges.


Lehetséges szövődmények


Valamely beavatkozás abszolút veszélymentességét egyetlen orvos sem garantálhatja. A hasfali sérvek műtéti megoldásai során a súlyos műtéti szövődmények ritkák, de kialakulhatnak (pl. szerv, ideg, érsérülés, utóvérzés). A műtét után az orvosi beavatkozás általános veszélyei, pl. fertőzések, thrombosisok, embóliák előfordulhatnak. Nagyobb a veszély, ha a sérv kizáródott, különösen, ha a kizáródás óta hosszabb idő telt el. Nehezíti a sebész dolgát a nagyfokú elhízottság.
Eredményes és jól végzett műtét után is előfordulhat a sérv kiújulása. Utóbbi előfordulásának gyakorisága nagymértékben függ attól, hogy a beteg az orvos utasításait megtartja-e.

Hírek


A Szegedi Tudományegyetem országos szinten kiemelkedő szerepet tölt be az innovatív orvosi módszerek alkalmazásában, különösen a daganatos betegségek kezelésében. Az itt alkalmazott technológiák és eljárások közül kiemelkedik az elektrokemoterápia és az utóbbi időben más onkointervenciós eljárások, amelyek forradalmi lehetőségeket kínálnak a betegek számára. A rákterápia új irányairól és lehetőségeiről Prof. Dr. Lázár Györggyel, az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar dékánjával, a Sebészeti Klinika tanszékvezető egyetemi tanárával, valamint Prof. Dr. Oláh Judittal, az SZTE Onkoterápiás Klinika tanszékvezető egyetemi tanárával beszélgettünk.

Az interjúban Prof. Dr. Lázár György dékán, Prof. Dr. Molnár Tamás tudományos dékánhelyettes és Dr. Maléth József tudományos ügyekért felelős dékáni megbízott nyilatkozik.

Egy alapos, számos területre kiterjedő önértékelési folyamat és az akkreditációs bizottság helyszíni látogatásai után nyolc évre megkapta az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar az Orvosképzési Világszövetség (WFME) akkreditációját. Prof. Dr. Lázár György dékán szerint ez a siker a kar oktatói, hallgatói és munkatársai kemény munkájának gyümölcse. A licenc megkönnyíti a hallgatók számára, hogy más országokban folytathassák tanulmányaikat vagy vállaljanak munkát.

Emlékét tisztelettel megőrizzük!


In memoriam Prof. Dr. Baradnay Gyula

Miskolc, 1931. november 3. - Szeged, 2023. december 18.


A Magyar Szervátültetettek Szövetsége Dr. Szederkényi Editnek, az SZTE Sebészeti Klinika Transzplantációs Centrum vezetőjének a szegedi, illetve a hazai veseátültetési programban végzett elkötelezett munkájáért a Szervátültetettek Szolgálatáért díjat adományozta. Gratulálunk!