Kapcsolataink világszerte
A Szegedi Tudományegyetem több mint 500 rangos egyetemmel ápol kapcsolatot világszerte. A nemzetközi mobilitási programok közül az Európai Unió ERASMUS+ programja a legnépszerűbb, melynek keretében 510 partneregyetemével folytat együttműködést több mint 1000 bilaterális szerződés alapján. A Közép-Európai Felsőoktatási Csereprogramban (CEEPUS) az SZTE 1994 óta vesz részt, 11 hálózat 102 partneregyetemével közös tantervfejlesztést, ösztöndíjasok cseréjét, nyári egyetemek megszervezését megvalósítva. A magyar kormány által létrehozott CAMPUS Hungary program támogatásával 1350 egyetemi polgár pályázott sikeresen tanulmányútra a világ minden tájára, közülük több mint 1000 hallgató.
Nemzetközi kapcsolataink erősödését bizonyítja, hogy 2012-ben megnyílt a Konfuciusz Intézet az SZTE és a Sanghaji Nemzetközi Tanulmányok Egyetem együttműködésével, a Kínai Nyelvoktatási Tanács támogatásával. Az intézetben az érdeklődők szakképzett kínai tanároktól tanulhatják a kínai nyelvet, és nagy hangsúlyt fektetnek a kínai kultúra megismertetésére is. Az SZTE-n nemrégiben Frankofón Egyetemi Központot is életre hívtak, és a képzési palettán is megjelentek francia nyelvű képzések.
Az Egyetem nemzetközi egységei több szinten menedzselik a meglévő nemzetközi kapcsolatokat, és folyamatosan keresik a lehetőséget minden olyan új kapcsolatépítésre, amely az intézmény kialakuló nemzetköziesítési stratégiájának megfelel. Szoros együttműködésben dolgozva a Magyar Rektori Konferenciával valamint a Balassi Intézettel, az SZTE aktív szerepet vállal az államközi megállapodásokkal érkező külföldi hallgatók fogadásában, melynek során a nagykövetségekkel és konzulátusokkal is egyre szorosabb kapcsolatot alakítunk ki. A Science Without Borders programban több karon fogadunk brazil diákokat, valamint a Stipendium Hungaricum ösztöndíj révén a világ minden tájáról érkeznek hallgatók az SZTE különböző karaira. Nemzetközi kapcsolataink prioritásait jelenleg főként ezek a programok alakítják.
A Szegedi Tudományegyetemen nem új keletű a nemzetköziség: az egészségügyi területeken harminc éve kezdődtek el az angol nyelvű képzések, és azóta szinte minden tudományterületen indulnak idegen nyelvű programok valamennyi képzési szinten. Egyetemünk vezetése évek óta stratégiai kérdésként kezeli, hogy minél több külföldi hallgatót vonzzon Szegedre, többek között azért, mert az Egyetemnek történelmi feladata az itt meglévő szellemi értékeket más országok – kiemelten a fejlődő országok – felé közvetíteni.
Intézményértékelési Program (IEP)
A Szegedi Tudományegyetem vezetése fontosnak tartja a nemzetközi ranglistákon való kiváló szereplés mellett, hogy saját szervezeti működési rendjének teljességét is rendre hitelesítse. Ezért 2014 tavaszán önként mérette meg magát az European Universities Association (EUA) által működtetett, nemzetközileg elfogadott, külső akkreditációs eszközökkel történő intézményértékelési programban (Institutional Evaluation Program, IEP), és a sikeres audittal kivívta a hazánkban megszerezhető legnagyobb elismerést.
Látványos eredmény, hogy Egyetemünk 5 éven át használhatja a Szegedi Tudományegyetem minden egyetemi felületén és információs anyagán az „Evaluated by – EUA-Institutional Evaluation Programme” logót. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi ’benchmarking’ segíti intézményünk fejlődését és támogatja a további sikeres szereplését nemzetközi színtéren.