A Szegedi Akadémiai Bizottság, a Szegedi Tudományegyetem és a Szegedi Biológiai Kutatóközpont 2021. szeptember 2-án kilencedik alkalommal rendezte meg borversenyét. 17 pincészet 53 bora versenyzett a „Vinum Academiae at Universitatis” címért. A Bíráló Bizottság 13 nedűt díjazott. Az elismeréseket a 10 nyertes pincészet képviselőinek 2021. október 22-én, az MTA SZAB Székházában adták át.
Az eseményen az első években csak a régió pincészetei képviseltették magukat, ám a verseny idővel országossá nőtte ki magát, ennek köszönhető az is, hogy 2021-ben több, mint 50 féle bor került a zsűritagok elé – tudtuk meg Prof. Dr. Tóth Gábortól, az SZTE SZAOK tanárától, a borverseny főszervezőjétől a megmérettetésen.
Képgaléria az eredményhirdetésről |
A 2021-es ünnepélyes sajtótájékoztatón és oklevélátadón részt vett Prof. Dr. Tóth Gábor, a borbíráló testület elnöke, Prof. Dr. Krisztin Tibor, akadémikus, a SZAB elnöke, Prof. Dr. Párducz Árpád, tudományos tanácsadó, SZBK és Prof. Dr. Dékány Imre, akadémikus valamint a pincészeteket képviselő, valamennyi borász.
A bizottság megjelent tagjai ismertették: a megízleltekből 13 bor került a dobogó legfelső fokára, amelyek közül nemcsak a Szegedi Tudományegyetem és az MTA SZAB, hanem az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont, valamint az SZTE GYTK, a SZAOK, az ÁJTK, illetve idén először az MGK is választott magának egy-egy bort.
A friss, illatos és zamatos italokat négy kategóriában díjazták. Kiválasztottak egy prémiumkategóriás fehér és vörösbort, illetve egy rendezvény fehér és vörösbort is.
Vinum Academiae at Universitatis cím:
Szegedi Biológiai Kutatóközpont bora:
Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar bora:
Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar bora:
Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar bora:
Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kar bora:
„Vinum Academiae at Universitatis” - ez a címke hívja fel majd a borkedvelők figyelmét arra, hogy a palackba a Szegedi Tudományegyetem és az MTA Szegedi Akadémiai Bizottsága közös bora került.
Magyarországon a változatosan tagolt tájnak és az éghajlati adottságoknak köszönhetően az összes borstílus megtalálható, a könnyed pezsgőtől kezdve a testes vörösboron át, egészen a nemes édes borokig. Ezt a sokszínűséget még izgalmasabbá teszi az őshonos szőlőfajták, a világfajták és az ebből készült borok egyensúlya, amely a megmérettetés során is megmutatkozott.
A zsűri 0-tól, 100-ig pontozhatta a borokat.
A bírálók között foglalt helyet: Prof. Dr. Krisztin Tibor, akadémikus, a SZAB elnöke; Dr. Csernus Sándor, a SZAB Tudósklub Egyesület titkára; Prof. Dr. Szabó Gábor, az SZTE Alapítvány Kuratóriumának elnöke, Prof. Dr. Dékány Imre, akadémikus; Prof. Dr. Lázár György, az SZTE SZAOK dékánja; Prof. Dr. Szakonyi Zsolt, az SZTE GYTK dékánhelyettese, Dr. Mikó Edit, az SZTE MGK dékánja; Prof. Dr. Pál József, egyetemi tanár, SZTE BTK; Dr. Forster Tamás, egyetemi tanár, SZTE SZAOK, Prof. Dr. Párducz Árpád, tudományos tanácsadó, SZBK; Buza Mihály, UniServ SZTE Kft., Kondorosi Éva, biológus kutató, SZBK, Prof. Dr. Tóth Gábor, a borbíráló testület elnöke; Pápai Róbert, borkereskedő.
SZTEinfo - Pósa Tamara
Fotó: Bobokó Anna