A Nobel-díjas tudós születésének 120. évfordulóján egész alakos köztéri szobor leleplezésével tisztelgett emléke előtt az SZTE és Szeged városa.
A Szegedi Tudományegyetem egykori rektora születésének 120. évfordulóján, 2013. szeptember 16-án az SZTE Rektori Hivatal Dugonics téri épülete előtt avatták fel Bíró Lajos szobrászművész alkotását, Szent-Györgyi Albert egész alakos köztéri szobrát. Az ünnepségen Szabó Gábor akadémikus, az egyetem rektora és Botka László, Szeged polgármestere mondott beszédet.
Régi adósságot törlesztett Szeged
Szabó Gábor úgy kezdte: Szeged régóta tartozik magának azzal, hogy ilyetén módon állít emléket Szent-Györgyi Albertnek. Utalt rá, a Nobel-díjas tudós páratlan teljesítménye nem önmagában áll. – Felsejlik mögötte a legendás oktatáspolitikus, Klebelsberg Kuno alakja, aki rengeteget tett az egyetem idetelepítéséért, illetve Szeged lakossága, mely emberfeletti áldozatokat hozott az ügyben, végezetül a bölcsesség, mely Klebelsbergnek utat mutatott: az universitas nemcsak kövekből áll, hanem olyan szellemi nagyságokkal is meg kell tölteni, mint a külföldről hazahívott Szent-Györgyi – mondta a rektor, hozzáfűzve: nem véletlen, hogy Szent-Györgyi is hálával tekintett Klebelsbergre, a Nobel-díj átvétele után első szegedi útja a dómba vezetett, ahol a kultuszminiszter síremlékénél rótta le tiszteletét. – Akkor lenne teljes a kép itt a Dugonics téren, ha a hazainduló Szent-Györgyinek szemből Klebelsberg integetne – fogalmazta meg a következő időszak egyik feladatát.
Az akadémikus emlékeztetett, sok ember álma volt ennek a szobornak a megvalósulása: a Szegedi Akadémiai Bizottság tagjai levélben kezdeményezték, nehogy más város megelőzze Szegedet, majd az önkormányzat nemes gesztussal megajándékozta az egyetemet és a várost a köztéri szoborral. Külön köszönetet mondott Botka László polgármesternek és Gyimesi László tanácsnoknak – utóbbi terjesztette elő a szoborállítást, amit egyhangúlag támogatott a közgyűlés –, akiknek „szívügyük” volt az emlékmű életre hívása. Úgy folytatta: az utókor, a város és az egyetem feladata, hogy méltó legyen Szent-Györgyi szellemiségéhez, örökségéhez. – Nem lehetünk elég sokan ahhoz, hogy ezt az örökséget ápoljuk – szögezte le, kiemelve a Szent-Györgyi Albert Rotary Club szerepének fontosságát.
Felavatták Szent-Györgyi Albert szobrát a Dugonics téren - GALÉRIA |
Egyetem és város csak együtt lehet sikeres
Az akadémikus felhívta az ünneplő közönség figyelmét: Szent-Györgyi Albert egy Nobel-díjat kapott, de valójában kettőt érdemelt volna. Az Amerikai Egyesült Államokban 1947 után teljesen új szakmai pályát kezdett, s egyedülálló eredményeket ért el az izomkutatásban. Talán csak azért nem ítélték neki oda ismét a Nobelt, mert már korábban átvehette...
Szabó Gábor végezetül arról szólt, hogy a Nobel-díjas tudós Szeged gazdaságának felvirágzásához is hozzájárult, hiszen kutatásaival a gazdasági válság időszakában alapozta meg a szegedi paprika hírnevét. – A Szegedi Tudományegyetemnek most hasonló a feladata a város érdekében, még akkor is, ha talán az egész egyetem nem tesz ki egy Szent-Györgyi Albertet. Világosan látni kell, a két partner csak együtt tud eredményes lenni, a továbbiakban is együtt kell fejlesztenünk a várost és az universitast, így ápolva Szent-Györgyi örökségét – mutatott irányt.
Botka László polgármester leszögezte, az ember egyedül nem lát messzire, szükség van rá, hogy óriások vállára álljon. Szeged esetében Szent-Györgyi Albert volt az az óriás, aki ki- és felemelte a várost a környezetéből, a szabadságban és humánumban mélyen hívő professzor szabad, liberális, angolszász szellemiségű szigetté változtatta műhelyét.
Bíró Lajos szobrászművész egész alakos Szent-Györgyi Albert-szobrát – melynek biztonságát figyelőkamerák garantálják – Szabó Gábor és Botka László közösen leplezték le. A rendezvényen közreműködött Borovics Tamás Kaszás Attila-díjas színművész, a Szegedi Nemzeti Színház tagja; a Szegedi Egyetemi Énekkar, a Pavane Táncegyüttes, valamint a Fricsay Ferenc Városi Koncertfúvószenekar is.
A Szegedi Tudományegyetem egyébként a jubileum alkalmából többféle programmal emlékezik a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albertre. Többek között ismét meghirdeti a középiskolásoknak szóló Szent-Györgyi Albert tanulmányi versenyt. Erről itt olvashatnak.
SZTEinfo