Szakfeladatok

Citosztatikus keverék infúzió

Citosztatikum minden olyan gyógyszerkészítmény, amelyek a daganetellenes és immunmoduláns szerek csoportjába tartoznak. Közös jellemzőjük, hogy belégzéssel, szájon át, a bőrön, a nyálkahártyán keresztül vagy egyéb úton a szervezetbe jutva:


• daganatot okoznak vagy előfordulásának gyakoriságát megnövelik (karcinogén)
• genetikai károsodást okoznak vagy megnövelik a genetikai károsodások gyakoriságát (mutagén)
• megzavarják, általában gátolják a reprodukciót, illetve az utódokban morfológiai, illetőleg funkciós károsodást okoznak (teratogén vagy embriotoxicus)


Szegeden a citosztatikus keverékinfúziók nem az osztályon, nővérek által, hanem a Központi Gyógyszertár Citosztatikus keverékinfúzió készítő laboratóriumában, gyógyszerész felügyeletével, szakképzett asszisztensek segítségével készülnek. A laboratoriumnak szigorú előírásoknak kell megfelelnie, hogy biztosítható legyen az aszeptikus gyógyszerkészítés és minimalizálható legyen a citosztatikumokkal történő kontamináció is. A lamináris áramlású aszeptikus boxokban a CATO számítógépes rendszer (Computer Aided Therapy for Oncology) segítségével történik a keverékinfúziók készítése. Az infúziók térfogatának súlyra történő átszámítása a hatóanyag, segédanyagok és oldóanyagok tömege és a sűrűségi adatok felhasználásával történik. A számítógéphez nagy precizitású elektromos mérleg csatlakozik, így biztosítva a gravimetrikus előállítási módot. A készítés minden egyes lépése szoftverrel vezérelve, a képernyőn megjelenő utasítások szerint zajlik és lépésről lépésre rögzítésre kerül. A készítés során a bemért hatóanyag mennyiségek az elrendelttől a szoftverben rögzített megengedett hibahatárokon belül térhetnek el. A gyártás során speciális, egyszer használatos védőruházatot és tűmentes, zárt gyógyszerátviteli rendszereket használunk, ezzel megelőzve a tűszúrásos baleseteket és a környezeti kontamináció lehetőségét.

Klinikai gyógyszerészi szolgálat

A klinikai gyógyszerészi szolgálat (korábban betegágy melletti gyógyszerészi tanácsadás) központi eleme a gyógyszerészi gondozás (pharmaceutical care), amely magában foglalja azokat a tevékenyésgeket, amelyeken keresztül a gyógyszerész együttműködik a beteggel és más egészségügyi szakemberekkel (orvosokkal, nővérekkel) egy olyan terápiás terv kidolgozásában, végrehajtásában és nyomon követésében, amely a beteg sikeres kezelését eredményezi. A klinikai gyógyszerészek a fekvőbetegellátó intézéményekben az osztályon dolgoznak és közvetlenül vesznek részt a betegellátásban. A klinikai gyógyszerészi szolgálat a következő feladatokat foglalja magában:


• a beteg rendszeresen szedett gyógyszereinek felvétele (gyógyszeres anamnézis)
• a beteg gyógyszerérzékenységének dokumentálása
• a beteg rendszeresen szedett gyógyszereinek és az akutálisan elrendelt gyógyszeres terápiájának egyeztetése (medication reconcilliation)
• a beteg gyógyszerelésének áttekintése (medication review)

o a gyógyszerek indikációja vagy annak hiánya
o a gyógyszerek dózisa
o a gyógyszerek beadásának módja
o a gyógyszeres terápia célja
o gyógyszermellékhatások monitorizálása, megelőzése
o gyógyszerek közötti interakciók (nem kívánt kölcsönhatások)

• a beteg adherenciájának és compliance-nak ellenőrzése, elősegítése
• a beteg helyes gyógyszerhasználatának elősegítése
• a beteg edukációja
• a beteg gyógyszeres terápiájának kialakításában történő részvétel és annak folyamatos nyomonkövetése
• gyógyszereléssel kapcsolatos problémák azonosítása, megoldása
• terápiás javaslattétel
• a gyógyszerek alkalamzásához szükséges szakmai információ nyújtása orvosoknak, nővéreknek
• a betegellátáshoz szükséges gyógyszerek és fertőtlenítőszerek biztosítása

Közvetlen lakossági gyógyszerellátás

A Központi Gyógyszertár szaktevékenységként, két telephelyen, közvetlen lakossági gyógyszerellátási feladatot is végez.


A közvetlen lakossági gyógyszerellátás azon egészségügyi szolgáltatási tevékenységek összessége, amelyek során a gyógyszertár gyógyszerkészítési tevékenységet végez, a gyógyszert beszerzi, készletezi, kiszolgáltatja és az alkalmazásával összefüggő szakmai információt közvetlenül a lakosság részére biztosítja.


A gyógyszertárak egészségügyi szolgáltatást végző egészségügyi intézmények. A gyógyszertárak egészségügyi feladata a lakosság gyógykezeléséhez kapcsolódó gyógyszerek, tápszerek, gyógyászati segédeszközök és a gyógyszertárban forgalmazható egyéb termékek helyes alkalmazásra vonatkozó teljes körű tájékoztatással történő kiszolgáltatása, az e termékekkel kapcsolatos, a betegségek megelőzését szolgáló, a betegekkel történő együttműködést megvalósító felvilágosító, tanácsadó szolgáltatás, a helyes és eredményes gyógyszeres terápia elősegítése, követése, valamint a prevencióban, népegészségügyi programokban való részvétel.


A gyógyszerészi gondozás keretein belül a gyógyszerész tevékenységének célja együttműködésben az orvossal a hatásos, biztonságos és költséghatékony gyógyszeres terápia elősegítésén túl, a beteg egészségtudatos életvitele kialakításának elősegítése, megfelelő gyógyszerhasználatának szakmai segítése, együttműködő készségének növelése, életminőségének javítása.