Az előadó arra vállalkozik, hogy áttekinti a Magyarországon szabályozott párkapcsolati formákat, így a házasságot, az élettársi kapcsolatot, és a bejegyzett élettársi kapcsolatot, megvizsgálva a fogalmi kereteket, és a hozzájuk kapcsolódó főbb jogosultságokat, elhatárolván ezáltal az egyes jogintézményeket egymástól.
Az előadás a fenti témakörben tapasztalt „laikus jogtudat”-ban élő tévhiteket is igyekszik eloszlatni, az elméletben és gyakorlatban megjeleníthető, személetes példák által.

Előadónkról

HADr. Hegedűs Andrea a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara, Civilisztikai Tudományok Intézetének oktatója, több mint két és fél évtizede.
Az SZTE jogelődjén, a József Attila Tudományegyetemen, annak Állam- és Jogtudományi karán 1994-ben szerzett diplomát, majd később a már SZTE-ként átalakult intézményben 2008-ban szerezte meg Phd. doktori fokozatát. Értekezésének témája Az élettársi kapcsolat szabályozásának áttekintése, különös tekintettel a polgári jogi kodifikációs folyamatra.
2009 óta egyetemi docensként dolgozik. Az oktatói munka keretein belül elsősorban a családjogi szakjogász képzésben, a jogászképzésben, és jogi asszisztens képzésben számos tárgy mellett, kiemelten a Családjog c. tantárgy felelőse.
Szakkönyvei, tankönyvei, egyetemi jegyzetei – melyeknek nem csak szerzője, hanem szerkesztője is – 2002 óta folyamatosan a családjogi oktatás alapját képezik nem csupán Szegeden, illetve a gyakorló jogászok is állandó használói ezen szakirodalmaknak.
Kutatói munkássága elsősorban családjogi jogintézményekhez, a már említetten kívül a családi jogállás rendezéséhez, a rokontartáshoz, valamint a gyermeki és diákjogokhoz kapcsolódik, nem mellőzve ugyanakkor a klasszikus polgári jogi jogterületeket (pl. az öröklési jogot) sem.
A hallgatókkal való szoros és közvetlen kapcsolatát fémjelzi, hogy kiemelt számban évfolyam és szakdolgozatok konzulense, közel másfél évtizeden át volt a Polgári Jogi, Polgári Eljárásjogi és Családjogi Tudományos Diákkör vezetője, illetve a Jogi Kar keretein belül működő Jogklinika programban, tutor ügyvéd – oktatóként vett részt.
A tevékenysége alatt kutató PhD hallgatók jelenleg a fakultatív házassági rendszerekkel, az online házasságkötés lehetőségének vizsgálatával, és külföldi családjogi jogintézmények hazai előfordulási lehetőségeivel foglalkoznak.

  • 2014 óta a Családjogi szakjogász szakirányú továbbképzési szak szakfelelőse.
  • 2017-ben családjogi szakjogász LL.M. fokozatot szerzett.
  • Köztestületi tagságai és közéleti tevékenysége kapcsán kiemelendő, hogy
  • 1997 óta tagja A Magyar Jogász Egylet Csongrád Megyei Szervezetének,
  • A 2009-ben megalakult Magánjogot Oktatók Egyesületének alapító tagja,
  • 2014 márciusától A Magyar Tudományos Akadémia (IX. Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya) Köztestületének tagja
  • A Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Akadémiai Bizottsága Jogtudományi Szakbizottsága, Gazdasági Jogi Munkabizottságának tagja, és 2023 áprilisától a Jogpszichológiai munkabizottság titkára

Elméleti tudását számos gyakorlati tapasztalattal is kiegészíti, hiszen az oktatási tevékenységével párhuzamosan 1997-től a Szegedi Ügyvédi Kamara tagjaként egyéni ügyvédi tevékenységet is folytat, melyen belül elsősorban családjogi, vagyonjogi, öröklési jogi kérdésekkel, civil szervezetekkel és köznevelési intézményekkel foglalkozik.

Szakmai önéletrajz

Válogatott publikációk