A magyarság eredetének és korai történetének kutatása rendkívül széles körű hazai és nemzetközi figyelemnek örvend. Az intenzív kutatás ellenére számos kulcskérdés, így például a vezető dinasztia, az Árpád-ház eredete, tisztázatlan maradt és napjainkban is elméleti viták tárgyát képezi. A problémát elsősorban a kutatások kiinduló pontját jelentő írott források kis száma és az ezekben leírt adatok véleményes hitelessége jelenti. A dinamikus technikai fejlődésnek köszönhetően az utóbbi évtizedben azonban a korai magyarság és a kiemelt családok eredetének vizsgálatába az archeogenetikai kutatások is bekapcsolódtak.
Az elmúlt években a kutatásaink egyik fő irányvonalát államalapító dinasztiánk, az Árpád-ház eredetének vizsgálata jelentette az úgynevezett Y-kromoszómás haplocsoport és teljes genom elemzések segítségével. A vizsgálatok fő anyagát a székesfehérvári Szűz Mária prépostság területéről előkerült királyi temetkezések, azaz az Osszáriumban őrzött, potenciálisan számos Árpád-házi és vegyesházi királyunk embertani leleteit magába foglaló, ugyanakkor rendkívül kevert csontanyag képezte. Előadásomban ezen kutatási irány eddigi eredményeit mutatom be, kiegészítve avval, hogy mely más uralkodócsaládok vizsgálatát végezzük a Szegedi Tudományegyetemen.

Előadónkról

Nepa_Bobko_AnnaDr. Neparáczki Endre genetikus, 35 évesen az SZTE IKIKK Archaikus és Recens Humán Genomikai Kompetenciaközpont senior kutatója és a MKI Archeogenetikai Kutatóközpontjának igazgatója.
2006-ban a szegedi piarista gimnáziumban érettségizett. Ezután a Szegedi Tudományegyetem biológus képzésen szerzett diplomát. Vendégkutatóként dolgozott Olaszországban az Eurac intézetben és Amerikában a Praxis Genomics-nál.
Doktori dolgozatának címe: A honfoglalók genetikai származásának és rokonsági viszonyainak vizsgálata archeogenetikai módszerekkel, amelyet 2017-ben sikeresen megvédett és azóta a Szegedi Tudományegyetem Doktori Repozitóriumának statisztikája alapján az egyetem legolvasottabb doktori disszertációja lett.
2019-ben Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült: A magyarság eredetének régészeti genetikai kutatásában elért rendkívüli tudományos eredményeinek elismeréseként.
Sikeresen elnyert és vezet több kutatási pályázatot, melyeknek fókusza a Kárpát-medence történeti és mai népességének genetikai összetételének meghatározása.
Államalkotó és dinasztikus jelentősége miatt pedig az Árpád-ház genetikai vizsgálatát, továbbá más magyar történelem szempontjából kiemelkedő családokat is vizsgál (Hunyadi vagy Báthory).
Célja a feltárt eredményeknek a szélesebb közvélemény számára történő objektív bemutatása, számos tudományos ismeretterjesztő interjút adott nyomtatot és internetes újságoknak, rádióknak és televízió csatornának.
Kutatási eredményei több, nemzetközileg is jegyezett Q1-es folyóiratban jelentek meg, jelenleg is több publikáció előkészületeit koordinálja, melyek nagyrészében első vagy utolsó szerző.

Szakmai önéletrajz

Válogatott közlemények