Színes, minden érzékszervet érintő szakmai konferenciával ünnepelte a kínai nyelv napját az SZTE Konfuciusz Intézet, a Szegedi Eötvös József Gimnázium és a Szegedi Kossuth Lajos Általános Iskola. A rendezvényen kiderült, milyen új kínai programokkal egészítik ki a tananyagot a Szegedi Tudományegyetemen, hogyan segítheti az okos toll a nyelvtanulást, mik a legnagyobb kihívások a középiskolások kínai nyelvi érettségi vizsgáján, valamint a Zhengjiang Mezőgazdasági és Erdészeti Egyetem meghívott csapatának köszönhetően igazi kínai teát is kóstolhattak a résztvevők.
2025. április 16-án az ÁGOTA Kulturális és Közösségi Központban és a mellette található Szegedi Eötvös József Gimnáziumban mindenki, aki részt vett a közelgő ENSZ Kínai Nyelv Napja (április 20.) alkalmából tartott rendezvényen, egy napra Kínában érezhette magát. A Szegedi Eötvös József Gimnázium és az SZTE Konfuciusz Intézet által szervezett tematikus napot a Konfuciusz Intézet, az Eötvös Gimnázium és a Szegedi Kossuth Lajos Általános Iskola diákjainak előadásai tették kulturálisan sokszínűvé és hitelessé. A rendezvényen részt vett Plesovszkiné Ujfaluczki Judit, a Szegedi Tankerületi Központ igazgatója is. Han Dongsheng, a Kínai Népköztársaság Magyarországi Nagykövetségének tanácsosa levélben küldte jókívánságait, amelyet Prof. Dr. Wang Rui, az SZTE Konfuciusz Intézet kínai igazgatója és Dr. Gera Tibor, a Szegedi Eötvös József Gimnázium főigazgatója olvasott fel a résztvevőknek. A tanácsos üzenetében az állt, hogy „napjainkban a két ország közötti gazdasági és kulturális kapcsolatok szorosabbá válásával párhuzamosan, egyre gyorsabban nő a kínai nyelvet ismerő szakemberek iránti igény Magyarországon, amely történelmi lehetőséget jelent a nemzetközi kínai nyelvoktatás számára az országban. A Konfuciusz Intézetek és Tantermek fontos platformként szolgálnak a kínai nyelv oktatásához, gazdag tanulási forrásokat és kiváló tanulási környezetet biztosítva a hallgatók számára. A 2012-ben alapított Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézete kezdettől fogva elkötelezetten foglalkozik a kínai nyelv oktatásával és a kínai kultúra népszerűsítésével.”
Fotó: Han Xinyi
A szimpóziumon részt vett Zou Yinli asszony, a BYD Auto Hungary Kft. országos HR menedzsere, aki magyarul tanul, valamint kollégája, Tóth Anita. A szakmai napon a kínai nyelvoktatással kapcsolatos fontos és aktuális témák kerültek előtérbe.
Dr. Kempf Béla, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Altajisztikai Tanszékének egyetemi adjunktusa tartott előadást a Szegedi Tudományegyetemen induló kínai képzésről. Az altaji összehasonlító és történeti nyelvészettel, mongol nyelvtörténettel, török–mongol nyelvi kapcsolatokkal is foglalkozó oktató elmondta, hogy a kínai nyelv a 21. században egyre jelentősebb, Magyarországon is folyamatosan növekszik a kínaiul tanulók száma. A felsőoktatási intézményekben is jelen van hazánkban a kínai nyelv oktatása, de Budapesten kívül nincs önálló tanszék. Az SZTE-n az Atajisztika tanszék áll az élére a kínai nyelvoktatás fejlesztésnek, ezért 2025 szeptemberétől egy kínai nyelvi specializácót indít, ami azt jelenti, hogy másodévtől már kínai nyelvi képzésen vehetnek részt a BTK-ra felvételizők. Az első időszakban 2 évet (4 félévet) és 50 kreditet jelent, amely tartalmaz nyelvórát, nyelvtant, beszédet és írást is. Ezt később szeretnék fejleszteni és kiterjeszteni - hangsúlyozta a Societas Uralo-Altaica (tudományos közösség) tagja.
A szakértők - Vinkó Erzsébet angol nyelvtanár és mesterpedagógus szakértő a Szegedi Eötvös József Gimnázium és Általános Iskolából, valamint Zheng Si’ao, a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézetének kínai nyelvtanára tartottak plenáris előadást „Az intelligens tollak jövője a vegyes oktatásban” címmel. Dr. Gulyás Anett, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Nemzetközi és Politikatudományi Intézetének Kínai Tanszékének adjunktusa, szociológus, turisztikai szakértő a kínai nyelvvizsga kihívásairól beszélt.
Nagy érdeklődés övezte Karsai Zsuzsanna beszédét, aki kínai nyelvtanár, az ELTE Nyelvtudományi Doktori Iskola Sinológia szakának hallgatója, valamint a budapesti Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium kínai nyelvtanára és a célnyelvi civilizációs tantárgy oktatója.
Fotó: Han Xinyi
A kínai kultúra megjelenését a rendezvényen az Eötvös- és a Kossuth-iskola diákjai biztosították, de az ízlelőbimbókra is hatással volt a rendezvény. Teaművészeti bemutatót tartottak a Zhenjiang Mezőgazdasági és Erdészeti Egyetem hallgatói. A Hangzhou egyetem delegációja április 15-én érkezett Szegedre az SZTE Konfuciusz Intézetének vendégeként. A csapat kutatási területe a nemzetközi teakultúra, amelyből ízelítőt és bemutatót is tartottak. A teák mellett az egyetem és a Sherry Étterem és Kávélánc teasüteményekkel is készült, így minden érzékszerv számára élményt nyújtott a rendezvény.
A délután folyamán a magyar és az angol nyelvű szekcióban kerekasztal-beszélgetéseket hallhatott a közönség. Előbbiben Cao Zhengyin, a Sherry Lánc igazgatóság elnöke, Zhao Peizhen asszony, a Sherry Lánc igazgatóság alelnöke és Li Zhen műfordító meséltek arról, hogy milyen „Kínainak lenni Magyarországon”.
Fotó: Han Xinyi
Az angol nyelvű szekcióban a mentortanárok szerepéről és feladatairól a kínai nyelv oktatásában és a kínai érettségire való felkészülésről Horváth Szana Dorina, a Szegedi Eötvös József Gimnázium Kínai programjának koordinátora és Fábián Dóra, a Szegedi Kossuth Lajos Általános Iskola Kínai programjának koordinátora beszélgetett Dr. Gulyás Anettel, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Nemzetközi és Politikatudományi Intézet, Kínai Tanszékének egyetemi adjunktusa, szociológus és turizmus-szakértőjével, valamint Karsai Zsuzsannával.
Szöveg és fotó: L.F.