Ritka genetikai betegségek

A ritka betegségekkel kapcsolatos leggyakoribb kérdések


Mi az a ritka betegség? A ritka betegségek azok a betegségek, melyek előfordulása (prevalenciája) kisebb, mint 1:2000. Ezen kórképek genetikailag meghatározottak, többnyire egyetlen gén hibájaként alakulnak ki ún. monogénes betegségek.


Ha ilyen ritkák ezek a betegségek, akkor miért érdemes őket vizsgálni? A ritka betegségek nagyon sokfélék lehetnek, több ezer ritka kórkép ismert, így összességében mégis nagyon sok egyént és sok családot érintenek. Az érintettek számára ugyanolyan nehézségekkel járnak, mint a gyakori betegségek.


Mennyire lehetnek súlyosak a ritka betegségek? A ritka betegségek a gyakori betegségekhez hasonlóan okozhatnak enyhe, súlyos és nagyon súlyos, akár az életkilátásokat, az élethosszt is döntő mértékben befolyásoló tüneteket.


Mi a beteg számára a genetikai vizsgálatnak a haszna? Genetikai vizsgálattal a tünetek alapján felmerülő diagnózis pontosítható. A háttérben álló eltérés igazolása a családtervezésben nyújthat segítséget az érintett családok számára. Intézetünkben genetikai tanácsadás áll rendelkezésre az eredmények megbeszélése és a családtervezéssel kapcsolatos kérdések tisztázása céljából.


Elérhető-e a génterápia a ritka betegségekben? Habár a génterápia manapság a kutatások középpontjában áll, ma még a rutin betegellátásban a ritka betegségek kezelésére rutinszerűen génterápiát nem alkalmazunk.


Milyen kezelés érhető el a ritka betegek számára? Ma még a legtöbb esetben a kialakult tünetek mérséklése, gyógyítása a kezelés célja. Véglegesen meggyógyítani, teljes mértékben elmulasztani a ritka betegséget többnyire nem tudjuk. Az adott ritka betegséggel kapcsolatosan a kezelési lehetőségekről konzultáljon szakorvosával.


RITKA BETEGSÉGEK VIZSGÁLATÁNAK MENETE INTÉZETÜNKBEN

A ritka betegségek genetikai vizsgálatát a hatályos törvényi intézkedések értelmében preteszt genetikai tanácsadás előzi meg. Ezért az SZTE ÁOK Orvosi Genetikai Intézetbe genetikai vizsgálat kérése céljából közvetlenül a vizsgálni kívánt páciens vér vagy szövetmintáját csak és kizárólag klinikai genetikus szakorvos küldheti be. Amennyiben a vizsgálatot kérő szakorvosnak nincs lehetősége pre-teszt genetikai tanácsadásban részesíteni a beteget vagy a vizsgálat indokoltságát és a megfelelő vizsgálatok kérését klinikai genetikus szakorvos szupervíziója alatt kérni, akkor lehetőséget biztosítunk arra, hogy az érintett pácienst és/vagy családját genetikai tanácsadásra irányítsa Intézetünkbe. Ebben az esetben az Intézetünkben dolgozó pre-teszt genetikai tanácsadást végző klinikai genetikus szakorvos indikálhatja a vizsgálatokat.

A vizsgálat indításához klinikai genetikus szakorvos által aláírt, kitöltött vizsgálatkérő lap, a honlapunkról letölthető, a beteg által aláírt vizsgálati és mintatárolási beleegyező nyilatkozat, valamint 2 cső lila kupakos EDTA-s vér szükséges.



Postai úton beküldhető hozzánk: SZTE ÁOK Orvosi Genetikai Intézet 6720 Szeged, Somogyi B. u. 4.
Tel.: +36 62/545-134; 545-898