Aneszteziológiai ellátás


Az aneszteziológiai beavatkozás a sebészi társszakmák kérésére végzett, magas hozzáadott értékkel bíró, nélkülözhetetlen, önálló, medicinális szolgáltatás. Különböző diagnosztikus és/vagy terápiás beavatkozásokhoz szorosan kapcsolódva járul hozzá a beteg gyógyulásához, mint végső célhoz, hogy az egyre magasabb kockázatú betegeket minél nagyobb biztonságban, fájdalommentesen, és minél inkább megőrzött emberi méltósággal segítse át a műtéti beavatkozáson. Napjaink nagy kockázatú betegeken végzett, kiterjesztett operatív betegellátásában a sebész legfontosabb munkatársa az aneszteziológus, az aneszteziológus legfontosabb munkatársa a sebész.

 

Mi is az az anesztézia?

A szó jelentése érzésnélküliség, vagyis arra szolgál, hogy a fájdalmas vizsgálat vagy műtéti beavatkozás alatt kikapcsolja azokat a jelzéseket, amik a fájdalom érzetét juttatják el az agyunkba.

Az anesztézia lehet általános, tehát „az altatás”, vagy regionális, ilyenkor a testnek egy részét kapcsolják ki az érzések közvetítéséből, pl. a gerincközeli, vagy más, nagyobb testtájat érintő, esetleg kisebb területre érvényes helyi érzéstelenítés.

 

Mit csinál az aneszteziológus?

  • az Aneszteziológiai ambulancián előzetes kockázatfelmérést, fizikális vizsgálatot végez, átnézi a korábbi leleteket
  • Önnel egyetértésben megtervezi a műtéthez szükséges érzéstelenítést,
  • ellenőrzi az életfunkciókat a műtét/altatás alatt,
  • adagolja a gyógyszereket, altatógázokat, szükség esetén antibiotikumokat vagy vérkészítményeket,
  • megtervezi a műtét utáni fájdalomcsillapítást,
  • felügyeli az Ön műtét utáni állapotát az őrzőben vagy az intenzív osztályon

 

Mi a teendő műtét/ altatás előtt?

  • ha dohányzik, minél hamarabb hagyja abba, legjobb hetekkel a tervezett műtét előtt,
  • legjobb teljesen felfüggeszteni az alkoholfogyasztást
  • ha van krónikus alapbetegsége, menjen el a gondozó orvosához, hogy a lehető legjobb állapotban kerüljön a műtét időpontjára
  • fontos egészséges táplálkozási szokások bevezetése és a rendszeres testmozgás.


Mi az aneszteziológiai ambulancia?

A műtét előtt 7-10 nappal találkozni fog egy aneszteziológussal, aki előzetes felmérést fog végezni az állapotáról és megbeszélhet vele minden részletet az altatással kapcsolatban. Az aneszteziológiai ambulancián a háziorvosi vizsgálathoz hasonló vizsgálat történik, kikérdezik, megmérik a vérnyomását, megnézik a korábbi leleteit. Szinte minden esetben szükséges egy EKG és egy laborvizsgálat műtét előtt, de lehet, hogy egyéb eredményekre is szükség lesz, pl. mellkasröntgen, esetleg szívultrahang; ezt az aneszteziológus dönti el.

 

Mi történik a műtét előtt, alatt, után?

A műtét előtt sok esetben már az előző napon be kell feküdnie a kórházba. A műtét előtti este még könnyű vacsorát fogyaszthat, a műtét előtt maximum 2 órával még lehet vizet, teát vagy szűrt gyümölcslevet inni. Kérjük, hogy ékszereit, szemüvegét hagyja otthon, vagy a kórteremben, műfogsorát távolítsa el, és tegye biztos, de könnyen elérhető helyre.

A műtét reggelén kapni fog egy nyugtató tablettát, ez segít, könnyebben „átvészelni” a műtét előtti várakozást.

A műtőben előkészítik az altatáshoz: EKG-tappancsokat raknak a mellkasára, vénát biztosítanak, vérnyomásmérőt helyeznek a felkarra, ami 5 percenként mérni fog, az ujja hegyére pedig kap egy kis csipeszt, ami a vér oxigénszintjét fogja mérni.

Ha az aneszteziológussal előzetesen epidurális kanült beszéltek meg, azt ebben a fázisban teszik be. Fel kell majd ülnie, kap helyi érzéstelenítőt a szúrás helyére, és két csigolya között bevezetik a kanült, amin keresztül műtét után kap majd fájdalomcsillapítót.

Ezután jön az altatás: kap majd a vénába helyezett tűn keresztül fájdalomcsillapítót, altatószert, és, ha már mélyen elaludt, izomlazítót is, hogy a lélegeztetőcsövet be tudják helyezni a légcsőbe. A műtét alatt az aneszteziológus minden életfontos paramétert folyamatosan ellenőrizni fog, ha szükséges, ad még gyógyszert, irányítja a lélegeztetést, folyadékot pótol, mindent megtesz azért, hogy a lehető legjobban bírja a műtétet.

Amikor a sebész befejezte a műtétet, leállítják a gyógyszerek és altatógázok adagolását, és hagyják, hogy magától felébredjen. Ébredés után rövid ideig még kába lesz, nem fog emlékezni teljesen mindenre.


Mikor már minden életfunkció stabil, és a fájdalom is jól kontrollálható, visszakerül a sebészeti osztályra. A műtét típusától függ, hogy mikor, de lassan elkezdhet kortyolni folyadékot, később ehet is.

 

Lehet az altatásnak szövődménye?

Minden orvosi beavatkozásnak lehetnek mellékhatásai és szövődményei, még akkor is, ha mindenki mindent elkövet, hogy ne legyen. A leggyakoribb mellékhatások: rossz közérzet, szédülés, hányinger, aluszékonyság, fejfájás, de ezek rövid idő alatt maguktól is megszűnnek.

Az altatás leggyakoribb szövődménye a torokfájdalom (a lélegeztetőcső miatt), ritkábban fogsérülés (ez pedig a lélegeztetőcső behelyezésekor alakulhat ki). Néha előfordulhat vérnyomásingadozás, szívritmuszavar, szívelégtelenség, allergiás reakció gyógyszerekre, műtét utáni légzési nehézség, ezekre az altatóorvos előre figyelmeztetni fogja, ha a műtét jellege vagy az alapbetegségei miatt fokozott kockázatnak van kitéve.