foto_honlapra5


Előadásomban a 20. század hadtörténeti sajátosságait mutatom be főbb csomópontok, mint esetpéldák köré csoportosítva. Ezen kulcspontok: első világháború, második világháború, hidegháború, bipoláris világ megszűnése, 2001. szeptember 11., kitekintés – jelen, jövő. Az esetpéldák alapján mutatom be a katonai fejlődés legfontosabb folyamatait a haditechnika, harcmódok és a fegyvernemek fejlődése terén.


Előadónkról

Kiss Gábor Ferenc főiskolai docens, az SZTE JGYPK Alkalmazott Társadalomismereti és Kisebbségpolitikai Intézet Regionális Történeti és Honismereti Szakcsoport vezetője.
Kutatási területe az I. és a II. világháború története, 20. századi hadtörténet, Magyarország története a 20. században, katonalevelek az I. és a II. világháborúban, helytörténet.
A Belvedere Meridionale (Történelem és társadalomtudományok) folyóirat főszerkesztője, a Belvedere Meridionale Kiadó szerkesztője. Számos könyv és tanulmány szakmai lektora. A Magyar Történelmi Társulat, az International Commission of Military History és az SZTE Oral History Kutatócsoport tagja. A Magyar Hadtudományi Társaság tagja, a Szegedi Tagozat elnöke. A Magyar Tudományos Akadémia – Szegedi Tudományegyetem Elbeszélt Történelem és Történelemtanítás Kutatócsoport tagja, titkára, a II. világháborús munkacsoport vezetője. Az SZTE BTK Történettudományi Doktori Iskolájának témavezetője (témakiírása: A háború és infrastruktúrája: fegyveres erők, gazdaság és társadalom a 20. században). A szervezője a 2013 óta megrendezett Kárpát-medencei Fiatal Magyar Történészek Tábora rendezvénynek. Számos kiállítás (A Nagy Háború emlékezete, Trianon, Trianon és oktatás) és konferencia kurátora, szervezője. Tanítványai rendszeres résztvevői az OTDK intézményi és országos fordulóinak, ahonnan eddig több különdíjat és helyezést is elhoztak.