Mikó Imre gróf személye nem ismeretlen. Már a kortársak is Erdély „Széchenyije”-ként emlegették, és nem ok nélkül.
Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy nemcsak hivatali, de magánlevelezésének zöme is ránk maradt, így megrajzolható mind az államférfiúi, mind a magánemberi portréja.
Mikó Imre gróf köz érdekében tett tevékenységét többen, köztük legalaposabban Egyed Ákos kolozsvári professzor dolgozta fel. Gyerekkoráráról, ifjú éveiről sok mindent megtudunk, de azt nem, hogy milyen volt apaként, férjként, testvérként, sógorként, a ház uraként.
Feleségével való levelezéséből sok apró információval egészíthetjük ki az 1848–1849-es forradalom és szabadságharccal kapcsolatos ismereteinket.
A fiával való levelezéséből a korabeli Dél-Erdély társadalmáról, néprajzáról, bányászatáról, fürdőiről, utazási viszonyokról bővíthetjük tudásunkat, illetve ízelítőt kapunk Heidelberg, Berlin és London lakosairól.
A lányaival váltott leveleiből a szűk családi és baráti körben otthon, Kolozsváron történet események tárulnak elénk.
Hogy ezek a levelek milyen csodával határos módon maradtak ránk, az egyértelműen kiderül a különböző gyűjtemények növedéki naplóiból, de hogy odakerülésükig hol lappangtak, az nagyon sok kérdést felvet, ahogy az is, vajon még hány levél várja a „felfedezést”.

Előadónkról

GretaSomogyi Gréta a budapesti Hadtörténeti Intézet és Múzeum szerkesztője és tudományos munkatársa. 2005-ben szerzett PhD fokozatot az Eötvös Loránd Tudományegyetem 19. századi magyar irodalom tanszékén. Kutatási területe a 19. századi erdélyi emlékiratirodalom és levelezés. Elsősorban olyan személyek munkásságával foglalkozott, akik aktív szerepet vállaltak az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc eseményeinek alakításában, de pályájuk az 1867-es kiegyezésig is átível. Fontosnak tartja a még lappangó emlékiratok és levelezések feltárását, hiszen ezek egyéni vélemények, de gyakran olyan eseményekről számolnak be, amelyek eddig nem voltak ismertek. Olyan megvilágításba kerülhetnek bizonyos személyek, amit eddig homály fedett. A levelezések nemcsak a családi, hanem a baráti kapcsolatrendszereket is segítenek feltárni.

Válogatott publikációk