foto_honlapra5


Emlékeznek még a régi, nagy TV-kre? A legutóbbi fogröntgenjükre? A nukleáris energia is megvan? Esetleg átvilágították csomagjukat repülőtéren? Ismerősüket kezelték-e „sugárral”? Érdekli Önöket a Világ keletkezése? A XX. század nagy tudományos eredményei, az azok nyomán készült eszközök, termékek létrejöttében, melyek az un. civilizált életünket napról-napra tökéletesebbé teszik, döntő szerepet játszottak – és játszanak a részecskegyorsítók. Ezekből mára közel 40 ezer működik világszerte, nagy részük ipari és orvosi célokra. Az előadásomban a Szegedi Tudományegyetem Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratóriumának fejlesztési programjához kapcsolódva bemutatom, hogy egy merőben új típusú, lézeres megoldással a szükséges gyorsítási távolság ezredrésze a jelenleg működő eszközökének. A nagy arányú méretcsökkentés új távlatokat nyithat mind a tumor diagnosztikában és terápiában, mind pedig nukleáris eredetű, de rövidebb ideig tartó sugárterheléssel járó energiatermelésben.

Előadónkról

OSVAY KÁROLY, az SZTE TTK Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék habilitált docense, 1990-ben szerzett fizikusi diplomát Szegeden, míg a fizikai tudományok kandidátusa fokozatot 1995-ben kapta meg. 1991-2008 között összesen több, mint kilenc évet töltött töltött vezető európai lézeres kutatóintézetekben. 1998-ban alapította meg és azóta is vezeti az első hazai TW csúcsintenzitású lézeren alapuló TeWaTi Lézerlaboratóriumot és kutatócsoportot. Fő kutatási területe az ultrarövid, nagy intenzitású lézerimpulzusok előállítása és alkalmazása, utóbbiak közül különös tekintettel a lézeres részecske gyorsításra és neutron keltésre. Pályafutása során több tucat hazai és nemzetközi pályázatot vezetett illetve vezet. Nyolc sikeres PhD értekezés és félszáz egyetemi szak- és diploma dolgozat témavezetője. Több mint száz tudományos nemzetközi folyóiratbeli közleményét és fél tucat szabadalmát ötszáz további tudományos közlemény egészíti ki, melyekre közel 2500 független hivatkozást kapott.
2006-19 között vett részt az ELI programban. Többek közt az ELI előkészítési fázis helyettes tudományos projekt menedzsere volt a későbbi Nobel-díjas Gerard Mourou mellett, majd 2013-19 közt a szegedi ELI-ALPS alapító Kutatási-technológiai igazgatója.
Jelenleg az SZTE Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratórium szakmai vezetője.
A Magyary-, Bolyai-, és Széchenyi Professzori Ösztöndíj mellett az OTDT Mestertanára, az SZTE TTIK Aranykréta, és az MTA Fizikai díja szakmai elismerésekben részesült.


Önéletrajz és publikációs lista:

https://www.staff.u-szeged.hu/~osvay/