A csillagászat egyik nagy vállalása az asztrobiológia megalapozásához való hozzájárulás. A téma több hullámban is rendkívül felkapott volt az elmúlt évtizedekben és a legújabb csúcstechnikák soha nem látott közelségbe hozhatják az első életjelek kimutatását akár a Naprendszerben, akár közeli exobolygókon. Hol tartunk most, 2023-ban? Miért érdekes ez az egész témakör? Hol van mindenki? Előadásunk részletes áttekintést ad a Fermi-paradoxontól a Földön kívüli élet lehetőségéig, egy rendkívül izgalmas terület legújabb eredményeire alapozva.

Előadónkról

KLL_450x3301972-ben született az egykori Jugoszlávia területén lévő Szabadkán. 1991-ben érettségizett a szabadkai Svetozar Marković Gimnáziumban, majd pedig a szegedi József Attila Tudományegyetemen kezdte egyetemi tanulmányait fizikus szakon. Az okleveles fizikusi végzettség 1996-os megszerzése után ugyanitt jelentkezett doktori képzésre. A csillagászatot Szatmáry Károly, a Szegedi Csillagvizsgáló vezetőjének hatására választotta szakterületéül. 1999-től a Szegedi Tudományegyetemen indított csillagász szakon oktatott. Kutatásait a változócsillagok, kisbolygók és csillaghalmazok területén folytatta. Doktori (PhD) fokozatát 2000-ben szerezte meg summa cum laude minősítéssel. 2002-ben megpályázott egy posztdoktori állást Ausztráliában, Sydney-ben. Itt elsődlegesen a vörös óriáscsillagok és a csillagpulzáció vizsgálatára koncentrált, témavezetője pedig a széles nemzetközi elismertséggel bíró Tim Bedding professzor lett.[12] 2005-ben készítette el az MTA doktora címért írt értekezését, amelyet 2007-ben védett meg. 2013-ban választották meg az Akadémia levelező, 2019-ben pedig rendes tagjává.

Hétéves ausztráliai kutatómunka után 2009-ben sikeresen indult az MTA Lendület Fiatal Kutatói Programjában.[13] Az exobolygók vizsgálatára beadott kutatási tervre alapozva tért vissza 2009 októberében Magyarországra, ahol az MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézet tudományos tanácsadójaként önálló kutatócsoportot létesített. Az utánpótlás-nevelést rendkívül fontosnak tartja, 1998-tól több mint 40 diákprojekt, diplomamunkás és doktori témavezetése volt, mind a Szegedi Tudományegyetemen, mind a University of Sydney-n. Kutatásait magyar, ausztrál, amerikai, kanadai, dán, nagy-britanniai, spanyol, francia és német intézetekben dolgozó tudósokkal együttműködésben végzi.

Publikációk