Magasabb szintre léphet a fotoakusztikus mérőműszer fejlesztése a Szegedi Tudományegyetemen. Metaanyagok bevonásával növelik a rendszer érzékenységét. A HU-RIZONT támogatású kutatásban neves partnerintézményekkel, a Glasgow-i, a Szingapúri és a Szöüli Egyetemmel dolgoznak együtt a szegedi kutatók. Az általuk fejlesztett műszer felhasználási területe rendkívül szerteágazó és ígéretes. Segítségével például a kilélegzett levegő összetételéből következtethetnek az orvosok az emberi vérveszteség mennyiségére, vagy egy földrengés esetén segíthet beazonosítani, hogy a romok alatt fekszenek-e túlélők vagy van-e esetlegesen gázszivárgás.
IKIKK saját forrásból támogatott 2025.04.15-től induló tudományos ösztöndíjak SZTE hallgatók számára.
Izgalmas előrelépés a szén-dioxid-leválasztás és hasznosítás (Carbon Capture and Utilisation, CCU) technológiák területén!
Első alkalommal rendezte meg a Klebelsberg Könyvtár és a közösségi kezdeményezéseket támogató Harmadik Missziós Fejlesztések Klaszter a TIK aulájában a Könyvet hozol, élményt viszel címmel közösségi könyvcsere programját.
A fenntartható jövő formálásában kiemelkedő szerepet játszó cégeket és személyeket ismerte el a Környezetvédelmi Gyártók és Szolgáltatók Szövetsége (KSZGYSZ) a közelmúltban megrendezett 24. Országos Környezetvédelmi Találkozó és Díjátadó Gáláján, ahol Dr. Sápi Andrást, a Szegedi Tudományegyetem Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ kutatóját, a környezeti fenntarthatóságot szolgáló kutatásai, fejlesztései és oktatói tevékenységéért díjazták.
Az SZTE Sportközpont testnevelői és a Titán Triatlon Club edzői profi felkészítést biztosítanak a szegedi egyetem polgárainak az Ágota futásra. Minden héten hétfőn, szerdán és pénteken az Újszegedi Erzsébet ligetbe várják az edzeni vágyókat.
Napjaink egyik legégetőbb globális kérdése, hogy hogyan változik éghajlatunk, azzal pedig egész életünk. Erre a kérdésre keresi a választ, minden akadémiai tudást összefogva a Szegedi Tudományegyetem, tavasztól központilag koordinált formában is. Az SZTE klímaváltozással kapcsolatos kutatásait és különböző területekről érkező szakértőit fogja össze a március elsejével létrejött Klímaváltozás Interdiszciplináris Kutatócsoport. Az első évben kollaboráció részvevőinek összegyűjtése és a kapcsolható kutatások rendszerezése lesz a munka fókuszában.
Míg az űrkutatás hajnalán csak néhány műhold keringett a Föld körül, mára több mint nyolcezer. Közülük csak 4-5 ezer a hasznos, a többi meghibásodott vagy inaktívált és tehetetlenül sodródik a pályáján. A véletlen ütközések következtében kialakuló haszontalan törmelék mennyiségét a tudósok 8-9 ezer tonnára becsülik. Esetenként néhány darab átlépi a sztratoszférát és a Földön landol. Megfigyelésük emiatt kiemelten fontos. Magyarországon ezt a feladatot kizárólag a Szegedi Tudományegyetem Bajai Obszervatóriumában végzik, ráadásul kimagasló teljesítménnyel.
Megkapták az engedélyt, legkorábban tavasszal indulhat a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) az Axiom Space Ax-4-es missziója, amelynek parancsnoka Peggy Whitson, a NASA legendás asztronautája lesz. Vele tart az űrbe az indiai Shubhanshu Shukla pilóta, a lengyel Sławosz Uznański küldetésspecialista, és a HUNOR Magyar Űrhajós Program által tavaly májusban kiválasztott Kapu Tibor kutatóűrhajós is. Az Axiom-4 misszió legénységének első hivatalos, online sajtótájékoztatóját a közelmúltban tartották.
A műanyag hulladék lebomlása során keletkező mikro- és nanorészecskék a szó szoros értelmében körül vesznek minket: jelen vannak a vizeinkben, a talajban, a levegőben, és – ma már tudjuk - az emberi szervezetben. Hogy milyen hatást gyakorolnak rá, károsítják vagy sem, s ha igen, milyen mértékben – ezt vizsgálja az SZTE Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ (IKIKK) kutatása két partnerintézménnyel: a Cambridge-i és az Ulm-i Egyetemmel. A projekt a HU-RIZONT pályázat támogatásával valósul meg.
Nehézségeikről, motivációjukról, mindennapjaikról, történetükről meséltek a paralimpia szegedi hősei, Boldizsár Dalma, Major Endre és Rescsik Csaba a Szegedi Tudományegyetem hallgatóinak. Az SZTE Parasport napon az ülőröplabdázást is kipróbálhatták a vállalkozó kedvű fiatalok.