Tavalyi eredményeink

Racionális energiafelhasználás

Az egyetem elkötelezett az energiahatékonyság növelése, a megújuló energiaforrás-felhasználás növelése, a felhasznált energia mennyiségének mérséklése és az ökológiai lábnyoma csökkentése mellett, teljes energiafelhasználása 103 968 707 kWh volt 2024-ben.


Szeged a napfény városa

Az egyetemen található napelemek 1 383 161 kWh áramot termeltek a 2024-es évben.


Energia az égből és a talajból

A geotermikus energiáknak köszönhetően 2024-ben újabb 9 162 046 kWh energiát tudtunk tisztán zöld forrásokból kinyerni.


A szennyvíz is lehet hasznos

Az SZTE JATIK épületében található, szennyvízhővel üzemelő hűtő-fűtő berendezés energia-termelése 4242 GJ volt 2024-ben.


Egyetemi alapterület

Az egyetem bruttó alapterülete 617 224 m2, nettó alapterülete 535 846 m2.






SZTE_a_fenntarthato_fejlodesert
griff2_250x250

fenntarthato-fejlodesi-celok


Korszerű megújulóenergia-termelés

Modern és környezetbarát technológiai megoldásokat szorgalmazunk, a megújuló forrásokból származó energia mennyisége 12 001 540 kilowattórát tett ki 2024-ben.


Törekvés az ÜHG-kibocsátás csökkentésére

Elkötelezettek vagyunk az ÜHG-kibocsátás csökkentése mellett, az üvegházhatású anyagok kibocsátásának mértéke 21 559 t volt (CO2e) a 2024-es évben.


Fenntartható közlekedés
Számos módon támogatjuk a fenntartható és környezettudatos közlekedést, elektromos gépjárművek üzemeltetése, elektromosautó-töltők működtetése, kerékpáros mobilitás és közösségi közlekedés ösztönzése is ezirányú céljainkat szolgálják.


Tudatos vízhasználat

Az SZTE törekszik a vízfelhasználás csökkentésére és racionalizálására (víztakarékos rendszerek, kutakból nyert víz, esővíz másodlagos felhasználása, stb.), vízfelhasználása 419 172 m3 volt a 2024-es évben.


Környezettudatos események

A Szegedi Tudományegyetem évtizedek óta nagy hangsúlyt fektet a környezettudatos magatartás megismertetésére, a fenntarthatósági ismeretek elmélyítésére. Hallgatók, egyetemi és városi polgárok száma, akik részt vettek ilyen eseményeken, tavaly többezer fő volt.


SZTE élen a fenntarthatóságban - Magyarország egyik legzöldebb egyeteme 2010 óta

SZTE_GM_Certificate_2024 THE_Impact_Rankings_2025_RGB_COL 350-y2025-WUR-SR-Overall-badge
Az Indonéziai Egyetem 2010-ben indította el a GreenMetric felmérést, amin akkor még csak 95 egyetem indult. A tavalyi évre a kitöltők száma elérte az 1477-et világszerte; ebből 13 Magyarországon található intézmény. Büszkén jelenthetjük ki, hogy a kezdeti évektől mindmáig a Szegedi Tudományegyetem az egyik legzöldebb magyarországi egyetem: 2024-ben 75. lett a világon, 30. Európában, második Magyarországon, az „elhelyezkedés és infrastruktúra” és az „oktatás és kutatás” kategóriában a legjobb magyar intézmény.

A Times Higher Education fenntarthatósági rangsorában az összesített listán a 301-400. helyezést érte el az SZTE a nemzetközi mezőnyben, hazai viszonylatban megosztott első helyen szerepel. Az SZTE az egyike azon kevés magyar intézménynek, amely mind a 17 fenntartható fejlődési cél mentén kialakított alrangsorban szerepel. Magyarországon dobogón végzett szinte az összes kategóriában, ezekből kilenc első, hat második és egy harmadik helyezést tudhat magáénak (abszolút vagy megosztott helyezések). Két kategóriában bekerült a top 100-ba is nemzetközi szinten: 53. lett a vizek – óceánok és tengerek – védelmére fókuszáló fenntartható fejlődési cél (SDG 14), 77. a „Béke, igazság és erős intézmények” elnevezésű, tizenhatodik SDG mentén készült alrangsorokban. A QS fenntarthatósági rangsora környezeti (Environmental), társadalmi (Social) és irányítási (Governance) szempontok szerint méri az intézményeket. A Szegedi Tudományegyetem a második helyet tudhatja magáénak Magyarországon, 154. lett európai és 325. világviszonylatban.

SZTE_helyezesek_THE_Impact_2025
A Szegedi Tudományegyetem ezenfelül büszke arra, hogy elnyerte a QS a fenntarthatóság mellett elkötelezett egyetemeknek járó díját is.


SZTE_QS_Commitment_to_Sustainability_2024


További információk


recyc


Hasznosítsuk újra a szemetet

Az SZTE tudatos hulladékgazdálkodást folytat, és törekszik a környezettudatosság és a tudatos hulladékgazdálkodási szemlélet (reduce, reuse, recycle – csökkentés, újrahasználat, újrahasznosítás) további erősítésére. Egyetemünk épületeiben szelektíven gyűjtjük a szemetet. Az organikus szemét az egyetemen belül marad, hiszen amit csak lehet, a Füvészkert komposztként újrahasznosít. Emellett a Füvészkertben az esővizet is gyűjtik, aminek eredménye, hogy a locsolással kapcsolatos költségek is csökkennek. A szegedi egyetemen számos kutatás is zajlik, amelynek fókuszában a hulladékcsökkentés áll, legyen szó a mikroműanyagok eltávolításáról a vízből, vagy olyan újrahasznosító gépről, amelynek segítségével bárki képes otthoni körülmények között PET-palackokból alapanyagot előállítani a 3D nyomtatáshoz.

További információk


Edukáció a fenntarthatóság jegyében
Az SZTE törekszik az egyetemi és városi polgárokat célzó szemléletformálásra. Közel 24 000 hallgató és mintegy 12 000 dolgozó alkotja az SZTE családját. Ha valaki Szeged városában született, az egyetem végigkísérhette az egész életét: több dolgozónk is van, akik egyetemi óvodába járt, majd SZTE-s általános iskolában kezdte meg tanulmányait, amit SZTE-s középiskola, gyakorló gimnázium, majd maga az SZTE követett! Mivel mi hiszünk a nevelés erejében, az életen át tartó egyetemi létnek köszönhetően a környezetbarát életre való nevelést már az óvodában el tudjuk kezdeni.

SDG-4-oktatas_kep


Képek az egyetem életéből:


Hírek
szem
Facebook
fb-logo
Instagram
pngtree-three-dimensional-instagram-icon-png-image_9015419




Készítő