Dr. habil. Grósz Andor

tanszékvezető egyetemi tanár




1951-ben született Győrben. Egyetemi tanulmányait a Szentpétervári Katona-orvosi Akadémia Általános Orvostudományi Karának repülőorvostan szakán végezte, ahol 1977-ben szerzett diplomát. 1977-től 1983-ig a Magyar Honvédség hivatásos tisztjeként csapatorvosi szolgálatot teljesített. 1983-tól az MH Kecskeméti Repülőkórházban működő Repülőorvosi Bizottság szemészeti osztályának vezetője. 1985-ben szemészetből, 1989-ben repülőorvostanból tett szakvizsgát. 1991-ben sikerrel védte meg kandidátusi disszertációját. 1992-ben megkapta a Doctor of Philosophy (Ph.D.) fokozatot. 1997-ben kinevezték a Repülőorvosi Kutatóosztály vezető főorvosává (MH repülő-főszakorvossá) és előléptették ezredessé. 1998-ban habilitált a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen. Még ugyanebben az évben megkapta az egyetemi magántanári címet. 2000-ben egészségügyi menedzserdiplomát szerzett a Semmelweis Egyetemen és megbízást kapott a SZTE ÁOK Repülő- és Űrorvosi Tanszékének vezetésére, majd 2001-ben kinevezték tanszékvezetővé.

2005-2007 között a MH Kecskeméti Repülőkórház Főigazgatójaként tevékenykedett, majd 2007-2011-ig a Honvédelmi Minisztérium Állami Egészségügyi Központ Katonai főigazgató helyetteseként.

Fonok

2011-2012 –ben a Kecskeméti Repülőorvosi Alkalmasságvizsgáló- és Kutató Intézet Igazgatója volt.

 

Tagja a Nemzetközi Repülő- és Űrorvosi Akadémiának (International Academy of Aerospace Medicine, IASAM), az Amerikai Repülő- és Űrorvosi Társaságnak (ASMA, associate fellow), a Magyar Tudományos Akadémia Köztestületének, a Közleke-déstudományi Egyesületnek, a Magyar Szemorvos Társaságnak, a Magyar Asztro-nautikai Társaság elnökségének és a Honvédorvos c. folyóirat szerkesztő-bizottságának. Ezenfelül a Magyar Repülő- és Űrorvosi Társaság főtitkára és a Magyar Köztársaság képviselője a NATO Repülőorvosi Albizottságában.

 

Oktatói, vezetői és tudományos kutatói tapasztalatát, szakmai kapcsolatrendszerét felhasználva 1999-ben és 2000-ben jelentős részt vállalt azon munkacsoport tevékenységében, amely létrehozta azt a megállapodást a Szegedi Tudományegyetem és a Magyar Köztársaság Honvédelmi Minisztériuma között, mely értelmében – Kecskemét megyei jogú város jelentős anyagi támogatásának is köszönhetően – létrejöhetett az ország első repülő- és űrorvosi tanszéke.

 

Tudományos közleményeinek száma 229. Érdeklődési körébe a repülés egyes tényezőinek a vizuális munkavégző képességre kifejtett hatásai, valamint a vizuális munkavégző képesség pilótáknál és extrém környezeti tényezőknek (hypobarikus hypoxia, változó megvilágítási viszonyok, monotónia) kitett személyeknél kivitelezhető mérési lehetőségei tartoznak.

 

Osztálya és tanszéke munkakapcsolatban áll a Moszkvai Orvosbiológiai Problémák Intézetével, a Brit Királyi Légierő Repülőorvosi Intézetével, a Bundeswehr Repülőorvosi Intézetével, az MH Haditechnikai Intézetével, valamint a Szegedi Tudományegyetem több intézetével, illetve tanszékével, továbbá az MTA Pszichológiai Intézetével.

 

Munkacsoportjának eddigi eredményei: az osztályon kidolgozásra került egy elveiben új számítógépes pszichofiziológiai módszer, mely alkalmas a vizuális információfeldolgozó képesség mérésére. E teszt segítségével vizsgálták az életkor, a zaj, a hypobarikus hypoxia, a változó megvilágítási viszonyok és monotónia hatását a vizuális információfeldolgozás folyamatára. Egy másik kísérletsorozatban számítógépes szemfenéki felvételeket készítettek különböző repülési magasságoknak megfelelő körülmények között, mely eredményeként számszerűen meg lehetett határozni a szemfenéken történő érelváltozások mértékét. Vizsgálták továbbá a szervezet munkavégző képességét extrém viszonyok között a szív-, ér-, légző- és idegrendszer vonatkozásában.

 

Hét katonai kitüntetés mellet tulajdonosa a

Szolgálati Érdemjel aranyfokozatának (2003),

a Batthyány-Strattmann László-díjnak (2004)

„Kecskemét Felsőoktatásáért és Tudományos Életéért”-díjnak (2004),

Flór Ferenc díjnak (2006),

Fonó Albert díjnak (2007),

Merényi Scholtz Gusztáv díjnak (2008),

Magyar Köztársaság Érdemrend Lovagkeresztjének (2008)

Magyar Érdemrend középkeresztjének (2014).

Készítő