Repülő- és Űrorvosi Tanszék Kecskeméten

2000. szept. 1-én kezdte meg működését a MH Kecskeméti Repülőkórházában a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának új szervezeti egysége, a Repülő- és Űrorvosi Tanszék. Az országban egyedülálló képzésről Dr. Grósz Andor egyetemi tanár, tanszékvezető, a Magyar Honvédség repülő-főszakorvosa ad tájékoztatást.

  • A tanszék megalakulásának több apropója is volt. A mintegy három évtizede működő, mind műszerezettségét, mind a munkatársak szakmai felkészültségét illetően magas színvonalú repülőorvosi kutatóosztály olyan nemzetközi jelentőségű eredményeket ért el, amelyek megalapozták az itt folyó diagnosztikai, kutató- és oktatói tevékenység egyetemi szintre emelését. Ezt indokolta továbbá az is, hogy a szakvizsgarendelet alapján a repülőorvostan alapszakvizsgaként elsajátítható diszciplína lett. Ez azt jelenti, hogy a már végzett általános orvosoknak ötven hónapos felkészülés után lehet e tárgyból szakvizsgázni.
  • Az alapképzésben résztvevő egyetemi hallgatók számára e komplex orvosi tárgy alapjainak ismerete azért is fontos, mert az utóbbi 10 évben megsokszorozódott a légiközlekedési eszközöket - utazás, sportolás, szórakozás céljából - igénybe vevő személyek száma: a repülés mindennapi életünk részévé vált. Eszünkbe sem jut, hogy a repülőjegy mellett aktuális egészségi állapotunk is fontos feltétele annak, hogy gépre szállhassunk. Utazni akar többek között az akut vagy idült beteg, a sérült, a kismama, az anya csecsemővel, akiknek feltétlenül ki kellene kérniük az utazás előtt a kezelő-, illetve családorvos véleményét. Ebből adódóan nem csak a repülőszakorvosnak kell tisztában lennie a repülőorvoslás elméleti és gyakorlati kérdéseivel, hanem családorvosi és egyéb szakorvosi szinten is fontos ezen ismeretek elsajátítása.
  • Az egyetem a megvalósításban kezdetektől partner volt. Örömmel vette a honvédelmi tárca kezdeményezését egy új tanszék alapítására. Mindkét fél számára hasznos ez az együttműködési forma, amelyben a teljes infrastruktúrát a Magyar Honvédség adja, a magas szintű képzéshez szükséges többi feltételt pedig a Szegedi Tudományegyetem. Törekvéseink találkoztak Kecskemét város vezetésének felsőoktatási fejlesztési terveivel. Így a város képviselőtestülete jelentős anyagi támogatást szavazott meg a tanszék számára. Az orvostudományi kar többi tanszékéhez hasonlóan itt is megvalósul az oktatás, a gyógyítás és a kutatás hármas egysége.
  • A graduális képzés idején a hallgatók speciálkollégiumok formájában ismerkedhetnek meg e tárgy alapjaival. Úgy állítjuk össze a tematikát, hogy az szervesen integrálódjon az általános orvosi képzésbe.
  • A posztgraduális képzés a már végzett általános orvosok repülőorvosi szakvizsgára való felkészítését és a szakorvosok továbbképzését szolgálja. Nyitottak vagyunk minden érdeklődő irányában. Bárki jelentkezhet, aki általános orvosi ismeretekkel rendelkezik.
  • Alapvető feladat, hogy nemcsak strukturálisan, hanem a mindennapi gyakorlat szintjén is integrálódjunk az egyetemi rendszerbe, továbbá szakmai és egyéb munkakapcsolatokat építsünk ki a klinikákkal és más tanszékekkel. Az elkövetkező néhány év legfőbb feladata az oktatáshoz szükséges jegyzetek és tankönyv, illetve számítógépes oktatási programok elkészítése lesz.

A Kecskeméti Repülőkórházban évek óta nemzetközi együttműködésben végzett kutatásokat:

  • Vizsgáljuk a mikrogravitáció hatását a szív-, érrendszerre, a látó- és vesztibuláris szervekre. Tanulmányozzuk az ember munkavégző képességét, pszichofiziológiai állapotát és rezervjeit extrém környezeti körülmények - pl. hipobáriás hipoxia, repülőgépzaj stb. - között. Külön hangsúlyt fektetünk a repülő-hajózó állomány (a pilóták) hipoxiatűrő képességének vizsgálatára. Ehhez rendelkezünk egy európai színvonalú barokamrarendszerrel. Ebben szimuláljuk azokat a légköri nyomásviszonyokat, amelyek terhelést jelentenek az oxigénhiányos környezetben munkát végző ember (pl. szuperszonikus pilóták, helikoptervezetők és sportrepülők) számára. Különböző diagnosztikai berendezéseinkkel közvetlenül nyomon tudjuk követni az emberi szervezet reakciót, pl. a szemfenéki erek állapotát különböző repülési magasságokban.

A tanszék nemzetközi és hazai kapcsolatrendszere figyelemreméltó:

  • Részt veszünk a NATO repülőorvosi albizottságának munkájában, külföldi társintézetekkel karöltve az űrkutatásba közvetlenül is bekapcsolódunk. Munkatársaink számos külhoni szakmai szervezet, tudományos társaság munkájában vesznek részt. Az űrkutatás terén végzett kísérleteinket a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium a Magyar Űrkutatási Irodán keresztül, pályázati rendszerben támogatja. Fiatal orvosaink közül többnek nyílt lehetősége a Brit Királyi Légierő, illetve a U.S. Air Force repülőorvosi intézeteiben fejleszteni tudását. Ez is hozzájárul azon törekvésünkhöz, hogy a tanszék munkájába bekapcsolódók magas szintű szakmai ismeretekkel, széles kapcsolatrendszerrel gazdagodjanak. A feltételek adottak arra, hogy mind a civil, mind katonai szféra megfelelő felkészültségű szakembereket kapjon.

 

Dobos Sándor

Készítő