Az aneszteziológiai ambulancián altatóorvosával találkozik a beteg, még a műtétet, a klinikára való felvételt megelőző napokban.
Célja, hogy a műtétre való előkészítés - egyes ritka eseteket, súlyosabb kísérő betegségeket kivéve - már az intézetbe való befekvést megelőzően, otthonában megtörténjen. Ez főleg a beteg biztonságát szolgálja, de a klinikai tartózkodás idejét is lerövidíti.
Az altatóorvos speciális kérdéseket tesz fel, melyek a megelőző ill. fennálló betegségekre, gyógyszerszedésre, korábbi műtétekre, ill. altatásra, érzéstelenítésre vonatkoznak. Ezek alapján dönthető el, hogy milyen vizsgálatokra van szükség a műtétet megelőzően. Értékeljük az elkészült vizsgálati leleteket, szakorvosi véleményeket. Megbeszéljük, hogy esetleges eddigi gyógyszereit szedje-e a műtét előtt, szükséges-e változtatás vagy kiegészítés. Eldöntjük, hogy mikor és milyen módon altatható ill. érzésteleníthető betegünk. Klinikánkon régóta alkalmazzuk a szülési fájdalmak csökkentésére az epidurális fájdalomcsillapítást (EDA, vagy gerincközeli érzéstelenítés) is.
Az emberek többsége fél az altatástól, érzéstelenítéstől, de a fájdalomtól is. Ez a szorongás természetes. Oldása nemcsak a betegnek, de a kezelő személyzetnek is érdeke. Az aneszteziológiai ambulancián ezért részletes tájékoztatást adunk a műtéti érzéstelenítésről, válaszolunk minden kérdésére, hogy a műtét előtti feszültségét minél teljesebben oldjuk.
A műtéti érzéstelenítést, altatást aneszteziológus szakorvosok végzik szakasszisztensek segítségével. Feladatuk a megfelelő érzéstelenítési mód kiválasztása, a műtét alatti fájdalommentesség, valamint a műtét utáni fájdalomcsillapítás biztosítása. A nőgyógyászati műtétekhez általában altatást javasolunk. Ez lehet vénás injekcióval végzett altatás, és ha szükség van a műtét alatti lélegeztetésre, ún. gépi altatás. A választást a beteg állapota és a műtét fajtája, hossza határozza meg.
Császármetszéshez az esetek többségében ún. gerincközeli érzéstelenítést (spinális vagy epidurális érzéstelenítést) végzünk. Altatás csak akkor indokolt, ha a gerincközeli érzéstelenítésnek valamilyen ellenjavallata, akadálya van az adott esetben.
Az epidurális érzéstelenítés hüvelyi szülés esetén is igénybe vehető klinikánkon. Ezt az eljárást szintén az aneszteziológus szakorvosok végzik a szülőnők kérésére, természetesen csak akkor, ha nincs semmilyen ellenjavallata a beavatkozásnak.
Néhány szó arról, hogy aneszteziológiai szempontból mik a feltételei az altatásnak:
Az altatással, érzéstelenítéssel kapcsolatos kérdéseikkel, észrevételeikkel, esetleges panaszukkal kérjük, forduljanak a beavatkozást végző aneszteziológus orvoshoz. Bizalmukat ezúton is köszönjük.