A fogmegtartó sebészi kezelések

Lényege, hogy a fogakat – annak ellenére, hogy értékük már nem lesz teljes – ne kelljen eltávolítani. Az így „megmentett” fogak funkciójukat továbbra is képesek ellátni.


Gyökércsúcs-rezekció
A beavatkozás azt jelenti, hogy a fogak gyökércsúcsi részét – a fog megtartása mellett – a csontból eltávolítjuk.
Az ilyen fogak mindig gyökértöméssel kell, hogy ellátva legyenek.

Miért, milyen esetekben van szükség erre a beavatkozásra?

gyokercsucs

  • Elhalt fogak gyökércsúcsa körül tapasztalható cisztaszerű elváltozás visszafejlődése, elmúlása nem várható. Ilyen esetben gyökértömést követően a gyökércsúcs-rezekció a megoldás.
  • A fog gyökércsatornája (vagy egyik gyökércsatornája) nem teljes mértékben átjárható. Ilyenkor a gyökértöméssel nem ellátható részt el kell távolítani.
  • Krónikus, a gyökércsúcs körüli gyulladásos folyamatoknál (granuloma), ha azok gyógyulási tendenciát nem mutatnak.
  • Gócbetegség esetén a gyökértömött fogak gócnak tekintendők, még akkor is, ha azokon nem látszik gyökércsúcs körüli gyulladásos folyamat.
  • Abban az esetben, ha a gyökértömő anyag a fog csúcsi részén túlpréselődött (így az a csontszövetben van).
  • Ha a gyökértöméshez szükséges gyökércsatorna-kiszárítási tevékenység nem valósítható meg.
  • Ha a gyökérkezelés illetve gyökértömés során álút képződött, azaz a gyökércsatorna-tágító műszerek nem a helyes, hanem más, attól eltérő útvonalon haladt.
  • Abban az esetben, ha a gyökércsatornába gyökértömő vagy tágító műszer tört bele.


A gyökércsúcs-rezekció menete

A gyökértömés után (amely történhet a rezekció előtt, vagy a műtét közben is, a konkrét esettől függően), általában helyi érzéstelenítésben metszést és lebenyképzést követően a fog gyökércsúcsi részét fedő csontot csontfúró (vagy véső) segítségével feltárjuk és a gyökércsúcsot (abból legalább 3 mm-t) eltávolítjuk.
A sebet zárjuk, és egy hét múlva a varratokat eltávolítjuk.
Érdemes még tudni, hogy a bizonyos esetekben szükséges retrográd gyökértömés (vagyis a gyökértömés nem a fog koronai, hanem gyökértömés felőli behelyezése) is lehetséges bizonyos fogaknál és bizonyos esetekben.


Fogvisszaültetés

A fogvisszaültetés zömét a gyermekkori balesetek jelentik, ezért e helyütt kizárólag erről olvashatunk.
Ha a gyermek foga egy kisebb baleset következtében kiesett, akkor – természetesen lemosás után – legjobb azonnal visszahelyezni a helyére. Ha ez nem lehetséges, vagy a szülő nem érzi képesnek magát erre, akkor úgy kell a lehető leggyorsabban egy fogorvoshoz vagy egy szájsebészhez eljutni, hogy a fog közben egy fiziológiás oldatban, folyadékban legyen (például szájba helyezni, kis vízbe tenni, stb.). A visszaültetett fogat fixálni kell a helyén (ezt nyilván már csak orvos tudja megtenni).
Tetanusz-oltásra és antibiotikus terápiára nyilvánvalóan szükség van.
Egy hónappal később a visszaültetett fogon ideiglenes jellegű gyökérkezelést kell végezni. Ha a fog élőnek mutatkozna, nyilván ez utóbbira nincs szükség.
Az ideiglenesen gyökértömött fogat fél évvel később végleges gyökértöméssel kell ellátni.