A szívfrekvencia-változás spektrális analízisének felhasználási lehetősége a repülőszemélyzet pszichofiziológiai státuszának felmérésében

TÁJÉKOZTATÓ

 

a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium által a Magyar Űrkutatási Irodán keresztül támogatott 2006. évi

 

A szívfrekvencia-változás spektrális analízisének felhasználási lehetősége a repülőszemélyzet pszichofiziológiai státuszának felmérésében

 

c. pályázatunkról

 

A repülésbiztonság fokozásához elengedhetetlen a repülés rendszerében dolgozó, operátori tevékenységet folytató pilóta/űrhajós élettani reakcióinak elemzése és követése.

Vizsgálatsorozatunkban mi a repülési munkakörnyezetet szimuláló pszichofiziológiai stressz okozta mentális teljesítményváltozás elemzéséhez a kísérő élettani történéseket egy már valós repülés közben, és szimulált földi stressz helyzetekben korábban általunk tesztelt, a szívperiódus változásának elemzésére képes, kombinált fedélzeti repüléstechnikai adatrögzítő rendszer segítségével követtük nyomon.

A tesztelés során munkaterhelésként/feladatként az általunk korábban repülőgépvezetőkre standardizált és adaptált számítógépes Schuhfried-féle kétkéz-koordinációs (pályakövetéses) tesztet alkalmaztuk.

Célunk volt laboratóriumi körülmények között igazolni, hogy a szívperiódus variabilitás megfelelő mutatóként használható a pszichés terhelés mérésére.

A feladatot 28 fő gyakorlatilag egészséges, repülésre alkalmas, jobbkezes, szemészetileg ép anatómiai és fiziológiai viszonyokkal rendelkező, 30,1±7,9 év átlagkorú pilóta hajtotta végre mindenki számára azonos, rögzített kísérleti helyzetben (konstans fény- és kontrasztviszonyok stb.).

Az egyes vizsgálati alanyoknál a feladatvégrehajtás alatt felvett EKG alapján az RR-távolságokból számolt szívfrekvencia-variabilitás közepes frekvenciatartományának változását monitoroztuk és analizáltuk. Megállapítottuk, hogy a munkavégzés során a mentális erőfeszítés időszakában a szívfrekvencia variabilitás általunk alkalmazott mutatója a pilótáknál szignifikánsan csökkent. További eltérő nehézségű pszichológiai tesztek felhasználásával e paraméter alakulásából meghatározható a stressztűrés.

Készítő