A kolozsvári egyetem orvosi fakultása az I. Világháború elvesztését követően 1919-ben Budapestre, majd 1920-ban Szegedre költözött. A belgyógyászat 1933-ban kapta meg a Korányi fasor 8 számú épületet (mely ma Pszichiátria épülete).
1950-ben az Egészségügyi Minisztérium utasítására megalakultak a II. számú klinikák, így Szegeden is a II. számú Sebészeti és II. számú Belgyógyászati Klinika. A II. számú Belgyógyászati Klinika a Kórház (Rókusi) Belosztályának 2-3 kórtermét kapta meg és ott kezdte meg gyógyító és oktató tevékenységét - Dr. Czoniczer Gábor professzor vezetésével.
1952-ben, látva a klinika sanyarú körülményeit, Ratkó Anna miniszter elrendelte a klinika átköltöztetését a Bőrgyógyászati Klinika (Korányi fasor 6) harmadik és fél-második emeletére. A kezdeti nehézségek és súrlódások után a "társbérlet"-et mindkét részről elfogadva igen jó és példás kapcsolat alakult ki a két "összezárt" intézet között.
Az 1956-os események kapcsán az idősebb oktatók távoztak a klinikáról, ezért Budapestről Dr. Szigeti István adjunktus (majd docens) került Szegedre. Czoniczer professzorral együtt kiváló klinikus volt, s mindketten a belgyógyászati diagnosztika oktatását magas szinten művelték (Czoniczer-jegyzet ma is a diagnosztikai tanulmányok alapja). 1957-ben Czoniczer professzor is külföldre távozott, ekkor a megbízott vezető Dr. Szigeti István lett.
1958-ban Dr. Julesz Miklóst nevezték ki a II. számú Belgyógyászati Klinika igazgatójának, aki 1959-ben átment az I. számú Belgyógyászati Klinikára. Ettől kezdve - 1960-ig, Budapestre távozásáig - újból Dr. Szigeti vezette a klinikát.
1961-ben Dr. Földi Mihály lett a klinika igazgatója és 1969-ben történt távozásáig vezette azt. Az interregnumban Tényi Mária professzor asszony volt a megbízott vezető. 1970-1973-ig Dr. Varró Vince irányította a II. számú Belgyógyászati Klinikát, 1973-ban kinevezték az I. számú Belgyógyászati Klinikára élére, ahonnan Dr. Cserháti István jött át a klinikára és ő volt a II. számú Belgyógyászati Klinika tanszékvezető professzora 1986-ban bekövetkezett tragikus, hirtelen haláláig. Cserháti professzor fő érdeklődési területe a hematológia volt. ő szervezte meg az igen jól felszerelt és még ma is kiválóan működő osztályt, valamint a hematológiai ambulanciát, amelyek egész Dél-Magyarország magas szintű ellátását biztosítja. E területen végzett sokrétű tudományos munka eredménye azt itt dolgozók több kandidátusi, akadémiai doktori disszertációja és habilitációja lett. Cserháti professzor maga is kiemelkedő tudományos eredményeket ért el, főleg a thrombopoetin felfedezése és kutatása terén. Kiemelkedő kollégája és társprofesszora volt a szintén tragikus körülmények között, fiatalon elhunyt Dr. Krizsa Ferenc professzor. Kiváló klinika építő és szervező készsége jó alapot szolgáltatott a mai struktúrához. 1985-ban Cserháti professzort az Egyetem rektorává is kinevezték.
Az újabb interregnumban ismét Tényi Mária professzort bízták meg a klinika irányításával. 1987-től 2002-ig a klinika igazgatója Dr. Csanády Miklós professzor volt. A hematológiai osztály és kutatómunka fejlődésével egyidőben látványosan fejlődött a kardiológiai osztály, a kardiológiai ambulancia és a kutatómunka is. 1973-ban Dr. Csanády Miklós még adjunktusként megszervezte a Kardiológiai Osztályt a klinikán. A magas szintű klinikai munkával nemcsak helyi, hanem regionális igényeket is kielégített. Amit a hematológiára mondtunk az áll a kardiológiai munkacsoportra: több kandidátusi, doktori értekezés és habilitáció keletkezett a tagok munkájaként. A "profil osztályok" működésén kívül a klinika mindvégig részt vett a város általános belgyógyászati betegeinek ellátásában is, valamint természetesen a belgyógyászat oktatásában. Az Általános Belgyógyászati Osztály dolgozói és vezetői közül ki kell emelnünk Tényi Mária professzornőt és Maurer Mária klinikai főorvost, akik mindvégig nagyon sokat tettek a „belbetegek” optimális ellátása és a belgyógyászat oktatása terén.
A sok "vezető-váltás" egyben "profil-váltásokat" is eredményezett. Czoniczer professzor az általános belgyógyászatot művelte, Julesz professzor idejében endokrinológiai betegek kerültek a "speciális" osztályra. Földi professzor kutató munkája a nyirokkeringési zavarok és vesebetegségek vizsgálatára irányult és ebben a klinikai oktatói is nagy számban vettek részt. Varró professzor gastro-enterológiai elkötelezettsége nyomán korszerűen működő speciális osztály és igen kiterjedt ilyen irányú kutatómunka folyt a klinikán. Cserháti professzor kinevezését követően alakult ki a klinika két fő betegellátó és kutatási profilja, a hematológia és a kardiológia az általános belgyógyászat mellett.
2002-től 2016-ig a klinikát Forster Tamás professzor irányította a Korányi fasor 6 alatti épületben. A legújabb klinika (“vadi új klinika” - VUK) átadását követően a II. számú Belgyógyászati Klinika átköltözött az új épületbe, továbbra is Forster professzor irányítása mellett. Ezt követően az Invazív kardiológia, az elektrofiziológia és a szívsebészet egy épületben működött az általános kardiológiával. 2019-ben Sepp Róbert professzor 1 évre kapott megbízást a klinika irányítására.
2020-ban a Szegedi Tudományegyetem I-es és II-es számú Belgyógyászati Klinikáinak összeolvadására került sor. A volt II. sz. Belgyógyászati Klinika és Kardiológiai Központ egyes profiljai önálló részegységenként, mint Kardiológiai Centrum és mint Hematológiai és Transzplantációs Centrum működnek tovább a Klinika Déli Telephelyén.