Tantárgyleírás I-V. évfolyam részére


Tantárgyhirdetés a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Traumatológiai Klinikán végzett „Klinikai Önkéntes Munka” című kurzushoz


I. A tantárgy meghatározása

Cím: Klinikai önkéntes munka –Clinical Voluntary Work
Tantárgyfelelős: Dr. Csonka Endre klinikai szakorvos
Heti / féléves óraszám: 2 óra/hét, 28 óra /félév
A foglalkozás típusa: gyakorlat.
A tantárgy szabadon választható, mindkét félévben hirdethető, felvehető az I-V. évfolyamos orvostanhallgatók számára, az 1-10. szemeszterben.
A jegyadás formája: ötfokozatú gyakorlati jegy.
Előfeltétel tárgy: nincs előfeltétel.


II. Tantárgyleírás

A klinikai önkéntes munka célja, hogy a hallgatók az SZTE ÁOK Traumatológiai Klinikán folyó mindennapos betegellátásban aktívan részt vegyenek, ezáltal:

  • tapasztalatot szerezzenek a mindennapi betegellátásban, a strukturált, koordinált, problémaközpontú kötelező gyakorlatokon felül is,
  • hasznosan járuljanak hozzá a gyógyító, ápoló munkához,
  • megismerjék az egészségügyben dolgozó többi szakma képviselőjének feladatait, lehetőségeit,
  • mélyebb bepillantást nyerjenek a szakterületbe,
  • a megszerzett elméleti tudásukat gyakorlatias szemléletűre formálják.

Részletes tematika: A klinikai önkéntes munka tartalma szakmaspecifikus. Azt, hogy az önkéntes hallgatók mely, a betegellátással és ápolással kapcsolatos tevékenységekben vehetnek részt aktívan, és lehetnek jelen megfigyelőként, a klinika vezetője határozza meg. A program javasolt formája a mentor - mentorált forma, mely során a hallgató egy szakképzett egészségügyi dolgozó közvetlen felügyelete alatt tesz szert tapasztalatokra és végzi el vállalt feladatait.


III. A tantárgyfelvétel feltételei

Az adott félévre a klinikák által meghirdetett kurzust a hallgató az elektronikus tanulmányi rendszerben veszi fel. Az I. és II. évfolyamos hallgatók csak az ápolástannal kapcsolatos tevékenységeket végezhetnek. Egy félévben csak egy intézethez kapcsolódóan vehető fel a kurzus, az önkéntes tevékenység egyszerre csak egy intézetben végezhető. Amennyiben az adott klinika a félév kezdetén szervezett felkészítést tart, az önkéntes tevékenységet csak azok a hallgatók végezhetik, akik a felkészítésen részt vettek.

A hallgatónak rendelkeznie kell érvényes egészségügyi alkalmassági dokumentációval, enélkül nem tudja megkezdeni a munkát!


IV. A klinikai önkéntes jogai és kötelezettségei

  1. A klinikai önkéntes jogai:
    a. egyéni tanulmányi rend felvételére jogosult bizonyos korlátozásokkal: lehetőséget kap, hogy egy héten egy nap ne a tanulmányi rendnek megfelelően, hanem más időpontban teljesíthesse tanulmányi kötelezettségeit,
    b. klinikai önkéntes tevékenységét az orvoskar pályázatainál, gyakorlati helyek betöltésénél, elméleti intézetek és klinikák állásinterjúinál kiemelten értékelik.
  2. Klinikai önkéntes kötelezettségei:
    a. a Szegedi Tudományegyetemet és az Általános Orvostudományi Kart méltó módon képviselje,
    b. a klinika által megfogalmazott elvárásoknak, követelményeknek feleljen meg, a felkészítő szemináriumon elhangzott szabályzatot tartsa be,
    c. heti 2 órának megfelelő időt töltsön a betegellátásban aktív önkéntesi tevékenységgel,
    d. minden félévben, a szorgalmi időszak utolsó napjáig készítsen beszámolót munkájáról. A beszámolóban legfeljebb 2, A4-es oldal terjedelemben részletezze az általa végzett önkéntes tevékenységet, kitérve arra, hogy milyen szakmai és nem szakmai tapasztalatokra tett szert. A beszámolót a klinikai koordinátornak kell beadni.


V. A klinikai önkéntest foglalkoztató klinika jogai és kötelességei

  1. Minden önkénteseket fogadó klinika köteles egy, az önkéntesi munkáról szóló tematikát közzétenni az intézet honlapján, melyben:
    a. részletezi az önkéntes hallgatók felé támasztott követelményeket, elvárásokat,
    b. és azon tevékenységeket, melyekben a hallgatók aktívan részt vehetnek, vagy megfigyelőként jelen lehetnek;
    c. megnevezi az intézetvezető által kijelölt klinikai koordinátort, akihez a klinikai önkéntesek fordulhatnak, aki a hallgatók felkészítéséért, beosztásáért, számonkéréséért felelős. Klinikai koordinátor kizárólag egyetemi oktató lehet.
  2. A kurzus teljesítésének elfogadásáról és az ötfokozatú érdemjegyről a kurzus kijelölt oktatója dönt a hallgató által végzett önkéntes munka és a félév végén készített beszámoló alapján.
  3. A klinika minden szemeszter elején felkészítő szemináriumot tarthat a hallgatóknak, melyen részletezik az elvárásokat, követelményeket, a hivatali, orvosi titoktartási kötelezettséget, a munkafegyelemre vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket és a munkavédelmi szabályzatot.