Bezár

rnsikk

Competence Centre of RNS-based Innovation Developments

Competence Centre of RNS-based Innovation Developments

2022. október 20.
2 perc


Professional manager:

Prof. Dr. Attila Gácser

Az elmúlt évek orvosbiológiai kutatásainak legnagyobb áttörését az RNS alapú technológiák hozták: az mRNS alapú vakcináció, valamint egyéb RNS alapú technológiák alkalmazása a humán gyógyászat területén már a közeljövőben számos fejlesztésnek fogja alapját képezni. Egyetemünk tudományos és fejlesztési potenciáljának növelése érdekében ezért hozta létre az RNS Innovációs Kompetenciaközpontot, amely az RNS molekulákkal kapcsolatos alapkutatási témák kutatási eredményeire alapuló RNS alapú terápiás fejlesztéseknek ad otthont.
A tudásközpont létrehozásával az egyes orvosbiológiai kutatásokban már nagy és kiválósági múlttal rendelkező kutatócsoportok munkáját egy adott, koherens irányba fordítjuk.
A kompetenciaközpont célja, hogy a Dr. Karikó Katalin és Dr. Pardi Norbert által kidolgozott és egyéb RNS alapú technológiák széles körű alkalmazásának kidolgozásába a Szegedi Tudományegyetem minél hatékonyabban tudjon bekapcsolódni, és az itt elért kutatási eredmények és fejlesztések klinikumban való hasznosulásának, gyors transzlációjának révén hozzájáruljanak a nagy népegészségügyi terhet jelentő humán megbetegedések terápiás megoldásainak kidolgozásához.

Kutatási/fejlesztési területek:

  • mRNS alapú vakcinák fejlesztése humán pathogén gomba kórokozókkal szemben
  • mRNS alapú technológiák fejlesztése idegsejt regenerációban
  • nem-kódoló RNS-ek szerepe humán betegségek pathogenezisében, terápiás célpontok azonosítása és tesztelése
  • mRNS alapú tumorvakcinák fejlesztése

Kiemelt jelentőségű „seeding kutatócsoportok” a kompetenciaközponton belül:


Humánpatogén gombák elleni Vakcináció Kutatócsoport – vezető: Prof. Dr. Gácser Attila

A nagy népegészségügyi jelentőséggel bíró humánpatogén gombák (Candida, Mucor, Aspergillus, Cryptococcus etc.) pathogenezisével foglalkozik, valamint a gombafertőzések szájüregi tumorok kialakulásában játszott szerepét kutatja.

Idegi Regenerációs Kutatócsoport – vezető: Prof. Dr. Nógrádi Antal

Egyetemünkön több évtizedes múltja van az idegi regeneráció kutatásának. A Dr. Pardi Norberttel folytatott kollaborációs kutatások eredményei arra utalnak, hogy az RNS alapú génmanipulációs technológiák az idegi regenerációt célzó terápiás palettán is szerepet fognak kapni a jövőben. Az eddigi munka eredményeként egy szabadalmi bejelentés már meg is született.

További kapcsolódó kutatási területek:

  • vezikula mediált intercelluláris kommunikáció szájüregi tumorokban (Dr. Buzás Krisztina)
  • nem kódoló RNS-ek kutatása (Prof. Dr. Széll Márta, Dr. Danis Judit)
  • Chlamydia vakcináció (Prof. Dr. Burián Katalin)
  • vakcinahordozó rendszerek fejlesztése (Dr. Katona Gábor)