Bezár

komek

Competence Centre of Cognitive Medicine

Competence Centre of Cognitive Medicine

2022. október 20.
2 perc
 

Professional manager:

Prof. Dr. Mihály Racsmány
racsmany.mihaly@szte.hu


A Kognitív Medicina Kompetenciaközpont legfőbb, hiánypótló feladatai közé tartozik korunk legnagyobb társadalmi-gazdasági kihívásait jelentő betegségekhez (például demencia, neurokognitív fejlődési zavarok, depresszió és pszichózis) kapcsolódó prevenciós programok, diagnosztikai eljárások és egyénre szabott intervenciós lehetőségek feltárása. A központ alapkutatási céljai közé tartozik a kognitív zavarok, elsősorban a patologikus felejtés háttérmechanizmusainak és módosító faktorainak feltárása.

A Kognitív Medicina Kompetenciaközpont legfontosabb feladatának tekinti a központi idegrendszer betegségeinek korai prodromális szakaszban történő vizsgálatát, prevenciós programok kidolgozását, valamint országos demenciát, depressziót és pszichózist szűrő programok megvalósítását a korai diagnózis, a tünetek megjelenésének/súlyosbodásának késleltetése, valamint hatékony intervenciós stratégiák alkalmazásának céljából. Elsődleges fontosságú, hogy minél előbb feltárásra kerüljön a betegségre hajlamosító tényezők jelenléte, mivel a legújabb kutatási eredmények alapján az egyénre szabott életviteli intervenciók segítségével a különböző betegségekre jellemző tünetek megjelenése jelentős mértékben feltartóztatható.
A kompetenciaközpont kitüntetett céljai közé tartozik a fejlődési zavarok, neurológiai és pszichiátriai zavarok kognitív hátterének vizsgálata, idegsebészeti beavatkozásokhoz kapcsolódó kognitív szűrés, munkaképesség csökkenés kognitív vizsgálata, öregedéssel és mentális hanyatlással kapcsolatos diagnosztika, rehabilitációs programok megalkotása, szaktanácsadás. Hosszútávú célunk olyan komplex diagnosztikai rendszerek kifejlesztése és országos standardizálása, amelyek megfelelően érzékenyek az egészséges és patológiás öregedésben, valamint a pszichiátriai- és neurológiai zavarokban megjelenő enyhe kognitív teljesítménycsökkenésre és kognitív hanyatlásra. Az új kognitív diagnosztikai rendszerek alkalmazásával országos szűrőprogramokat, multicentrikus kutatásokat és komplex diagnosztikai lakossági szolgáltatást tervezünk megvalósítani.
A központ fontos feladata az SZTE pszichológus- és orvosképzésében a kognitív diagnosztika, kognitív idegtudományi és kognitív neuropszichiátriai tartalmú tantárgyak oktatása, melyben a kompetenciaközpont szerepet vállal. A kognitív idegtudományi kutatások a kompetenciaközpont irányításával valósulnak meg, együttműködésben a Neurológiai Klinikával, a Pszichiátriai Klinikával, a Pszichológiai Intézettel, Radiológiai Klinikával és az Informatikai Intézettel.
A kompetenciaközpont otthont ad a kognitív diagnosztikához kapcsolódó informatikai fejlesztéseknek, innovációknak, és az ezekhez kapcsolódó üzleti-és nagyértékű tudományos kollaborációs pályázati munkáknak.

Kutatási/fejlesztési területek:

  • öregedés és demencia - prevenció és intervenció
  • pszichózis prevenció - telemedicinális fejlesztések
  • kognitív diagnosztikai fejlesztő és szolgáltató központ előkészítése
  • stressz és alvás