300 ezer forint pénzjutalmat kap a JATE-díj megtervezésére kiírt nyílt alkotói pályázat nyertese. Emlékezetes: Karikó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem professzora a Nobel-díjával járó több mint félmillió dollárból hozta létre a JATE-díjat. A különleges kitüntetést első alkalommal egy év múlva, az SZTE Egyetem Napja – november 11. – alkalmából adják át.
„A díjak arra valók, hogy a figyelmet a tudományra irányítsák” – mondta Karikó Katalin a Szegedi Tudományegyetem azon ünnepségén, amelyen bejelentette: alma materének adományozza a 2023-ban elnyert fiziológiai és orvosi Nobel-díjának replikáját, valamint a kitüntetéssel járó 500 ezer dollár pénzjutalmat. A felajánlott pénzösszegből Karikó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) jogelődjének, a József Attila Tudományegyetemnek (JATE) egykori hallgatója, az SZTE professzora és alma matere megalapítja a JATE-díjat.
A Nobel-díjas Karikó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem professzora 2024. április 16-i szegedi látogatásán jelentette be, hogy a világ legismertebb tudományos kitüntetése pénzjutalmából létrehozza alma materével a JATE-díjat
Mi Karikó Katalin célja a JATE-díj megalapításával?
– Ha a könyvemet olvastátok, tudjátok, hogy kutatóként sosem volt sok pénzünk, szóval a pénz jó, ha van, bár jobb, ha nem okoz túl sok fejfájást. Itt, a szegedi egyetemen sokkal értelmesebben fel lehet használni a díj összegét a fiatalok és a tanárok inspirálására. Arra gondoltam, hogy a diákok javaslatai alapján minden évben eldöntheti egy kis bizottság, hogy melyik tanár kapjon díjat, a tanárok javaslatai alapján pedig azt, hogy melyik diák kapja meg. Amíg tudok mozogni, eljövök, és évente átadom ezeket a díjakat! Ez is egy inspiráció, hogy eljöjjek! – fogalmazott 2024. április 16-án.
A fiatalok és a tanárok inspirálása a célja a JATE-díjnak - hangsúlyozta 2024. április 16-i sajtótájékoztatóján Karikó Katalin, a több mint száz tudományos kitüntetéssel és társadalmi elismeréssel rendelkező világhírű mRNS-kutató
Hallgató korában mit szólt volna egy hasonló díjhoz? Mi ösztönöz igazán egy hallgatót arra, hogy még jobb legyen: egy ilyen díj vagy valami egyéb? – hangzott az újabb kérdés az idei tavaszi látogatása alkalmából tartott sajtótájékoztatón.
– Részemről nem a díj, de lehet, hogy másokat éppen ez inspirál. Engem a díjak közül az a Jermy Gusztáv-díj ösztönzött legjobban, amit diákként a kisújszállási Móricz Zsigmond Gimnáziumban kaptam meg. Megjegyzem, egy évvel azelőtt, hogy az idős Szent-Györgyi Albertnek is odaítélték; ezt sokan nem tudják, pedig ki van állítva ez a díj is. Nekem az volt nagyon fontos, hogy a középiskolában Tóth Albert tanár úr azt mondta, Kati, te kutató is lehetsz. Annyiszor mondta, hogy a végén elhittem, és azt gondoltam, minden nap kitalálhatok valami újat. Nem így megy azért a kutatói munka, de valami hasonlót gondoltam, és inspirált az, hogy minél jobb legyek. Idejöttem az egyetemre, míg mások előtte kémia szakot végeztek a gimnáziumban, én azt sem tudtam, hogy a pipettának melyik végét kell szívogatni, és angolul is menet közben tanultam meg. Le voltam maradva, úgy éreztem, utol kell érnem a többieket. Addig-addig dolgoztam, hogy sikerült behoznom a lemaradást. Inspirált az is, hogy a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban akartam dolgozni; ez volt az álmom.
Mikor és kiknek adja majd át a JATE-díjat a Nobel-díjas Karikó Katalin?
Tehát ezt a különleges kitüntetést minden évben az SZTE Egyetem Napja, azaz november 11. alkalmából rendezett ünnepségen 3 kategóriában adják majd át.
Jeles nap november 11. a szegedi universitas történetében. Ez a nap többszörös ünnep a Szegedi Tudományegyetemen: 1872. november 11-én kezdődött meg a tanítás az intézmény jogelődjének tekintett kolozsvári egyetemen, 1940. november 11-e a Szegeden újonnan alapított Horthy Miklós Tudományegyetem tanévnyitójának napja. E jeles napon a Szegedi Tudományegyetem a nagy elődökre emlékszik és emlékeztet, ápolja hagyományait és kitünteti a jelen olyan kiválóságait, akik hozzájárulnak az universitas jövőjének építéséhez.
A Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert rektorként vett részt 1940. november 11-én a Szegeden újonnan alapított Horthy Miklós Tudományegyetem tanévnyitó ünnepélyén
Ki kaphatja meg majd a JATE-díjat?
A JATE-díjat az SZTE egy aktív hallgatója és egy oktatója, valamint az SZTE-nek, illetve jogelődjének (JATE) egykori diákja vagy egykori oktatója kaphatja meg.
Miből áll a JATE-díj?
A JATE-díj mindhárom kategóriája alkotóelemei: műalkotás és az annak átadására, elhelyezésére alkalmas tárgy, továbbá díszoklevél, valamint személyenként bruttó 5 ezer dollár pénzjutalom.
A legismertebb tudományos kitüntetést elnyert tudósok listáján az egyetlen nő Karikó katalin. Az első magyar Nobel-díjas kutatónő felajánlásához hasonló jelentőségű adományra és a JATE-díjhoz hasonló kezdeményezére nincs más példa a hazai felsőoktatási térben
Mi a tárgya az SZTE legújabb alkotói pályázatának?
A Szegedi Tudományegyetem a JATE-díj részét képező műalkotásra és annak átadására, elhelyezésére alkalmas tárgyra, valamint a díszoklevélnek a megtervezésére ír ki nyílt alkotói pályázatot.
Mi a legfontosabb elvárás a JATE-díjra pályázókkal kapcsolatban?
A pályázattal kapcsolatos elvárás, hogy a benyújtandó anyag kreatív és innovatív módon, egységes arculatban fejezze ki a szegedi universitas szellemiségét, utaljon az adományozó, a Nobel-díjas Karikó Katalin által fontosnak tartott üzenetekre.
Ki jelentkezhet az SZTE NKI legújabb alkotói pályázatára?
A jeles képzőművészektől kezdve az innovatív ötleteik kidolgozásával elsőként próbálkozó egyetemistákig bárki jelentkezhet az SZTE NKI legújabb alkotói pályázatára. Egy személy, egy alkotócsoport legfeljebb 3 tervvel pályázhat. A pályázatnak tartalmaznia kell: a pályázó személyes adatait (név, telefonszám, e-mail cím).
A Nobel-díj ismertségéhez az is hozzájárul, hogy a kitüntetés és kategóriái üzenetét felerősíti a Nobel-érmek és oklevelek külleme és jelkép-rendszere, illetve a díjjal járó pénzjutalom nagyságrendje
Miért április 16. a pályázási határidő?
A Karikó Katalin által alapított kitüntetés bejelentésének első évfordulója, 2025. április 16., szerda 24:00 óra a JATE-díj alkotói pályázat beadási határideje. A kész pályázati anyagot (a műalkotások leírását és modelljét) az alábbi címre kell eljuttatni: SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság, 6720 Szeged, Dugonics tér 13.
Melyek a kötelező elemei az SZTE NKI alkotói pályázatának?
A pályázati anyagnak tartalmaznia kell a tetszőleges anyagból, tetszőleges technikával készített műalkotás és az annak átadására és elhelyezésére alkalmas tárgy; továbbá a papír alapú, betűket és egyéb grafikai elemeket tartalmazó oklevél tervét. Az oklevél szövegére a pályázat kiírója, de a pályázó is javaslatot tehet. A műalkotáson és az oklevélen szerepelnie kell a „JATE-díj” megnevezésnek úgy, hogy legyen helye a díjazott nevének és az aktuális évszámnak a feltüntetésére.
Ki dönt a tervekről?
A pályázatokat az SZTE NKI és az SZTE Junior Akadémia által felkért zsűri – Karikó Katalin elnöklésével – bírálja el. A pályaműveket az SZTE kiállítja és bemutatja különböző internetes felületein. A díjazottakat az SZTE NKI és az SZTE Junior Akadémia e-mailben értesíti.
Miért május 12-én ölt formát a JATE-díj?
A JATE-díj üzeneteit megjelenítő műalkotás, tartó doboza és oklevele küllemét az alkotói pályázat 2025. május 12-én várható eredménye teszi közismertté. A Szegedi Tudományegyetem legújabb kitüntetése az egyetemalapítás 444. évfordulóján ölt formát.
Az egyetenalapító Báthory István szegedi mellszobránál május 12-én, az 1581-es alapító oklevél aláírásának évfordulós napján fejet hajtanak Magyarország legjobb egyetemének mai vezetői
Mekkora pénzjutalmat kapnak a dobogósok?
A JATE-díj alkotói pályázat I. helyezett pénzjutalma bruttó 300.000 forint, a II. helyezett bruttó 150.000, a III. helyezett bruttó 50.000 forint jutalomban részesül.
Milyen inspiráló információk segítik a JATE-díj tervezőit?
Az SZTE honlap legújabb hírei és a Karikó Katalin korábbi szegedi programjaihoz kapcsolódó információfolyam mellett tematikus oldalak is segítik a JATE-díj tervezőit. Ilyen például a centenáriumi cikkgyűjtemény vagy a Karikó Katalin munkásságát röviden bemutató weboldal. Az SZTE Klebelsberg Könyvtár „Karikó Katalin – a Szegedi Tudományegyetem egykori kiváló hallgatója, az SZTE díszdoktora, az SZTE kutatóprofesszora, a 2023-as Nobel-díj nyertese élettani-orvosi kategóriában” című virtuális kiállítása a leggazdagabb, négy nyelven elérhető információ-gyűjtemény. Élményszerző túrának ajánljuk az SZTE „Karikó Katalin útja a Nobel-díjig és tovább” című állandó tárlatát, amely – az SZTE NKI és az SZTE egyetemi könyvtár közös projektjeként – megtekinthető a SZTE TIK épületében (Szeged, Ady tér 10.).
Az érdeklődők hol kaphatnak választ a további kérdéseikre?
A pályázathoz kapcsolódó további kérdésekről – például az Adatvédelmi tájékoztatóról és a szerzői jogot érintő Felhasználási szerződésről – további információ kérhető a +36-62-543-143 számú telefonbon, továbbá a rendezvény@szte.hu e-mailcímen. A JATE-díjról – többek között a pályázás folyamatáról – további részletekkel bővül az SZTE „Nobel-hetek a Szegedi Tudományegyetemen” weboldalának JATE-díj rovata.
SZTEinfo - Ú. I.
Fotók: Sahin-Tóth istván, Kovács-Jerney Ádám
Korábban írtuk a JATE-díjról:
Karikó Katalin: Elő az ötletekkel! Bánni csak azt lehet, amit nem próbáltunk ki!
Az SZTE egyik központi terében bárki láthatja Karikó Katalin Nobel-díját
Kibővült és lenyűgöző lett az SZTE Karikó Katalin-kiállítása
A Novum, az M5 televíziós csatorna magazinja is beszámolt arról, hogy Karikó Katalin mit gondol a kitüntetésekről, a Nobel-éremről és a JATE-díjról. Lásd: a Novum magazin 19 perc 43 másodperctől a 25 perc 11 másodpercig tartó szakaszát