Verset írtak a szegedi orvostanhallgatók és fizikusok
2021. április 09.
Kihirdette a költészet napjához kapcsolódó pályázatok eredményeit a Szegedi Tudományegyetem. A „Tiszta szívvel” verspályázatra rekordszámú pályázati anyag érkezett, az alkotási vágy a gyógytornásztól kezdve a közgazdászon át egészen a fizikusig megmutatkozott.
A szegedi felsőoktatás centenáriumához kapcsolódva írta ki 2020 végén a Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság Kulturális Irodája a „Tiszta szívvel” című verspályázatot, melyre – műfaji vagy formai megkötés nélkül – olyan verseket vártak, amelyek címe ugyanaz, mint a 95 éve Szegeden publikált József Attila-versé. A pályázó által írt mű egyaránt lehetett személyes újraértelmezés, illetve az eredeti szöveg gondolatvilágától teljesen független alkotás.
A „Szerelem Covid idején” című blogpályázatra olyan szövegeket vártak a szervezők, amelyekben a szerző arról számol be, hogyan változtatta meg a pandémia az életét, hogyan hatott a kapcsolatára, gondolkodásmódjára.
A verspályázati felhívás minden eddiginél sikeresebbnek bizonyult: 11 kar 125 hallgatója küldte el művét. A bölcsészkaron tanulók mellett kiemelkedő számban vettek részt orvostanhallgatók is a versenyben. A zsűri tagjai Dr. Bencsik Orsolya író, az SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék oktatója, Bene Zoltán író, szerkesztő, valamint az SZTE NKI Kulturális Iroda munkatársai voltak.
A szervezők hangsúlyozták: rendkívül fontosnak tartják, hogy a járványhelyzet idején sikerült olyan lehetőségeket nyújtaniuk a hallgatóknak, amelyek által megfogalmazhatták érzelmeiket, vágyaikat, gondjaikat és gondolataikat.
Az eredményhirdetés online formában zajlott, ahol Prof. Dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora köszöntötte a pályázókat és az érdeklődőket. - Folyamatosan keressük a világban a szépséget, az egyedit, a különlegest, és ha sikerül kincset találnunk, próbáljuk azt megmutatni a többieknek is. Mindezzel nem elsősorban magunknak, hanem inkább embertársainknak szerzünk örömöt. József Attilát idézve: „A mű nem annyira a művész, mint inkább azok által él, akik szeretik a művészetet, és azért szeretik, mert keresik az emberséget.” Azt hiszem, most éppen olyan időszakot élünk, amikor ez a gondolat különösen aktuális - halottuk Prof. Dr. Rovó Lászlótól.
A díjnyertes versek közül Dr. Kosztolányi József egyetemi docens és Tajti Gabriella, a Kulturális Iroda vezetőjé szavalt el kettőt az online díjátadón.
A „Tiszta szívvel” című egyetemi verspályázat eredményei:
I. Fodor Barbara, JGYPK képalkotás
II. Kovács Leila, JGYPK gyógypedagógia
II. Biszak Borbála Eszter, BTK pszichológia
III. Fuchs Dorina, BTK kommunikáció- és médiatudomány
III. Ferenc Ákos, BTK pszichológia
Különdíj:
• Vankó Lili, GTK gazdálkodási és menedzsment
• Lázár Tímea, ÁOK általános orvos
A „Szerelem covid idején” című egyetemi blogpályázat eredményei:
I. Lőrincz Krisztina Vivien, ÁOK általános orvos
II. Ács Edvin, BTK anglisztika
III. Bakos Alexandra, ETSZK egészségügyi gondozás és prevenció alapszak, védőnő
Különdíj:
• Dragic Marianna, GTK gazdálkodási és menedzsment
Óvodás korom óta zenélek, így már a kezdetektől egyértelmű volt, hogy ezen a vonalon megyek tovább. Hódmezővásárhelyen lakom, ezért az egyetem közelsége fontos szempont volt. A gyerekeket is nagyon szeretem, ezért választottam a zenetanár-képzést. Korábban több szegedi zenészbarátom mesélte, hogy milyen jó koncerteket, rendezvényeket szerveznek Szegeden, ez is vonzott a városban. Szerintem az SZTE sok lehetőséget biztosít a zenészként való érvényesüléshez.
Németh Melitta – TTIK, földrajz
Korábban már elkezdtem egy szakot, viszont úgy hozta az élet, hogy azt abbahagytam. Ezután elkezdtem dolgozni, és a munkám során jöttem rá, hogy a turizmus és a földrajz az, ami igazán érdekel. Így újra nekifutottam a tanulásnak, és felvételiztem a TTIK-ra, földrajz szakra. Szakiránynak a turizmust választottam. Itt végre úgy érzem, hogy a helyemen vagyok. Pozitívum, hogy habár kevesen vagyunk ezen a specializáción mégis elindították, így sokkal több idő jut egy-egy emberre az órákon.