Bezár
Élő dolgok internete

Élő dolgok internete

2025. március 24.
2 perc

Az IoLT (Internet of Living Things) kutatási infrastruktúra segíti az IoLT alkalmazások fejlesztését nagyon kis erőforrású szenzorok magas szintű programozásával. Az IoLT platform nyílt forrású és könnyen használható a biológiai és orvosi alkalmazási területeken. Az infrastruktúrához kapcsolódó kutatások: JavaScript végrehajtó motor, IoT fejlesztői környezet, IoT-felhő infrastruktúra, adatbiztonsággal és üzembiztonsággal kapcsolatos algoritmusok.

Tevékenységek és szolgáltatások

A hazai GINOP IoLT (Internet of Living Things, azaz Élő Dolgok Internete) projekt keretében létrejött kutatóműhely nemzetközi szinten is újdonságot jelent, mivel integrálja az IoT alaptechnológiához, illetve a biológiai és orvosi alkalmazási területekhez kapcsolódó kutatásokat. A projekt 2021-ben zárult, konzorciumvezetője a Szegedi Tudományegyetem, amely a magyar felsőoktatás kiemelkedő, gazdag hagyományokkal rendelkező intézménye. A projektben konzorciumi tagként a Szegedi Biológiai Kutatóközpont is részt vett. A projekt célja egy olyan integrált IoLT kutatóműhely kialakítása volt, melynek keretében a résztvevő kutatók, és a kapcsolataikon keresztül bevont nemzetközi kutatócsoportok egy kiválósági tudásbázist építenek fel, valamint egy nemzetközi kutatási infrastruktúrát hoznak létre. A projektben korábbi nemzetközi ipari együttműködési eredményekre alapozva kifejlesztettek egy olyan nyíltforrású IoLT platformot, amely segítségével akár nem informatikus kutatók is képesek biológiai és orvosi alkalmazások létrehozására. A platform működtethető nagyon kis erőforrással rendelkező, nagyon olcsó IoT eszközökön. Ezen cél megvalósítására nemzetközi együttműködés keretében végzetek fejlesztéseket, melyeket a jövőben is terveznek folytatni a következő területeken: JavaScript végrehajtó motor, IoT fejlesztői környezet, eszközillesztések, kommunikáció, IoT-felhő infrastruktúra, adatbiztonsággal és üzembiztonsággal kapcsolatos algoritmusok, valamint a forráskódban levő sérülékenységeket feltáró mesterséges intelligencia modellek.

Az IoLT alkalmazások területén biológiai és orvosi alkalmazásokat fejlesztettek. Az „Okoscserép” alprojektben a növények növekedését és stresszválaszait meghatározó környezeti tényezők hatásainak egyedi növény szinten történő vizsgálatát végezték el. Aktigráfiás kutatásaik segítségével az „Okoskarperec” alprojektben az emberi fizikai aktivitás mintázatában új, a napinál gyorsabb (ultradián), illetve annál lassabb periodikus és sztochasztikus komponenseket azonosítottak, és igazolták ezek korrelációját a fizikai állapottal, tevékenységekkel, egyes pszichiátriai kórképekkel. A „Lab-on-a-chip” alprojektben okos mikroszkópokat fejlesztettek, melyekkel a sejttenyészeteken végzett munka hatékonyságát növelték, megkönnyítve a lehetséges gyógyszerhatóanyagok nagy áteresztőképességű tesztelését. A személyre szabott terápiák hatékonyságának növelésére mikroszkópos felvételek elemzéséhez képfeldolgozó és gépi tanulási algoritmusokat fejlesztettek automatikus osztályozás-meghatározásához, amit lokális és sejtszomszédságon alapuló jellemző-kinyerési módszerekkel megvalósítottak meg.

Kapcsolattartó: Gyimóthy Tibor egyetemi tanár, gyimothy@inf.u-szeged.hu

Készítő