Összefogásból született csoda: 50 millió forint gyűlt össze az Ágota Futáson, az SZTE közössége is a jó ügy mellé állt
Szeged lakosai ismét bebizonyították, hogy együtt csodákra képesek. Április 26-án, szombaton a II. Ágota Futás keretében 2500–an húztak futócipőt a jó ügyért a Dóm téren, melynek köszönhetően 50 millió forint gyűlt össze az ÁGOTA® Alapítvány gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiataljainak támogatására. A Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal, a Szegedi Tudományegyetem és a Gál Ferenc Egyetem szervezésében megvalósult jótékonysági futóversenyen az SZTE munkatársai is szép számmal megmérettették magukat.

Közösségi összefogással szépült meg az SZTE Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskola udvara
Szülők, tanárok, diákok és dolgozók közösen újították meg az iskola udvarát – egy régi álom vált valóra a 2007 óta várt felújítással, amely az SZTE Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ támogatásával valósulhatott meg a hétvégén.

Új korszak a szegedi fotoakusztikus kutatásokban - metaanyagokkal tökéletesítik a mérőműszert
Magasabb szintre léphet a fotoakusztikus mérőműszer fejlesztése a Szegedi Tudományegyetemen. Metaanyagok bevonásával növelik a rendszer érzékenységét. A HU-RIZONT támogatású kutatásban neves partnerintézményekkel, a Glasgow-i, a Szingapúri és a Szöüli Egyetemmel dolgoznak együtt a szegedi kutatók. Az általuk fejlesztett műszer felhasználási területe rendkívül szerteágazó és ígéretes. Segítségével például a kilélegzett levegő összetételéből következtethetnek az orvosok az emberi vérveszteség mennyiségére, vagy egy földrengés esetén segíthet beazonosítani, hogy a romok alatt fekszenek-e túlélők vagy van-e esetlegesen gázszivárgás.

Környezet Védelméért díjjal jutalmazták Dr. Sápi Andrást, az SZTE kutatóját
A fenntartható jövő formálásában kiemelkedő szerepet játszó cégeket és személyeket ismerte el a Környezetvédelmi Gyártók és Szolgáltatók Szövetsége (KSZGYSZ) a közelmúltban megrendezett 24. Országos Környezetvédelmi Találkozó és Díjátadó Gáláján, ahol Dr. Sápi Andrást, a Szegedi Tudományegyetem Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ kutatóját, a környezeti fenntarthatóságot szolgáló kutatásai, fejlesztései és oktatói tevékenységéért díjazták.

Klímaváltozás kutatócsoport alakult - az SZTE kutatói összefogása a globális kihívásokra
Napjaink egyik legégetőbb globális kérdése, hogy hogyan változik éghajlatunk, azzal pedig egész életünk. Erre a kérdésre keresi a választ, minden akadémiai tudást összefogva a Szegedi Tudományegyetem, tavasztól központilag koordinált formában is. Az SZTE klímaváltozással kapcsolatos kutatásait és különböző területekről érkező szakértőit fogja össze a március elsejével létrejött Klímaváltozás Interdiszciplináris Kutatócsoport. Az első évben kollaboráció részvevőinek összegyűjtése és a kapcsolható kutatások rendszerezése lesz a munka fókuszában.

A 70 éves SZTE Bajai Obszervatórium ismét a nemzetközi optikai megfigyelés porondján
Míg az űrkutatás hajnalán csak néhány műhold keringett a Föld körül, mára több mint nyolcezer. Közülük csak 4-5 ezer a hasznos, a többi meghibásodott vagy inaktívált és tehetetlenül sodródik a pályáján. A véletlen ütközések következtében kialakuló haszontalan törmelék mennyiségét a tudósok 8-9 ezer tonnára becsülik. Esetenként néhány darab átlépi a sztratoszférát és a Földön landol. Megfigyelésük emiatt kiemelten fontos. Magyarországon ezt a feladatot kizárólag a Szegedi Tudományegyetem Bajai Obszervatóriumában végzik, ráadásul kimagasló teljesítménnyel.

SZTE-s projekteket is vihet magával Kapu Tibor a Nemzetközi Űrállomásra
Megkapták az engedélyt, legkorábban tavasszal indulhat a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) az Axiom Space Ax-4-es missziója, amelynek parancsnoka Peggy Whitson, a NASA legendás asztronautája lesz. Vele tart az űrbe az indiai Shubhanshu Shukla pilóta, a lengyel Sławosz Uznański küldetésspecialista, és a HUNOR Magyar Űrhajós Program által tavaly májusban kiválasztott Kapu Tibor kutatóűrhajós is. Az Axiom-4 misszió legénységének első hivatalos, online sajtótájékoztatóját a közelmúltban tartották.

Láthatatlan fenyegetés? Az SZTE kutatói a nanoműanyagok egészségügyi kockázatait vizsgálják
A műanyag hulladék lebomlása során keletkező mikro- és nanorészecskék a szó szoros értelmében körül vesznek minket: jelen vannak a vizeinkben, a talajban, a levegőben, és – ma már tudjuk - az emberi szervezetben. Hogy milyen hatást gyakorolnak rá, károsítják vagy sem, s ha igen, milyen mértékben – ezt vizsgálja az SZTE Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ (IKIKK) kutatása két partnerintézménnyel: a Cambridge-i és az Ulm-i Egyetemmel. A projekt a HU-RIZONT pályázat támogatásával valósul meg.

Parasport Nap a Szegedi Tudományegyetemen: hősök, küzdelmek és közös élmények
Nehézségeikről, motivációjukról, mindennapjaikról, történetükről meséltek a paralimpia szegedi hősei, Boldizsár Dalma, Major Endre és Rescsik Csaba a Szegedi Tudományegyetem hallgatóinak. Az SZTE Parasport napon az ülőröplabdázást is kipróbálhatták a vállalkozó kedvű fiatalok.

mRNS-alapú terápia a Candida gombafertőzés okozta gyulladás ellen - HU-rizont pályázatot nyert Dr. Gácser Attila projektje
Prof. Dr. Gácser Attila biológus vezetésével HU-rizont pályázatot nyert a Szegedi Tudományegyetem, az amerikai Pennsylvania Egyetem és a brit King's College közös konzorciuma. A kutatás célja, hogy mRNS-alapú kezeléssel ellenállóbbá tegyék a nyálkahártya szövetét a Candida gomba károsító hatásaival szemben.

Innovatív képzés- és tananyagfejlesztés a Szegedi Tudományegyetemen
Zöld pénzügyek, fenntartható befektetések, talajbarát növénytermesztés, alternatív fehérjeforrások – csak néhány a közül a kooperatív, projekt alapú kurzus közül, amelyet a közelmúltban történt innovatív tananyagfejlesztésnek köszönhetően végezhetnek el a Szegedi Tudományegyetem hallgatói. A kurzusfejlesztés eredményeit szakmai eseményen mutatták be 2025. február 6-án, az SZTE Rektori Épületében.

PÁLYÁZATI FELHÍVÁS
Az SZTE IKIKK Szegedi Digitális Bölcsészet Laboratórium inkubációs kutatócsoport tudományos ösztöndíjpályázatot hirdet a Szegedi Tudományegyetem tudományos tevékenységet folytató tehetséges fiatal hallgatók számára az alábbi kutatási tevékenységek végzésére: Digitális bölcsészettel kapcsolatos kutatás.

Gondolattérkép az MI-hez – az SZTE kutatói a chatbotok nyomában
Az MI-n, azaz a mesterséges intelligencián alapuló rendszerek napról napra egyre elterjedtebbé válnak, és egyre jobban átszövik életünket. A jelenlegi megoldások nagy hátránya azonban, hogy kizárólag betanított adatokból dolgoznak, és nincs koherens világmodelljük. Ez korlátozza az alkalmazhatóságukat, különösen az olyan kritikus területeken, mint az egészségügy és a pénzügy. Az SZTE kutatói a RAItHMA projekt keretén belül két másik egyetemmel karöltve ennek a problémának az orvoslásán dolgoznak.

Az SZTE lehet a jövőbeli világjárványok egyik jelentős nemzetközi modellezési központja – Röst Gergely a Rapid-Grip HU-rizont pályázatról
Egy esetleges új világjárványra adott gyors és összehangolt válasz módszertanának kidolgozása a célja annak a kutatási programnak, amellyel a Szegedi Tudományegyetem a japán Kyotói Egyetemmel és az amerikai Yale Egyetemmel közös konzorciumban nyert HU-rizont pályázatot. A projektet vezető Röst Gergely matematikus kutatócsoportja járványügyi forgatókönyveket dolgoz majd ki az ázsiai egyetem járványinformációs adatai alapján, az amerikai egyetemen pedig ezekből a modellekből ajánlásokat, protokollokat fogalmaznak meg. A projekt súlyát mutatja, hogy torontói kutatók már azon dolgoznak, hogy a kanadai járványmodellezők is együttműködhessenek a Rapid-Grip projektben kialakult hálózattal. Az SZTE ezzel kiemelt szerepet vállal majd a nemzetközi járványügyi felkészülésben.

