A Szegedi Tudományegyetem Szenátusa döntött a 2023-as és 2024-es felvételi szabályairól, az emelt szintű érettségi követelményekről, a minimum ponthatárokról és az intézményi pontok rendszeréről. Az SZTE szakokra profilozott, megújult felvételi követelményei a korábbinál hangsúlyosabban támogatják a kiválóságot, a tanulmányi és iskolán kívüli teljesítményt és az esélyegyenlőséget. A pontrendszer célja, hogy a széles körű képzési kínálatban minden jelentkező a számára legkedvezőbb felvételi pontot szerezhesse meg élethelyzetének, tudásának, korábbi teljesítményének elismeréseként.
A pontok kiszámításában való eligazodást az SZTE-n hamarosan az SZTE felvételi oldalon elérhető pontszámítási kalkulátor is segíti.
A 339/2022. (IX.7.) Korm. rendelet alapján az aktuális, 2023-as és az azt követő, 2024-es felsőoktatási felvételi eljárások jelentősen megváltoznak a korábbi években megszokott gyakorlathoz képest.
A 2023 őszén induló képzésekre jelentkezés során megszűnik a jogszabályi minimumpont, és az intézmények dönthetnek arról, hogy előírják-e az emelt szintű érettségit a jelentkezés feltételeként. A 2024 őszén induló képzésekre történő jelentkezés során a fenti változásokon túl a többletpontok rendszere is megváltozik, intézményi pontként az egyetemek saját, szakonként meghatározott pontrendszert alakíthatnak ki.
A felvételi eljárás legfontosabb változása, hogy a 2023. és a 2024. évi általános felvételi eljárásra (a továbbiakban 2023A, illetve 2024A) eltérő feltételek vonatkoznak. Változnak az érettségi vizsga szintéjének követelményei, a tanulmányi pontok követelményei, a felvételihez szükséges minimumpontok követelményei, és átalakul a többletpontok rendszere is.
Jelentkezés 2023 őszén induló képzésekre (2023A)
|
Jelentkezés 2024 őszén induló képzésekre (2024A)
|
megszűnik a jogszabályi minimumpont
|
megszűnik a jogszabályi minimumpont
|
nem kötelező minden szakra az emelt szintű érettségi
|
nem kötelező minden szakra az emelt szintű érettségi, de az emelt szintű érettségi több pontot ér
|
|
szakonként meghatározott többletpontok, új néven intézményi pontok (pl. versenyek, nyelvvizsgák)
|

2.1. A tanulmányi pontok kiszámításához szükséges ötödik tárgy kiválasztása a középiskolai bizonyítványból
A 2024A felvételi eljárástól kezdődően a felsőoktatásért felelős miniszter az eddig előírt tárgyak helyett a tantárgyak egy bővebb körét határozza meg a tanulmányi pontok kiszámításához. Ebből az intézmények képzési területenként határozhatják meg, hogy mely tárgyakat veszik figyelembe a tanulmányi pontok kiszámításához.
Az eddigi felvételi eljárásokban, utoljára azoknak, akik 2023. február 15-ig jelentkeznek majd, a középiskolai pontokat kötelezően magyar nyelv- és irodalom, történelem, matematika, egy, legalább két évig tanult idegen nyelv és egy választott, legalább két évig tanult természettudományos tárgyból, az utolsó két tanult év végi eredményből számították. 2024-től azonban a kötelező magyar nyelv- és irodalom, történelem, matematika és idegen nyelv mellett az ötödik tárgy utolsó két év végi eredményét a Szegedi Tudományegyetemen az összefoglaló táblázatunkban (https://u-szeged.hu/oktig/felveteli/szte-felveteli-2024-otodik-targy) meghatározott tárgyakból számítják.
2.2. Az érettségi bizonyítványban szereplő vizsgaeredmények közül az ötödik érettségi vizsgatárgy kiválasztása
A felsőoktatásért felelős miniszter ajánlása alapján a 2024A eljárástól a választható, ötödik érettségi tárgyak listája is bővül, melyből az intézmények képzési területenként választhatnak. Az SZTE által elfogadott tárgyak listáját táblázatunkban (https://u-szeged.hu/oktig/felveteli/szte-felveteli-2024-otodik-erettsegi) foglaltuk össze.
2.3. Az érettségi pont számításához felhasználható érettségi eredményekről való döntés
Bővül az érettségi pontot adó tárgyak köre is a felsőoktatásért felelős miniszter által meghatározott listában, melyeknek pontos megjelölését és szintjét az intézményeknek szakonként kell meghatározni. A Szegedi Tudományegyetemen a 2024A eljárástól alkalmazandó kibővített, szakokra bontott listát táblázatunk (https://u-szeged.hu/oktig/felveteli/szte-felveteli-2024-erettsegi-pontok) tartalmazza.
2.4. Az intézményi pontok 2024-től
A 2024A felvételi eljárástól a többletpontok rendszerét az intézményi pontok rendszere váltja fel, melyben továbbra is maximum 100 pont szerezhető, de a korábbiaktól eltérően a jövőben az intézmények egymástól eltérően határozzák meg, hogy milyen plusz teljesítmény milyen pontszámmal jutalmaznak a felvételi eljárás során.
A Szegedi Tudományegyetem országos beiskolázásra kialakított pontrendszerét a tudományegyetemi kiválóság, a tehetséggondozás, és az esélyegyenlőség elvei mentén határozta meg.
Egyetemünk komplex pontrendszere intézményen belül egységes, emellett tartalmazza a szakokhoz kapcsolódó speciális szempontokat is.
Az intézményi pontokat tartalmazó táblázatunk (https://u-szeged.hu/oktig/felveteli/szte-felveteli-2024-intezmenyi-pontok) az SZTE rendszerét és a kari pontokat is összesíti.
A változásokra tekintettel a Szegedi Tudományegyetem a korábbi években megszokott nyílt napokon, középiskolákba kihelyezett rendezvényeken, pályaválasztási kiállításon és az Educatio kiállításon túl további tájékoztató és információs előadásokat szervez a tanulóknak, tanáraiknak és szüleiknek, valamint a pontok kiszámításában való eligazodást hamarosan a www.u-szeged.hu/felveteli oldalon elérhető pontszámítási kalkulátorral is segíti.
Ajánlott stratégiák a sikeres felvételihez
A Szegedi Tudományegyetem azt ajánlja minden jelentkezőnek, hogy alaposan tájékozódjon a felvételi jelentkezés leadása előtt, és győződjön meg arról, hogy számára a legkedvezőbb pontszámítási módszer alapján választott szakot. A változások miatt az elmúlt évek ponthatárai kevésbé lesznek irányadóak, és az intézménybe való bejutáshoz még fontosabb lesz, hogy a jelentkező nemcsak egy szakra, hanem az adott képzési területen és intézményen belül képzési portfólióra jelentkezzen, melyek sorrendjét az érettségi eredmény ismeretében még módosíthatja.
A 2024-ben jelentkezők számára kiemelten fontos, hogy időben regisztráljanak és vegyenek részt az intézményi pontokat jelentő tanulmányi versenyeken és felkészítő táborokon, online és jelenléti tanfolyamokon.