agrar_terulet_felveteli

Mennyit ér a diplomád, ha agrártudományi területet választasz?

Nehéz döntés középiskolásként kiválasztani, hogy milyen irányba indulj a felsőoktatásban. Sokan azért tanácstalanok, mert nem tudják, hogy a végzés után milyen pozícióban dolgozhatnak, és mennyit kereshetnek. Ebben segítünk most Nektek!

Agrártudományi területre jelentkeznél a felvételi során, és felmerült benned, hogy milyen lehetőségeid lesznek a munkaerőpiacon? Az Oktatási Hivatal Diplomás Pályakövetési Rendszeréből összegyűjtöttünk néhány fontos adatot, mely megmutatja Neked, hogy körülbelül mennyi idő alatt helyezkedtek el azok, akik korábban ezen a területen végeztek, illetve, mennyit is lehet keresni ezzel a végzettséggel.


Az SZTE-n az agrártudományi területhez az élelmiszermérnöki és a vidékfejlesztési agrármérnöki képzések tartoznak. Az alapképzés után a végzett hallgatók átlagosan két és fél hónap alatt helyezkedtek el a munkaerőpiacon. A bruttó havi jövedelem az SZTE-s diplomával lényegesen magasabb, mint az országos átlag ezen a területen. A pályakezdők, SZTE-s diplomával 249.000 forintot is kereshetnek, míg például a Debreceni Egyetem diplomájával a pályakezdők átlagjövedelme ezen a területen csupán 206.000 forint, országos szinten pedig csak 218.000 forint.


Az alapképzés után az SZTE-n végzettek közel 67%-a diplomát igénylő munkakörben helyezkedett el. Ez az arány is kimagaslik az országos átlagból. Az összes egyetem tekintetében ugyanis a végzettek csupán 57%-áról mondható el ugyanez, míg a Debreceni Egyetem pályakezdőinek csupán 51%-a helyezkedett el ilyen pozícióban.


Az SZTE-s diplomával ráadásul nagy eséllyel itthon is el tudsz helyezkedni. Az SZTE-s agrártudományi pályakezdők több mint 90%-a ugyanis hazánkban végzi munkáját, 36%-uknak pedig messzire sem kellett menniük, ugyanis lakóhelyük közelében, abban a megyében, ahol élnek, el is tudtak helyezkedni.

A betölthető munkakörök széles skálája jellemző ezen a területen. 2017-ben a legtöbben általános irodai adminisztrátorként dolgoztak, de sokan voltak kereskedelmi ügyintézők is. Voltak, akik minőségbiztosítási technikusként találták meg számításaikat, de jó páran gépészmérnökként, élelmiszer-ipari mérnökként, mezőgazdasági mérnökként vagy munka-és termelésszervezőként dolgoznak.


Ha pedig az alapképzés után még folytatnád tanulmányaidat, természetesen ez is lehetséges. Sokan döntenek emellett is, ugyanis az alapképzést elvégzők több mint fele folytatja általában a felsőoktatási tanulmányait. Sokan már dolgoznak is a mesterképzés alatt: a továbbtanulók 38%-a már dolgozott is a tanulás mellett.


A fenti adatok is bizonyítják, megéri első helyen jelölni a továbbtanulásnál a Szegedi Tudományegyetemet.


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


kartali_tunde_felveteliKartali Tünde - TTIK, biológia PhD

Újvidéken, szerb nyelven fejeztem be a mesterképzést. De mindig is szerettem volna az anyanyelvemen továbbtanulni, mikrobiológiával foglalkozni. Ezért jelentkeztem az SZTE Biológia Doktori Iskolájába. Szegedet mindig is szerettem. Régóta tisztában vagyok azzal is, hogy az itteni egyetem minőségi képzést biztosít, az SZTE Mikrobiológiai Tanszékéről csak jót hallottam. Ezért választottam a Szegedi Tudományegyetem doktori képzését.





gizem-gultekin

Gizem Gültekin – ÁJTK: nemzetközi kapcsolatok

Korábban Erasmusosként, jelenleg Stipendium ösztöndíjasként tanulok az SZTE-n. Az intézmény és a város is csodálatos. Számos kapcsolatépítési és kikapcsolódási, sportolási lehetőséget biztosítanak. Nagyszerű élmény és tapasztalat itt tanulni, szeretnék a jövőben is Szegeden maradni és folytatni tanulmányaimat.



További hallgatói vélemények >>>