2016. január 13.
A felsőoktatási intézmény kiválasztásakor meghatározó szempont, hogy „mennyit is ér” az adott intézményben szerzett diploma. Mire megy vele a hallgató? Hogyan segíti ez hozzá a további boldoguláshoz? Mennyit ér majd a munkaerő-piacon?
- Az SZTE-n végzettek 92 %-a 1 éven belül elhelyezkedik
- A hallgatók 22 %-nak már a végzéskor van állása
- 33 %-uk Csongrád megyében helyezkedik el
Döntés előtt érdemes utánanézni néhány adatnak, például, hogy az adott intézményben végzettek mennyi időn belül tudnak elhelyezkedni. Az SZTE diplomás pályakövető rendszer keretében 2014 nyarán, 1478 fő megkérdezésével végzett felmérésből kiderül, hogy az SZTE-n 2009-ben, 2011-ben és 2013-ban végzett nappali tagozatos diákok 92 százalékának sikerült 1 éven belül munkahelyet találnia.
A hallgatók 22 százalékának már a végzéskor volt állása, 33 százalékuk pedig azonnal el tudott helyezkedni. A megkérdezettek 70 százalékának sikerült betöltenie diplomát igénylő pozíciót. 70 százalékuk alkalmazott, 6 százalékuk középvezető 7 százalékuk alsóvezető.
Aki Szegeden tanul, nagy eséllyel beleszeret a városba és szeretne a megyeszékhelyen, de legalábbis Csongrád megyében munkát találni - ez a megkérdezettek 33 százalékának sikerült.
Fontos szempont lehet az is, hogy adott diplomával milyen fizetésre számíthat a hallgató a munkaerőpiacon. A felvi.hu a frissdiplomások munkaerő-piaci helyzetére vonatkozóan készített felmérést a Diplomás Pályakövetési Rendszer adatait összesítve. Ebből kiderül, hogy az SZTE-s orvos- és egészségtudomány területen szerzett diplomások havi bruttó átlagjövedelme 235 149 Ft, ami a legmagasabb a vizsgált intézmények között.
Aki a mesterdiploma megszerzése után még nem szeretne a munka világába lépni, az az SZTE 19 doktori iskolája közül választhat, és tanulhat tovább a bölcsészettudományok, műszaki tudományok, orvos- és gyógyszertudományok, társadalomtudományok vagy természettudományok területen.
Kövesd az SZTE-t a Facebookon az Instagramon és a You Tube-on.