Kiállítással is emlékezik a Klebelsberg-könyvtár Szent-Györgyiről

Míg a Szent-Györgyi-konferencia idején emlékszobát rendeztek be a József Attila Információs és Tanulmányi Központban a Nobel-díjas tudós kitüntetésének 75-dik évfordulója alkalmából, az SZTE Klebelsberg-könyvtár aulájában tárlattal tiszteleg a C-vitamin felfedezője előtt.

 

1928-tól 1932 végéig tartott a vita, hogy egy anyag-e a C-vitamin és mi köze van a Szent-Györgyi által felfedezett hexuronsavhoz. A kiállításon az érdeklődők megtekinthetik azt az egymondatos cikket, mely végérvényesen lezárta a tudományos vitát: a C-vitamin egy anyag és azonos a hexuronsavval.

A tárlókban számos fotón láthatjuk Szent-Györgyi arcait, gazdag anyag mutatja be a stockholmi Nobel-díjátadót. Alaposan tanulmányozhatjuk a professzor Nobel-díjérméjét, kiderül sok más mellett, hogy 200 grammos, 66 milliméter átmérőjű éremről volt szó – ma a Magyar Nemzeti Múzeum őrzi.

A híres tudós életének főbb szakaszai is megelevenednek a tárlókban, így például a szegedi évek, vagy rektori munkássága, mikor a diákegység megteremtéséért munkálkodott. A professzor időskori napjait kísérhetjük figyelemmel a Woods Hole-i képeken, de olyan kuriózumokat is fellelhetünk, mint egy Szent-Györgyi által saját kezűleg korrektúrázott pohárköszöntő. Fotók és dokumentumok segítségével megismerkedhetünk a családdal és a kortársakkal, valamint nyomon követhetjük korabeli cikkek alapján is a professzor életét, így például elolvashatjuk Márai Szent-Györgyi Albert – Egy ember arcéle című írását a Pesti Hírlapból, vagy a munkatársak megemlékező sorait a „legszeretetreméltóbb professzorról” a Délmagyarország hasábjain.

SZTEpress

 

Szten-Györgyi Kiálítás.zip
A kiállításon készült képgaléria

esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Fulep_GaborFülep Gábor - ÁOK, általános orvos

Több oka van annak, hogy a Szegedi Tudományegyetemre járok orvosi karra. Az egyik legfontosabb, hogy mindig nagyon jókat hallottam az itteni képzésről, a másik az, hogy Budapestre nem szerettem volna menni, mert már volt tapasztalatom a fővárosi életformáról. Szeged egy vidéki nagyváros, ahol kedvesebbek az emberek, összetartóbb a diákság, ez a tapasztalatom. Mindig is a kémia és biológia állt hozzám közel, ezért nem volt kérdéses számomra a továbbtanulás. A gyakorlati lehetőségeket külön kiemelném az SZTE Általános Orvostudományi Karán, mindenkinek csak ajánlani tudom!


Horvath_FiorellaHorváth Fiorella - MK, műszaki menedzser

Főként a közösségi élet vonzott a Szegedi Tudományegyetemre. Műszaki menedzser szakon tanulok, az fogott meg benne, hogy a dolgok műszaki és a gazdasági részébe is bele tudok látni. Ráadásul nagyon jó lehetőségek vannak az egyetemen például: egy logisztikai tárgy keretében például elutazunk Brüsszelbe, hogy feltérképezzük az ottani repülőteret. Az itt tanulók valóban egy kis csapatot alkotnak. Viszonylag kevesen járunk az MK-ra a többi karhoz képest, ezért ismert mindenki mindenkit, és mindig egymás segítségére tudunk lenni. Ráadásul a diákélet is fantasztikus, csak ajánlani tudom mindenkinek.

További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *