ARWU

Holtversenyben az első magyar egyetem az SZTE az ARWU rangsorban

A Szegedi Tudományegyetem már egy évtizede szerepel a sanghaji Academic Ranking of World Universities ranglista élén. A korábbi évekhez hasonlóan idén is a 601-700. helyre rangsorolták a szegedi intézményt. Ezzel az eredménnyel az SZTE Magyarországon holtversenyben az első.

Nyilvánosságra hozták a 2021-es Academic Ranking of World Universities (ARWU) rangsort, amelyet 2003-ban kezdett publikálni a sanghaji Jiao Tong Egyetem. A felmérést 2009 óta egy független szervezet, a ShanghaiRanking készíti. A ranglistát – ismertebb nevén a Sanghaj-rangsort – a felsőoktatási szakma évek óta a legmegbízhatóbb értékelések között tartja számon.

 

A kínai rangsorban a 601-700. helyre sorolták a Szegedi Tudományegyetemet, amely már harmadik éve őrzi ezt a pozíciót. Hazai viszonylatban a szegedi intézmény holtversenyben az első helyen áll.

 

A világrangsor első tíz helyén csak amerikai egyetemek végeztek. A Harvard 18 éve áll az első helyen, majd szintén változatlan pozícióban a Stanford és Cambridge szerepel. A lista összeállításánál több mint 2690 felsőoktatási intézmény tudományos munkáját vizsgálták meg a szakértők, ezek közül a világ legjobb 1000 egyeteme került fel a nyilvános listára. A rangsor készítői 6 indikátor alapján értékelték az intézményeket, többek között figyelembe vették az oktatók, kutatók és az egykori hallgatók szakmai elismertségét (Nobel- és Fields-díjasok száma), a publikációs teljesítményt, a tudományos munkák idézettségét és az egy főre vetített akadémiai teljesítményt.

 

Az ARWU júliusban nyilvánosságra hozott szakterületi rangsoraiban is eredményesen szerepelt a Szegedi Tudományegyetem: a fizika területén az intézmény a 301-400. helyezést érte el, ezzel az SZTE fizika képzése Magyarországon a megosztott második helyen szerepel. A klinikai orvoslás rangsorára is felkerült a szegedi intézmény. Idén a 401-500. helyen szerepel az SZTE, ahol szintén a második legjobb intézmény Magyarországon ezen a területen.

 

A teljes világrangsor itt érhető el: Academic Ranking of World Universities 2021

 


SZTEinfo


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


ondrik-imolaOndrik Imola – ÁJTK: nemzetközi tanulmányok

Szegeden az egyetemi élet hatalmas, számos területen kipróbálhatjuk magunkat: írhatunk az egyetemi újságba, beléphetünk az egyetemi színházba, kórusba, különböző sportklubokba. Megannyi program segíti a külföldi tapasztalatszerzést és jövőnk tervezését is, például az Erasmus-tájékoztató és az Állásbörze.




Nagy_GergoNagy Gergő - BTK, szlavisztika-orosz, angol

Mindig is érdekeltek a külföldi Kultúrák, szerettem nyelveket tanulni. Azért választottam a BTK szlavisztika-orosz szakirányát, mert a Szegedi Tudományegyetem híres külföldi pályázati lehetőségeiről (például Erasmus-program), ahol kamatoztathatom az itt megszerzett tudást. Tehát a gyakorlatomat akár külföldön is eltölthetem. Ráadásul az orosz mellé második évtől lehetőségem nyílt felvenni az angol minort, amit szintén hasznosnak tartok a későbbi elhelyezkedésem szempontjából. A szegedi nyelv szak középpontjában a gyakorlat-orientáltság áll, ami igen fontos, ha valaki anyanyelvi szinten szeretne egy nyelvet elsajátítani.



További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *

  • július 10.
    Egész napos
    A jelentkezés óta megszerzett és a pontszámításhoz nélkülözhetetlen, vagy többletpontokat igazoló dokumentumok pótlására előreláthatóan április második felétől legkésőbb 2024. július 10-ig lesz lehetőség. A pontszámítás kizárólag az E-felvételi rendszerébe megfelelő módon feltöltött dokumentumok alapján történik. Ezért kifejezetten fontos odafigyelni arra, hogy a szükséges dokumentumok megfelelően legyenek feltöltve.