2017. szeptember 27.
Az SZTE is részt vett a Tudományok Fővárosa 2017 elnevezésű, természettudományt és technológiai innovációt népszerűsítő interaktív kiállításon 2017. szeptember 23-án a fővárosi Várkert Bazárban.
A STEM (természettudomány, technológia, műszaki tudományok és matematika) fókuszú rendezvényen a látogatók drónokat, robotokat és számos további érdekességet csodálhattak meg a kiállítók jóvoltából. A fesztivál célja nem kisebb volt, mint a tudomány és a tudományos pálya népszerűsítése, a legfrissebb kutatási eredmények bemutatása. E célhoz illeszkedve népszerűsítette az SZTE műszaki képzéseit és az ezekhez kapcsolódó kutatásait. Az eseményre több mint 10 ezer ember látogatott el.
Az SZTE önálló standjánál az érdeklődők természettudományi kutatásokat népszerűsítő szakmai kiadványokkal és a szegedi egyetemi hallgatók által tervezett és gyártott versenyautókkal ismerkedhettek meg. Így például az SZTE Mérnöki Kar, valamint a Természettudományi és Informatikai Kar együttműködésével készült STECO Shell Eco Marathon versenyautót (a csapatvezető oktatók: Dr. Kokavecz János (TTIK), Dr. Péter Szabó István (MK); csapattagok: Gyulai Zoltán, Gyurkó Csilla, Horváth Gábor, Kele Péter, Kun Péter, Seres Imre, Terhes Péter, Varga Erik) és a Mérnöki Kar Airrari pneumobilját (a csapatvezető oktató: Dr. Péter Szabó István; csapattagok: Gyulai Zoltán, Gyurkó Csilla, Kósa Norbert, Kun Péter) is kipróbálhatták.
A szegedi egyetem standjánál a STEPP Hungarian Laser Cluster képviselője az ELI ALPS lézeres kutatóközponthoz kapcsolódó hálózatfejlesztési és képzési feladatokra és lehetőségekre hívta fel a látogatók figyelmét.
A rendezvény megnyitóján többek között Dr. Palkovics László oktatásért felelős államtitkár is részt vett. Elmondta: a technológia területei gyorsabban fejlődnek, mint azt gondolnánk. „Az az ország, amely nem száll be idejében a fejlesztési folyamatba, le fog maradni a versenyben. Magyarország úgy döntött, hogy beszáll” – nyilatkozta az államtitkár. Hozzátette: Magyarország részt kíván venni az autonóm autók kutatásában és fejlesztésében is, ezt tesztkörnyezet létrehozásával segíti.
|
A rendezvényen készült képek itt megtekinthetők. |
„A tudomány egy olyan fantasztikus dolog, melynek eredményeire, például egy drónra vagy robotra egyik pillanatban még rácsodálkozunk egy rendezvényen, a következőben pedig már a mindennapi életünk szerves részévé válik” – mondta el Bartók Marcell a Vízió Budapest tudománykommunikációval foglalkozó ügynökség vezetője, a rendezvény főszervezője. „Magyarországon abban a speciális helyzetben vagyunk, hogy az egyetlen igazán kiaknázható erőforrásunk a szürkeállomány, amit csak akkor tudunk igazán kihasználni, ha a Tudományok Fővárosához hasonló rendezvényeken a fiatalok megismerkednek azzal, hogy a tudományok igenis izgalmasak, a kutatói, fejlesztői pálya pedig valós alternatíva” – tette hozzá a főszervező.
SZTEinfo