zoldintezmeny

Magyarország legzöldebb egyeteme az SZTE

Továbbra is Magyarország legzöldebb felsőoktatási intézménye a Szegedi Tudományegyetem a világ zöld egyetemeit rangsoroló GreenMetric felmérésben. Az Indonéziai Egyetem által készített legújabb rangsorban a szegedi egyetem Európán belül a 45. helyen végzett. A belvárosokban fekvő és működő intézmények közül világviszonylatban a 14. legzöldebb az SZTE.

A 2016-os évre vonatkozó kérdőívet összesen 516 egyetem töltötte ki, 103-mal több, mint 2015-ben. A rangsor összeállításakor olyan szempontokat vettek figyelembe, mint az egyetemek éves villamos-energia felhasználása, a hulladék- és vízgazdálkodás, a megújuló energiaforrások felhasználása, a szállítmányozásból fakadó karbon-lábnyom elemzés, és a környezettudatosság oktatással összefüggő szegmensei.

A felmérésben az előző évekhez viszonyítva jelentős változások is történtek, mivel az eddigiektől eltérően nemcsak az energiatakarékos megoldások típusaira kérdeznek rá a kérdőívben, hanem azok összenergia-felhasználáshoz mért arányaira is. A felmérésben összesen 5647 pontot szerzett az SZTE, mellyel a világranglistán a 107., Európán belül a 45. helyen végzett. Közép-Európában környezettudatosság tekintetében mindössze Bécs és Prága előzi meg a szegedi egyetemet.

 

Az ökológiai lábnyomot és a zöldberuházások kivitelezésének lehetőségét nagyban meghatározza az intézmények földrajzi fekvése, ezért a lista készítői idén azt is megvizsgálták, hogy az egyes campusok területi elhelyezkedése alapján, hogyan teljesítenek az egyetemek. Az SZTE épületeinek döntő többsége Szeged belvárosában helyezkedik el, ezért a GreenMetric szakemberei a városközpontban fekvő és működő intézmények közé sorolták az egyetemet, világviszonylatban a 14. helyre.

 

A Szegedi Tudományegyetem, mint az ország legzöldebb egyeteme minden lehetséges módot felhasznál az energiafogyasztása csökkentésére. Tavaly a szolgáltatókkal frissítette szerződéseit, így az intézmény villamosenergia és földgáz számláinak végösszege a 2016-2017. tanévben akár több mint 200 millió forinttal is csökkenhet. Emellett a „zöldülést” mozdította elő számos korábbi beruházás is: a magyarországi felsőoktatási intézmények közül elsőként Szegeden alakítottak ki napelemparkot, az épületek egy részét geotermikus energiával fűtik, a József Attila Tanulmányi és Információs Központ fűtését és hűtését pedig részben a szennyvíz “hulladékhőjét” hasznosító hőszivattyús megoldás biztosítja.

 

Magyarországon az SZTE mellett az ELTE (204.), a Debreceni Egyetem (311. hely) új belépőként a PTE (355. hely), a Szent István Egyetem (371. hely), a Corvinus (399. hely), a Miskolci Egyetem (414.) és az Óbudai Egyetem (472. hely) vett részt a felmérésben.


SZTEinfo


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Lukács PetraLukács Petra – BTK – néprajz

Szeged egyik pozitívuma, hogy nem túl nagy a város. Sok az egyetemista fiatal, és szinte mindenki tud segíteni a másiknak, ha szükséges. Éppen ezért itt elsőévesként sem tud elveszni az ember. Ezt segíti természetesen az is, hogy szinte minden egy helyen van. A legjobb szerintem, hogy a szórakozóhelyek, kávézókban eszmecserére is van lehetőség.




Major NoemiMajor Noémi – TTIK, molekuláris bionikai mérnök

Azért jelentkeztem az SZTE-re mert az országban csak két egyetemen érhető el a molekuláris bionikai mérnök szak. Mivel Szeged egyetemi város, így ezért választottam inkább Szegedet. És milyen jól is tettem! A tanároknak nagyon jó hírük van, kedvesek, segítőkészek és fiatalok. A képzés rendkívül gyakorlatias, sokszor van laborgyakorlatunk, ami igazán hasznos lesz majd a jövőben. A sok gyakorlat miatt pedig teljesen más a képzés, érdekes és izgalmas.





További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *